Program

Today (Change)
 • Sa 01/10

  Pršelo jim štěstí

  Directed by → Antonín Kachlík
  ČSR 1963 / 69 min. / 35mm
  Cast → Jiřina Bohdalová, Josef Langmiler, Jiří Krampol, Jaroslav Nekolný

  Český film – ztráty, nálezy a objevy

  Jeden předlouhý svatební den slečny Věry. Filmové zpracování stejnojmenné povídky Jana Trefulky má pozoruhodnou stavbu. Jde o psychologicky pojatý monolog, v retrospektivách sledujeme události, vnímáme pocity a nálady, jež hlavní hrdinka zažila až do chvíle před zásadním rozhodnutím. Má si vzít muže, o jehož lásce pochybuje, nebo se vydat na cestu svobodné matky?


  Il gattopardo

  Directed by → Luchino Visconti
  Czech title → Gepard
  Itálie – Francie 1962 / CZT / 173 min. / 35mm
  Cast → Burt Lancaster, Alain Delon, Claudia Cardinaleová, Serge Reggiani, Pierre Clémenti, Paolo Stoppa, Rina Morelliová, Terence Hill (alias Mario Girotti)

  V barvách slunce a krve Visconti líčí, co znamenaly bouřlivé události let 1860–1861 pro sicilský rod Salinů, který měl v erbu obraz geparda.

  „Šlechtictví, závazek k minulosti a k oněm výlučným vzpomínkám jeho vrstvy jsou Salinovou pravou mírou, s níž umí měřit život. Názorně, fyzicky s ní přeměřuje – krokuje v rozhodné chůzi prostor svého paláce v Donnafugatě. Dokáže být ještě svému domu hybatelem, středem, byť se stále žalostnějším vědomím, že jeho svět se propadá do záhuby. Ale to nezeslabuje, spíš posiluje pýchu jeho kroků – jeho vnitřní míry. (...) Salinovou mírou jsou šlechtičtí předci, oni jižní, sicilští, z řeckého dávnověku se rýsující řečtí bozi ze stěn fresky v jeho paláci – v čele s mořským bohem Poseidonem.“
  Jiří Cieslar

 • Program for the whole month – October 2016