Program

Dnes (Změnit)
 • St 22/02

  O něčem jiném

  Režie → Věra Chytilová
  ČSR 1963 / 82 min. / 35mm
  Hrají → Eva Bosáková, Věra Uzelacová, Josef Langmiler, Jiří Kodet

  Český film – ztráty, nálezy a objevy

  Dlouhometrážní debut Věry Chytilové je konfrontací osudů dvou žen, z nichž jedna žije pro rodinu a druhá pro výkonnostní sport (gymnastka Eva Bosáková). Obě ženy si stejně jako hrdinka Stropu kladou otázku po smyslu života, ukazuje se však, že ve chvíli, kdy by mohly realizovat svůj sen „o něčem jiném“, se dobrovolně vracejí k dosavadnímu způsobu života, protože začínají tušit, že právě tam je jejich místo. Všeobecné drama věčného zápasu, zápasu o nesmrtelnost uprostřed konečnosti lidských sil.

  „Dva osudy, které se vzájemně prolínají, aniž mají zevně co společného, dva osudy, které oba v určitém okamžiku dospívají ke krizi (k životní krizi). Jeden proto, že obětoval vše, druhý proto, že neobětoval nic. Jde v podstatě o extrovertní a introvertní pozici, nebo chcete-li, altruistický a egocentrický typ. Oba hledající (podvědomě) a po svém realizující svou vlastní představu nebo touhu po nalezení životního smyslu.“ Věra Chytilová


  Velká láska

  Režie → Pierre Étaix
  Původní název → Le Grand amour
  Francie 1968 / CZT / 87 min. / HD
  Hrají → Pierre Étaix, Annie Fratelliniová, Alain Janey

  + krátký film
  Nespavost / 1963 / 16 min. / 35mm

  Pierre Étaix a jeho strastiplné hledání velké lásky uprostřed normované všednosti i ve snu. Režisérův možná nejzdařilejší film plný skvostných surreálných nápadů. K vrcholům patří invenčně i výtvarně velkoryse pojatá snová sekvence s mobilními postelemi v čilém dopravním ruchu.

 • Program na celý měsíc – Únor 2017