Program

02/2021 (Change)
 • 5th week
 • Su 07/02

  Ponrepo dětem online | Animace materiálu I. - látka

  Odkaz na stream: http://bit.ly/animacelatka.

  Pohádkový animovaný svět by nebylo možné stvořit bez různých materiálů. Loutky a kulisy lze vyrobit nejen z látky, vlny, hlíny nebo plastelíny, ale i z věcí, které se těžko tvarují. I za pomoci dřeva, skla, kamene nebo předmětů, které každý den používáme, můžeme vytvořit animované hrdiny, jejichž dobrodružství jsou stejně zajímavá jako u kreslených postaviček.

  V prvním pásmu krátkých filmů ze série věnované animaci materiálu uvidíme, jak rozmanitě lze využít obyčejnou látku. Režisérce Hermíně Týrlové se ve Vlněné pohádce a Dvou klubíčkách podařilo odvyprávět jednou dojemný a podruhé hravý příběh o vlněných hrdinech. Ve Věnečku písní nás hadrové panenky provedou oblíbenými lidovými písněmi. A nebudou chybět ani příhody o kapesníku, který objevuje svět.

  Na toto pásmo bude v následujícím týdnu navázána on-line dílna s animací látky s lektorkou ze sdružení Ultrafun. I vy si tak budete moci vyzkoušet, jak jednoduše oživit postavičky z vlastních materiálů.
  Dvě Klubíčka, r. Hermína Týrlová, Československo, 1962, 8 min.
  Vlněná pohádka, r. Hermína Týrlová, Československo, 1964, 9 min.
  Věneček písní, r. Hermína Týrlová, Československo, 1955, 10 min.
  Uzel na kapesníku, r. Hermína Týrlová, Československo, 1958, 15 min.

 • 7th week
 • Mo 15/02

  Ponrepo online | „Znám zemi blízko pólu...!"

  Odkaz na stream zveřejníme v den projekce.

  Filmové pásmo nazvané podle básně Vítězslava Nezvala mapuje složité vztahy meziválečného Československa a Sovětského Svazu. Mladá Masarykovská republika se stala pro emigranty prchajících z bolševického Ruska útočištěm. Pro mnohé byla jen krátkou zastávkou v jejich další cestě, někteří zde však našli nový domov. Paralelně k tomu směřovaly snahy o oficiální uznání Sovětského Svazu, jež vyvrcholily uzavřením smlouvy mezi oběma zeměmi 16. května 1935.

  Večerem provází Jiří Novotný.

 • 8th week
 • We 24/02

  Ponrepo dětem online | Animace materiálu II. – plastelína

  Odkaz na stream: http://bit.ly/PDOplastelina
  Odkaz na animační dílnu: http://bit.ly/zoomplastelina

  V druhém pásmu série věnované animaci materiálů představíme jednu z nejtvárnějších hmot – plastelínu. Jsme si jisti, že i naši malí diváci s tímto materiálem již nejednou pracovali a sami se přesvědčili o tom, jak jednoduše si s ním lze hrát a popustit uzdu vlastní fantazii. Ohebnost plastelíny totiž přímo vybízí ke hře s tvary a k vytváření absurdních situací, kdy všechno není takové, jaké se zdá být na první pohled. Tentokrát uvidíte krátké filmy Ludvíka Kadlečka, který si modelínu, formelu, hlínu a další druhy plastické hmoty nesmírně oblíbil. V pohádce Myší kočičiny tak na hrnčířském kole ožívají kočka s myší z jílu, v Autíčkové romanci dva závodní modelínoví auťáci neustále mění svůj tvar v souboji o přízeň autíčkové slečny a v animované grotesce Slova, slova se za pomoci plastelíny zhmotňují ostré výrazy rozzuřených rybářů.
  Pásmo krátkých filmů bude součástí online dílny s animací plastelíny s lektorkou ze sdružení Ultrafun. I vy si tak budete moci s touto fascinující hmotou pohrát a oživit hrdiny vlastního animovaného filmu.

  Slova, slova, r. Ludvík Kadleček, Československo, 1988, 7 min.
  Myší kočičiny, r. Ludvík Kadleček, Československo, 1987, 8 min.
  Autíčková romance, r. Ludvík Kadleček, Československo, 1990, 10 min.