Program

Dnes (Změnit)
 • Ne 18/02

  Dva mrazíci

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / lektorský program / 35mm, HD / 3+

  Chlupáček vzduchoplavcem / r. Władysław Nehrebecki / Polsko 1973
  Inspirace / r. Karel Zeman / ČSR 1949
  Prodal sedlák koně / r. Michaela Dušková / ČR 2016
  Příhody brouka Pytlíka / r. Hermína Týrlová / ČSR 1978
  Dva mrazíci / r. Jiří Trnka / ČSR 1954

  Animovaný film má mnoho různých podob a vzniká různými technikami. Tentokrát u nás uvidíte klasické kreslené filmy, ale také film celý vyrobený ze skla. Na závěr promítneme loutkový film Dva mrazíci, jemuž své hlasy propůjčili Jan Werich a Vlasta Burian. Tomuto filmu bude po skončení projekce věnován lektorský program, který snímek za pomoci hravého pracovního listu přiblíží i nejmenším divákům.


  Touha zvaná Anada

  Režie → Ján Kadár – Elmar Klos
  ČSR – USA 1969 / 98 min. / 35mm
  Hrají → Rade Markovič, Milena Dravićová, Paula Pritchettová, Jaroslav Marvan, Iván Darvas, Jozef Kroner
  Cyklus → K & K

  Česko-americký koprodukční film Touha zvaná Anada vznikl podle románu maďarského autora Lajose Ziláhyho Něco nese voda. Filmovou metodou, v níž se nepřetržitě prolíná přítomnost s minulostí a děj se volně přenáší z místa na místo, kde podstatnou roli hrají vzpomínky a sny, vypráví dramatický příběh, odehrávající se ve dvacátých letech na březích Dunaje na slovensko-maďarském pomezí. Film je baladickým zpěvem o všespalující milostné vášni, která ničí životy lidí, básnivou meditací nad morálkou člověka v krizové životní situaci. Pro hlavní postavy zvolili režiséři zajímavé mezinárodní obsazení: jugoslávští herci Rade Markovič a Milena Dravićová představují manželskou dvojici rybáře Jánoše a jeho ženy Zuzky, Zuzčina otce hraje Jaroslav Marvan a krásnou dívku Anadu, ztělesnění milostné touhy, americká modelka Paula Pritchettová.


  Sleaford Mods: Bunch of Kunst

  Režie → Christine Franzová
  Německo – Velká Británie 2017 / 103 min. / HD / English Friendly / vstupné 100 CZK

  Festival Spectaculare

  Snímek Bunch of Kunst je portrét „nejnaštvanější anglické kapely“ dneška, dvojice Sleaford Mods, a zároveň sondou do aktuálního politického ovzduší v Anglii. Kamera sledující politické, rebelské, krutě zábavné a vulgární Sleaford Mods odkrývá i mnoho ze sociální reality Británie v éře brexitu. Jason Williamson, jehož projev přirovnal Guardian k Handkeho dramatu Spílání publiku, vystihuje pocity nejen těch, kdo uvízli ve „shit job“ na menších městech. Dokument natočila německá hudební novinářka Christine Franzová (nar. 1978).

 • Program na celý měsíc – Únor 2018