Dobrodružství na Zlaté zátoce

Břetislav Pojar, 1955

Promítáme v Ponrepu

Neděle 15. 10. 2023 15:00 Více o projekci Koupit lístek

Jméno režiséra Břetislava Pojara je bytostně spojené s animovaným filmem. Celovečerní hraný snímek o klukovských rybářských dobrodružstvích představuje v jeho filmografii poutavou výjimku. Hrdinou vyprávění je sirotek Jirka, který žije se svým dědečkem převozníkem na samotě u řeky a veškerý čas tráví u vody. Jednoho dne v řece objeví štiku a od té doby myslí jen na to, jak říční královnu ulovit. Jako předfilm uvidíte příběh z podmořské říše o lásce dvou malých rybiček Svatba v korálovém moři (r. Horst von Möllendorff / 1944 / 10 min. / DCP). Po projekci bude následovat prohlídka promítací kabiny.

Zkopírovat odkaz

Zařazeno ve filmovém cyklu

Film na Filmovém přehledu

Anotace

Jméno Břetislava Pojara je těsně spojené s animovaným filmem. Celovečerní hraný snímek o klukovských rybářských dobrodružstvích představuje v jeho filmografii poutavou výjimku. Podobně jako ve své animované tvorbě, také v adaptaci povídky Vladimíra Pazourka se Pojar obrací k dětskému (respektive rodinnému) publiku. Malým hrdinou vyprávění je osiřelý venkovský kluk Jirka (neherec Ilja Černohorský), který se straní svých vrstevníků. Teprve honba na říční královnu – štiku – Jirku sblíží s jeho okolím a otevře mu cestu k dědečkovi-převozníkovi (osvědčený Vladimír Hlavatý). Vedle Pojarova angažmá zaujme také scenáristická účast začínajícího Ladislava Helgeho, jenž se na filmu podílel rovněž jako asistent režie a práce s dětskými herci jej dobře připravila na jeho vlastní režijní debut Škola otců.
Číst dále

Filmografické údaje

O filmu

Rok výroby 1955
Země Československo
Kategorie film
Žánr dětský
Typologie hraný
Minutáž 67 min
Režie Břetislav Pojar
Hrají Ilja Černohorský, Vladimír Hlavatý, Jarina Rejšková, L. H. Struna, Zdeněk Hodr, Karel Bohdal
Kamera Jan Kališ
Scénář Vladimír Pazourek, Břetislav Pojar, Ladislav Helge
Střih Jan Kohout
Architekt Jaroslav Krška
Hudba Miloš Vacek
Zvuk Jiří Pavlík

materiály k filmu

K nahlédnutí

Tyto materiály jsou chráněny autorským právem a není možné je využívat. Pro účely propagace projekcí rádi zašleme snímky z filmů k tomu určené.