Program

10/2018 (Change)
 • 40th week
 • We 03/10

  Správca skanzenu

  Directed by → Štefan Uher
  ČSR 1988 / 88 min. / 35mm
  Cast → Pavol Mikulík, Lucia Križanová, Stanislav Štepka

  Příběh muže, který se rozhodl opustit své zaměstnání a dobré postavení, aby se vrátil do rodného kraje a stal se správcem skanzenu. Tento krok je především jeho osobní vzpourou proti zneužívání jeho vědecké práce. Mravní očistu a návrat k ztracené psychické rovnováze mu přinese až osobní zpověď v rozhovoru s jeho dospívající dcerou.

 • Th 04/10

  Balanţa

  Directed by → Lucian Pintilie
  Czech title → Dub
  Rumunsko 1992 / CZT / 98 min. / 35mm
  Cast → Maia Morgensternová, Razvan Vasilescu, Victor Rebengiuc, Dorel Visan

  Černá komedie mapující bezútěšnou realitu, jež předcházela pádu Ceauşescova režimu. – Po smrti otce, bývalého socialistického prominenta (vysokého důstojníka tajné policie), se mladá psycholožka Nela vydává z Bukurešti do malého města, kam dostala pracovní umístěnku. Před odjezdem, během cesty i po příjezdu do městečka zažívá bizarní, absurdní a většinou traumatické příhody, související jak s politickou situací v zemi, tak se svéráznou mentalitou jejích obyvatel. – Pintilieho snímek se odehrává „na cestě“, což tvůrci umožňuje zachytit Rumunsko v jeho nejrozmanitějších podobách a „zalidnit“ příběh řadou postav. Film, natočený v nehostinných reálech a v syrových barvách, je jakousi poutí po kraji poznamenaném katastrofou. Nezůstává však jen postkomunistickým politickým pamfletem: v obecnější rovině je nadčasovou výpovědí o lidské malosti a průměrnosti.

 • Fr 05/10

  Arsenic and Old Lace

  Directed by → Frank Capra
  Czech title → Jezinky a bezinky
  USA 1944 / English Friendly / české podtitulky / 116 min. / 35mm / vstupné 100 CZK
  Cast → Cary Grant, Priscilla Laneová, Raymond Massey

  Frank Capra a jeho slavná černohumorná komedie podle divadelní hry Josepha Kesserlinga s bezchybným Cary Grantem a jeho vraždícími tetičkami. Příchod podzimu s klasikou, která je ale pro náš cyklus Midnight Movies tak akorát „over the top“.

 • Su 07/10

  Ať žijí duchové!

  Directed by → Oldřich Lipský
  ČSR 1977 / 80 min. / 35mm / 6+
  Cast → Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka

  Legendární dětská hudební komedie, na jejímž scénáři spolupracoval také Zdeněk Svěrák, je trochu nostalgickou vzpomínkou na prázdninová dobrodružství. Parta dětských hrdinů se rozhodne opravit zanedbanou zříceninu hradu a zatímco doma v nedaleké vesnici se setkávají především s nedůvěrou, pomoc nakonec naleznou u ducha dávného majitele hradu Brtníka z Brtníku. Jeho dcera Leontýnka se navíc rozhodne, že už nechce dál žít v říši duchů. Jako předfilm uvedeme K princeznám se nečuchá.

 • 41st week
 • Mo 08/10

  Pohled do videoarchivu

  Videoarchiv VVP AVU, který se od roku 2007 zaměřuje na české umění pohyblivého obrazu převážně od osmdesátých let dvacátého století do současnosti, přechází do péče Národního filmového archivu. Ve spolupráci s AVU bude nadále probíhat rozvoj této sbírky a její prezentace. Během večera bude představena historie archivu a myšlenka nové spolupráce, které budou doplněny projekcemi jednotlivých děl.
  Uvádí: Sylva Poláková a hosté

 • Tu 09/10

  Vlastně se nic nestalo

  Directed by → Evald Schorm
  ČSR 1988 / 86 min. / 35mm
  Cast → Jana Brejchová, Tereza Brodská, Jan Kačer

  Posledním titulem ve filmografii režiséra Evalda Schorma (1931–1988) se v roce 1988 stal psychologický snímek Vlastně se nic nestalo. Tím se jeden z nejvýznamnějších tvůrců československé nové vlny vrátil po sedmnácti letech k filmové režii (jeho předchozím snímkem určeným pro kina byl povídkový film Psi a lidé z roku 1971). Schorm zemřel předčasně v prosinci 1988, den před svými sedmapadesátými narozeninami. Nedočkal se tak premiéry filmu Vlastně se nic nestalo, která proběhla až v dubnu 1989. Příběh o vztahu matky a dcery se omezuje na intimní, vztahové téma. Vzdává se tak obecnější roviny, jež by vypovídala o morálce society, jež formovala obě hrdinky: ovdovělou knižní redaktorku Blanku Halerovou a její dvacetiletou dceru Šárku.

 • We 10/10

  O vara de neuitat

  Directed by → Lucian Pintilie
  Czech title → Nezapomenutelné léto
  Rumunsko – Francie 1994 / CZT / 82 min. / 35mm
  Cast → Kristin Scott Thomasová, Claudiu Bleont, Olga Tudorache

  Příběh filmu se odehrává v roce 1925 na rumunsko-bulharské hranici v jižní Dobrudži, kam do odlehlé posádky přijíždí nový velitel se svou manželkou, třemi dětmi a vychovatelkou. Pod vlivem své ženy se zde zdánlivě slabošský kapitán vzepře nadřízeným a odmítne splnit nesmyslný rozkaz, podle nějž má pro výstrahu zastřelit několik nevinných bulharských vesničanů. Děj je rámován hlasem vypravěče, jednoho z kapitánových synů, vzpomínajícího na nezapomenutelné léto. Odvíjí se v pomalém tempu s důrazem na zčásti nostalgickou atmosféru zaniklé doby.

 • Sa 13/10

  Sabotér + Páni mají radši blondýnky

  Alfred Hitchcock / Sabotér / Saboteur
  USA 1942 / hrají: Robert Cummings, Priscilla Laneová, Norman Lloyd / české podtitulky / 109 min. / 16mm / English Friendly

  Nevinný muž prchá přes celou zemi; jeho jedinou šancí je najít pravého viníka zločinu, kvůli němuž ho pronásleduje
  policie. Toto schéma stálo už v základu filmu Třicet devět stupňů, jímž v roce 1935 vyvrcholila Hitchcockova první, anglická perioda. Sabotér zde navazuje a zároveň předznamenává jiné legendární dílo: Na sever Severozápadní linkou z roku 1959. Tvůrce sám litoval, že tentokrát neměl k dispozici tak charismatického herce, jakými ve zmíněných snímcích byli Robert Donat a Cary Grant, přesto by bylo nespravedlivé vidět v Sabotérovi pouhý přípravný skicář, třebas plný humoru a úžasných vizuálních nápadů. Nemluvě o scéně na soše Svobody, což je finále, jaké se člověku neomrzí nikdy.

  Howard Hawks / Páni mají radši blondýnky / Gentlemen Prefer Blondes
  USA 1953 / hrají: Jane Russellová, Marilyn Monroeová, Charles Coburn, Tommy Noonan, Marcel Dalio / české podtitulky / 91 min. / 16mm / English Friendly

  Rozprava o erotickém významu peněz a bohatství podaná komediálně-muzikálovou formou.

  „Odborníci i fanouškové, všichni, kdo chodí do kina, mají už dva týdny jedno velké téma, které je rozděluje do dvou táborů: Je film Howarda Hawkse Páni mají radši blondýnky dílo závažné či jen film lehký a zlehka vytvořený?“ ptá se koncem srpna roku 1954 v časopise Arts vůdčí autorita nastupující, názorově ostře vyhraněné generace pařížských filmových kritiků. Už názvem své recenze Howard Hawks intellectuel nenechává dvaadvacetiletý François Truffaut nikoho na pochybách, do kterého z táborů se počítá. „Páni mají radši blondýnky je všechno, jen ne pouhá roztomile cynická zábava. Je to dílo zlomyslné a přesné. Inteligentní a bez okolků.“ Bouřlivé kritické bitvy vešly do historie – radost z filmu zůstala. Obnovuje-li se, pak stále ještě bez okolků, bez dlouhých úvodů, rázem, hned v prvních vteřinách. Ve vlastním zájmu je nezmeškejte!

 • Su 14/10

  Dobré odpoledne s polštinou

  pásmo krátkých filmů / 35mm / jazyková dílna / 6+

  Myška chce spát / r. Wacław Fedak / Polsko 1973 / 6 min.
  Klokánek a medvěd / r. Grzegorz Handzlik / Polsko 1980 / 7 min.
  Rek požárníkem / r. Józef Ćwiertnia / Polsko 1972 / 9 min.

  Minuli jste letos v létě na svých cestách Polsko? To je ale velká škoda! Přijďte se tedy se severními sousedy seznámit alespoň k nám do kina, kde budou opět hosty naši přátelé z Polského institutu. Na programu bude tentokrát klasika polské dětské animace, kterou si někteří z rodičů možná budou pamatovat ze svého dětství. A po projekci se pak diváci pod vedením lektorky zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavostí o Polsku a polském jazyce.

 • 42nd week
 • Mo 15/10

  Zlínská škola animace

  Prezentace představí způsob výuky (zlínské) animace, k vidění budou studentská cvičení, semestrální i absolventské práce. Zlínský Ateliér Animovaná tvorba Fakulty multimediálních komunikací vychovává nové generace animátorů, a navazuje tak na tradici zlínského filmového i uměleckoprůmyslového školství. Jakou cestu ale mladý tvůrce urazí od prvního skákajícího míčku až k diplomovému projektu?
  Přednáší: Noemi Valentíny

 • Su 21/10

  Už zase skáču přes kaluže

  Directed by → Karel Kachyňa
  ČSR 1970 / 87 min. 35mm / 6+
  Cast → Vladimír Dlouhý, Zdena Hadrbolcová, Karel Hlušička

  Scenárista Jan Procházka (z politických důvodů nepřiznaně a bez uvedení v titulcích) adaptoval pro režiséra Karla Kachyňu román australského spisovatele Alana Marshalla. Svou verzi přenesl Procházka do jiného časoprostoru. Příběh se tak odehrává v moravském městečku Tlumačov na přelomu 19. a 20. století a jeho protagonistou je malý Adam. Chlapcovým snem je pracovat s koňmi, obrna ho však odsoudí k životu invalidy. Adam se ovšem nevzdává a začne jízdu na koni tajně trénovat. Jako předfilm uvedeme Bazén.

 • 43rd week
 • Mo 22/10
 • Tu 23/10

  „On“ Haroldem Lloydem

  USA 1918 / celkem 93 min. / 35mm / živý hudební doprovod

  Bohatá lloydovská sbírka v NFA, v níž nemalou část tvoří filmy, které se do českých kin dostaly bezprostředně po vzniku samostatného státu, nám umožňuje sledovat vývoj Harolda Lloyda doslova krok po kroku (filmy promítáme v pořadí, v němž vznikly). V našem květnovém pásmu jsme viděli, jak se Lloyd teprve se startem nové série The Winckle (9. 9. 1917) rozhodl pro civilní postavu agilního mladíka s brýlemi.
  Příběhy se zatím nadále odvíjely ve zběsilém tempu, s jen nahrubo načrtnutými charaktery, ale například v torzu předposledního snímku si můžeme všimnout, na jak komplikovaná aranžmá honičkových scén si Lloyd už v tomto období troufl. Konečně v posledním snímku najdeme zárodek kaskadérských výjevů na výškových budovách, které Lloyd později bohatě rozvinul v pěti svých zralých komediích a s nimiž je i dnes v povědomí diváků nejčastěji spojován.

  Alf Goulding / On se poznal v biu / Letʼs Go / 5 min.
  Alf Goulding / On hotelovým poslíčkem / On the Jump / 10 min.
  Alf Goulding / On v tajemném klubu / Follow the Crowd / 6 min.
  Alf Goulding / On v sanatoriu / Pipe the Whiskers / 5 min.
  Alf Goulding / On nevěstou / Kicked out / 9 min.
  Alf Goulding / On na poušti / Somewhere in Turkey / 7 min.
  Gilbert Pratt / On jasnovidcem / Are Crooks Dishonest? / 9 min.
  Alf Goulding / On jde do rodiny / An Ozark Romance / 9 min.
  Gilbert Pratt / To je celý on! / Thatʼs Him / 9 min.
  Gilbert Pratt / Dva zloději / Two Scrambled / 10 min.
  Hal Roach / On na čertově kole / Why Pick on Me? / 5 min.
  Hal Roach / On a mrakodrap / Look Out Bellow / 9 min.

 • Su 28/10

  100 let republiky

  pásmo krátkých filmů / HD / textilní dílna / 6+

  Proslov T. G. Masaryka 1928 / r. Josef Žárský / ČR 2018 / 1 min.
  Árie prérie / r. Jiří Trnka / ČSR 1949 / 23 min.
  Československá námořní plavba / r. Anna Šimsová Tomanová / ČR 2018 / 1 min.
  Slaná hora / r. Miroslav Zikmund – Jiří Hanzelka / ČSR 1965 / 6 min.
  1918–2018 / r. Marie Urbánková / ČR 2018 / 1 min.
  Potkali se u Kolína / r. Břetislav Pojar / ČSR 1965 / 13 min.

  V den stého výročí založení Československé republiky si narozeniny našeho státu připomene i Ponrepo dětem. Pro diváky jsme vybrali několik legendárních československých filmů, které vytvořili Jiří Brdečka, Jiří Trnka, Břetislav Pojar i cestovatelské duo Hanzelka – Zikmund. Tento výběr doplní trojice minutových filmů, které k oslavě republiky vytvořili studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Po projekci bude následovat tematicky zaměřená textilní dílna s výtvarnicí Lindou Retterovou.

 • 44th week
 • Mo 29/10

  Česká meziválečná filmová avantgarda

  Česká filmová avantgarda se vyznačuje diskontinuitou vývoje, která je dána zejména společensko-historickými proměnami ve středoevropském prostoru v průběhu dvacátého století, a jistou retardací či zpozdilostí oproti obdobným hnutím v Evropě či zámoří. Můžeme vymezit tři poměrně osamocené ostrovy či etapy ve vývoji české avantgardy: léta třicátá, léta sedmdesátá až osmdesátá a konečně léta devadesátá. Přednáška posluchače seznámí se stěžejními díly naší meziválečné avantgardy a představí její nejvýznamnější tvůrce.
  Přednáší: Martin Čihák