Program

Today (Change)
 • Th 22/03

  Leos Carax hostem Ponrepa

  Prozatím poslední film Leose Caraxe Holy Motors získal v roce 2013 prestižní Cenu Asociace losangeleských filmových kritiků LAFCA za nejlepší cizojazyčný film roku. Pro slavnostní udílení cen, jehož se odmítl osobně zúčastnit, sepsal režisér filmu tuto děkovnou řeč:

  Dobrý den, jmenuji se Leos Carax a jsem režisér cizojazyčných filmů. Dělám cizojazyčné filmy celý život.

  Cizojazyčné filmy se vyrábějí po celém světě, samozřejmě kromě Spojených států amerických. Ve Spojených státech se točí výlučně filmy necizojazyčné.

  Dělat cizojazyčné filmy není snadné, protože místo, abyste používali svůj obvyklý jazyk, musíte vynajít cizí.


  Ne, po pravdě řečeno, cizím jazykem je sama kinematografie. Je to jazyk vytvořený pro ty, kteří chtějí vycestovat na druhou stranu života. Dobrou noc!


  Leos Carax, 12. ledna 2013  Režisér, jehož filmy, hrdinové i limuzíny se vyjadřují cizím jazykem kinematografie, bude 22. března hostem Ponrepa.


  L’aimée

  Directed by → Arnaud Desplechin
  Czech title → Milovaná
  Francie 2007 / CZT / ENT / 70 min. / 35mm

  Velmi osobní filmový portrét rodiny Arnauda Desplechina vznikl na pozadí prodeje rodinného domu. Ukazuje jednotlivé členy rodiny, včetně jeho samotného, a propletené vztahy mezi nimi. Z této zkušenosti Desplechin čerpal látku také pro svůj další hraný film Vánoční příběh. Česká premiéra.


  Šerkšnas

  Directed by → Šarūnas Bartas
  Czech title → Mráz
  Francie – Litva – Polsko – Ukrajina 2017 / CZT / ENT / 130 min. / DCP
  Cast → Mantas Jančiauskas, Vanessa Paradisová, Lyja Maknaviciuteová, Andrzej Chyra

  Febiofest 2018

  Mladý pár míří s dodávkou první pomoci přes Ukrajinu do Donbasu. Na cestě jej čekají nejen válkou poničená zem i lidé, ale také váleční reportéři, kteří situaci mapují. Ponurá road movie nejproslulejšího litevského režiséra současnosti Šarūnase Bartase řetězí situace, jimiž postavy jen netečně proplouvají. Vyprázdněnost po vizuální stránce koresponduje s formou podobenství o válečném konfliktu a jeho dopadu na člověka i krajinu.

 • Program for the whole month – March 2018