Program

Dnes (Změnit)
 • Út 19/06

  Poslední soud

  Režie → Vittorio De Sica
  Původní název → Il giudizio universale
  Itálie – Francie 1961 / CZV / 92 min. / 35mm
  Hrají → Fernandel, Anouk Aiméeová, Lino Ventura, Vittorio De Sica, Alberto Sordi, Akim Tamiroff, Silvana Manganoová, Jack Palance, Ernest Borgnine

  Silvana Mangano

  Obyvatelům Neapole zvěstuje hlas, přicházející, jak se zdá, z nebe, že se blíží konec světa a s ním i soudný den. Za vzácně bohatou, ne-li přímo přebujelou mezinárodní hráčskou sestavou De Sicova satirického filmu obsazení českého dabingu rozhodně nezaostává: Miloš Kopecký, František Filipovský, Vladimír Šmeral, Josef Vinklář, Jiří Adamíra, Eduard Kohout a další a další a další.


  Smrt Maria Ricciho

  Režie → Claude Goretta
  Původní název → La mort de Mario Ricci
  Švýcarsko – Francie – SRN 1983 / CZT / 95 min. / 35mm
  Hrají → Gian Maria Volontè, Magali Noëlová, Heinz Bennent, Lucas Belvaux

  „Není třeba dělat politické filmy, je třeba dělat filmy politicky.“ Jean-Luc Godard

  Politicky korektně smýšlející vědec zabývající se problematikou hladu v rozvojových zemích jednoho dne přestane aktivisticky obesílat odpovědné orgány a úřady a rezignovaně se stáhne do jedné švýcarské vesnice. Žurnalista, který tam s ním chce vést rozhovor, si všimne, že v obci se dějí podivné věci. Případ nehody jednoho italského imigranta přesměruje žurnalistův zájem od globálních problémů a křivd k těm, které máme každý „na dosah ruky“. A od Odboje s velkým O k tomu úplně všednímu. Film bez tezovitosti, pozorný k drobným detailům i zdánlivě podružným dějovým liniím, osvěživý ve svém klidném, ale rozhodném odmítnutí kapitulantství.

 • Program na celý měsíc – Červen 2018