Ponrepo dětem

Vstupenky můžete nakupovat na pokladně kina Ponrepo či online.

Najdete nás i na Facebooku.

Všechna videa z animačních dílen Ponrepa dětem najdete v našem archivu.

 

17. února / 15:00
Zlatovláska Hermíny Týrlové
středometrážní film / animační dílna / 3+

Zlínská režisérka Hermína Týrlová se ve spolupráci s Janem Dudeškem ujala adaptace klasické pohádky o zlém králi, zlatovlasé princezně a živé a mrtvé vodě. Oproti známější hrané verzi téže pohádky se ale Týrlové snímek odlišuje. Jedná se o loutkový film a za základ navíc neposloužila klasická verze pohádky od Boženy Němcové, ale veršovaná dramatizace pohádky pro loutkové divadlo, jejímž autorem je Josef Kainar. Po projekci filmu bude následovat animační dílna.

 • Zlatovláska (Hermína Týrlová/Jan Dudešek, Československo, 1955, 42 min, 35mm)

24. února / 15:00
Jestřábí moudrost
celovečerní film / předfilm / lektorský úvod / 6+

Baladická pohádka, natočená v česko-polské koprodukci, vypráví příběh o prokletí královského syna, který má podle jestřábí vědmy zabít vlastního otce. Dokud se tak nestane, v království bude panovat věčná zima. Novorozený královský syn Kryštof má být proto zabit, ale nestane se tak. Dítěte se ujme ptáčník a společně se svým synem ho vychovává. Když však princ dospěje, zjistí, že nástrahám osudu není snadné uniknout…

 • O stvoření světa (Magdalena Kvasničková, Česká republika, 2015, 2 min, HD)
 • Jestřábí moudrost (Vladimír Drha, Československo/Polsko, 1989, 88 min, 35mm)

3. března / 15:00
Jarní pohádky
pásmo krátkých filmů / animační dílna / 3+

Na první březnovou projekci jsme připravili trojici českých animovaných filmů (nejen) na motivy klasických pohádek. Užijí si je malí diváci i jejich rodiče, kteří určitě alespoň některé z pohádek budou znát zpaměti. Po projekci bude následovat animační dílna se sdružením Ultrafun, při kterém si diváci budou moci vyrobit a oživit vlastní pohádkovou bytost.

 • Zasadil dědek řepu (Jiří Trnka, Československo, 1945, 10 min, HD)
 • Modrý kocourek (Vladimír Lehký, Československo, 1959, 13 min, HD)
 • Pasáček vepřů (Hermína Týrlová, Československo, 1958, 13 min, HD)

9. března / 15:00
Jeden svět dětem
pásmo krátkých filmů / tvůrčí dílna / 9+

Festival Jeden svět má tradičně jedno ze svých hlavních stanovišť v kině Ponrepo. A jako každý rok jsme i letos ve spolupráci s festivalem připravili dvě projekce vhodné pro děti i jejich rodiče. První z nich se odehraje netradičně v sobotu a těšit se můžete nejen hned na tři festivalové filmy, ale i na workshop s lektory Jednoho světa věnovaný filmu Monzunová show.

 • Kluci z přístavu (Mirjam Marks, Nizozemsko, 2018, 15 min, HD)
 • Dulce (Angello Faccini/Guille Isa, Kolumbie, 2018, 10 min, HD)
 • Monzunová show (Anneke de Lind van Wijngaarden, Nizozemsko, 2017, 16 min, HD)

10. března / 15:00
Jeden svět dětem
pásmo krátkých filmů / tvůrčí dílna / 12+

Snímky z festivalu filmů o lidských právech Jeden svět se sice často zabývají náročnými tématy, to ale neznamená, že by se mezi nimi nevybraly i takové, které si užijí i školáci. U nás v kině se tentokrát můžete těšit na pásmo dokumentárních filmů pro mladé diváky i jejich rodiče. Po projekci bude následovat dílna zaměřená na optické hračky, se kterými si lidé krátili čas před vynálezem filmu.

 • Bašír v říši divů (Evelien Vehof/Els Duran, Nizozemsko, 2018, 16 min, HD)
 • Miruna (Eva van Barneveld/Heleen D’Haens, Nizozemsko, 2017, 16 min, HD)
 • Tanečník Skip (Olivier S. Garcia, Nizozemsko, 2018, 14 min, HD)

17. března / 15:00
Tajemství hradu v Karpatech
celovečerní film / předfilm / lektorský úvod / 9+

Hrdinný hrabě Felix Teleke z Tölökö se svým komorníkem Ignácem během pobytu v Karpatii narazí na stopu zmizelé operní pěvkyně Salsy Verde. Zjistí, že divu unesl padoušský baron, jehož hradní sídlo je plné bizarních vynálezů… Ze spolupráce scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského se zrodil jeden z nejpopulárnějších komediálních titulů osmdesátých let. Jako předfilm uvidíte krátký snímek z UMPRUM o jedné dobrodružné cestě na tajuplný hrad.

 • Von (Vojtěch Kočí, Česká republika, 2018, 4 min, HD)
 • Tajemství hradu v Karpatech (Oldřich Lipský, Československo, 1981, 97 min, 35mm)

24. března / 15:00
Mirai
celovečerní film / lektorský úvod / 6+

Jaké to je, když se vám narodí sourozenec, který strhává pozornost rodičů, již jste dosud měli sami pro sebe? A jak se s tím vyrovnat? Hlavní hrdina snímku Mirai, čtyřletý chlapec, se ve chvílích největšího zoufalství ocitá v kouzelné zahradě, kde může cestovat časem a za doprovodu své mladší sestry potkávat příbuzné z různých dob.

 • Mirai (Mirai no Mirai, Mamoru Hosoda, Japonsko, 2018, 100 min)

31. března / 15:00
Aprílová animace
pásmo krátkých filmů / animační dílna / 3+

Den před aprílem si u nás můžete užít animované filmy, které natočily velké osobnosti české animace a dětského filmu. Břetislav Pojar malým divákům ukáže, že malování není jen pro kočku, Hermína Týrlova bude vyprávět příběh o zlém kouzelníkovi Uhahulovi a Karel Zeman nám prozradí, k čemu ho inspirovalo deštivé aprílové počasí. Po projekci bude následovat animační dílna, při které si můžete zkusit natočit třeba krátký aprílový žert.

 • Inspirace (Karel Zeman, Československo, 1949, 11 min, HD)
 • Konec kouzelníka Uhahuly (Hermína Týrlová, Československo, 1981, 10 min, HD)
 • Malování pro kočku (Břetislav Pojar, Československo, 1960, 12 min, HD)

7. dubna / 15:00
Prsten kněžny Anny
celovečerní film / tvůrčí dílna / 6+

Co kdybyste zabloudili na starém hradě a vrátili se časem skoro o 600 let nazpět? Partě polských kluků se to (alespoň ve filmu) stalo. Přijďte se podívat, jak to dopadlo! Po projekci bude následovat hravý program s lektorkou z Polského institutu. Vyrobíte si hrad podle vlastní představivosti a zábavnou formou se dozvíte spoustu zajímavostí o polských hradech a zámcích. A o krakovském Wawelu nebo severopolském Malborku si zkusíte popovídat dokonce v polštině. Ale nebojte se! Uvidíte, že to nebude vůbec tak těžké, jak se může zdát.

 • Prsten kněžny Anny (Pierscien ksieznej Anny, Maria Kaniewska, Polsko, 1971, 99 min, 35mm)

14. dubna / 15:00
Velikonoce v Ponrepu
pásmo krátkých filmů / výtvarná dílna / 3+

Těšíte se na Velikonoce? Přijďte se na ně naladit do Ponrepa. A to nejen třemi krátkými animovanými filmy, ale především keramickou dílnou. Při té si děti budou moci ozdobit keramiku jarními motivy a pak si ji hotovou vyzvednout ještě před Velkým pátkem.

 • Neposlušný zajíček (Horst von Möllendorff, Protektorát Čechy a Morava, 1944, 8 min, HD)
 • Perníková chaloupka (Jiří Trnka, Československo, 1951, 18 min, HD)
 • Slova, slova, slova (Ludvík Kadleček, Československo, 1988, 7 min, HD)

28. dubna / 15:00
Píseň moře
celovečerní film / předfilm / lektorský úvod / 6+

V bájném kraji starých Keltů žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Dokáže malá dívka zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila čarodějnice v kámen? Snímek vynesl svému režisérovi Tommu Moorovi po pohádce Brendan a tajemství Kellsu již druhou nominaci na Oscara.

 • Svatba v korálovém moři (Horst von Möllendorff, Protektorát Čechy a Morava, 1944, 10 min, HD
 • Píseň moře (Song of the Sea, Tomm Moore, Irsko/Dánsko/Belgie/Lucembursko/Francie, 2014, 94 min, DCP)