Program

04/2021 (Change)
 • 14th week
 • Th 08/04

  A Season of Classic Films: LAMAČ / VTÍPIL: BÍLÝ RÁJ

  Událost proběhne online zde: http://bit.ly/SeasonofClassicFilms_Bilyraj

  LAMAČ / VTÍPIL: BÍLÝ RÁJ
  režie: Karel Lamač, scénář: Karel Lamač, Martin Frič, kamera: Otto Heller, architekt: Bohuslav Šula, hrají: Karel Lamač, Anny Ondráková, Vladimír Majer, Josef Rovenský, Gustav Machatý, Martin Frič, Přemysl Pražský a další. Kalosfilm, 73 min.

  Jeden z nejvýraznějších tvůrčích týmů v počátcích československé kinematografie tvořil režisér a herec Karel Lamač s kameramanem Ottou Hellerem a herečkou Anny Ondrákovou (později je doplnil scenárista Václav Wasserman a začalo se mluvit o „silné čtyřce“). V roce 1924 zaznamenali mimořádný divácký úspěch se společenským dramatem Bílý ráj, jehož klasicky vystavěný příběh a řemeslo vysoké technické úrovně prozrazovaly Lamačovu poučenost zahraniční, zejména americkou kinematografií.

  Hrdinkou melodramatu je sirota Nina, do jejíhož života zasáhne uprchlý vězeň, který chce naposledy navštívit umírající matku. Kromě Karla Lamače coby režiséra, scenáristy a představitele hlavní mužské role se na filmu podíleli další dva průkopníci českého filmu. Gustav Machatý sehrál menší roli člena dobročinného spolku a v epizodní roli se ve filmu objevil také Martin Frič, jenž zároveň spolupracoval na scénáři. Film natočený se skromným rozpočtem 90 000 Kčs se dočkal příznivého přijetí u českých i zahraničních diváků. Kapitál na jeho výrobu poskytla společnost Kalosfilm (Karel-Anny-Lamač-Ondra-spol), kterou založil filmový nadšenec Alfréd Baštýř.

  Film živě doprovází Tomáš Vtípil, český skladatel, multiinstrumentalista a producent. Mimo své autorské projekty a spolupráci s rozličnými českými tělesy (DG 307, Láska opravdivá, Načeva, BCO) komponuje scénickou hudbu pro divadlo (HaDivadlo, Studio Hrdinů, X10, Studio Alta, Feste), Český rozhlas a film. Za hudbu k filmu Pouta byl nominován na Českého lva a Ceny filmové kritiky.


  A Season of Classic Films: CLASSICS TODAY

  Co je to “klasika”a jak se tento termín proměňuje v průběhu času? Kdo a kdy rozhodl, jakým dílům náleží tato nálepka a proč ji vlastně neustále používáme? Jakým způsobem lze s klasikou a kánonem nakládat při další prezentaci děl? O těchto tématech budou diskutovat hosti a hostky různých odvětví kultury s generálním ředitelem Národního fillmového archivu Michalem Bregantem.

  Panelists: Paulina Reizi (Eye Filmmuseum, ACE), Gérald Duchaussoy (Festival de Cannes, MIFC Lumière Festival), Irena Lehkoživová (ViPer Gallery), Barbora Kundračíková (Museum of Modern Art, Olomouc), Tomáš Glanc (Zurich University), Jiří Tourek (Faculty of Humanities of the Charles University)
  Registrace: http://bit.ly/ClassicsToday_registration
  Diskuze proběhne v anglickém jazyce.

  A Season of Classic Films je projekt Association des Cinémathèques Européennes (ACE), který má za cíl pomocí volně přístupných projekcí přiblížit zejména mladému publiku práci evropských státních a regionálních archivů. Národní filmový archiv je jeden z dvaceti dvou participujících institucí. Projekt je finančně podpořen programem EU Creative Europe.

 • 15th week
 • Th 15/04

  Radikální fazolové filmy: historie a současnost afrobrazilské kinematografie

  Můžete se stát úspěšným filmovým režisérem, když jste Afrobrazilec? Přednáška s názvem Radikální fazolové filmy: historie a současnost afrobrazilské kinematografie vás provede tím, jak brazilští režiséři ve svých filmech v minulosti zobrazovali černocha či do jakých stereotypních rolí byli v Brazílii obsazováni černošští herci a herečky. Dále se dozvíte, jak se brazilská kinematografie proměnila po roce 2000 a jak k této změně přispělo sepsání manifestu Dogma feijoada. Online přednáška proběhne v českém jazyce na platformě Zoom, k účasti je nutná předchozí registrace.