Program

11/2017 (Change)
 • 46th week
 • We 15/11

  Filmy o filmech (nejen) FAMU

  AMU/FAMU75! K 75. výročí založení školy
  Akademie múzických umění i její Filmová a televizní fakulta slaví v letošním roce tři čtvrtě století od svého založení. Historii školy si v Ponrepu připomeneme hned několika tematicky zaměřenými bloky v rámci cyklu Paralelní kino. V jednotlivých pásmech představíme tvorbu od roku 1949 do roku 1989 v široké škále, od známých studentských filmů, přes zapadlé perly až po svéráznosti. Snímky jsou převážně na filmových kopiích a o jejich úvod a diskusi se postarají filmová historička Tereza Czesany Dvořáková a kurátorka Johana Ožvold a přizvaní hosté a tvůrci.

  Filmy o filmech (nejen) FAMU
  Tématem, jež se ve filmech FAMU pravidelně vracelo, bylo médium a prostředí filmu samotného. Je to přirozené – posluchači filmové fakulty prostředí důvěrně znali a zároveň je bavilo a byli motivováni poznávat je ještě více. Zvláštní skupinou takových filmů jsou ty, které posluchači školy nebo její čerství absolventi natočili přímo o své alma mater. Třetí tematický večer věnovaný tři čtvrtě století dlouhé historii FAMU představí filmy o filmu v širokém spektru různých žánrů – od instruktážního a populárně-naučného filmu až po autorský dokument. Všechny snímky byly natočeny v průběhu padesátých a šedesátých let a většina z nich byla uvedena také v československých kinech.

  Vzorné představení
  režie: Zdeněk Forman / 1956 / 24 min.

  Loutky Jiřího Trnky
  režie: Bruno Šefranka / 1955 / 25 min.

  První občasník
  režie: Věra Chytilová – Jiří Menzel – Evald Schorm – Jan Schmidt – Josef Hraběta – Pavel Mertl – Karel Němec / 1961 / 9 min.

  Zvukový film o FAMU
  režie: Angelika Hanauerová / 1969 / 25 min.