Tiskové zprávy

19/6/2017 NFA otevřel depozitář pro 100 milionů metrů filmu

Národní filmový archiv dnes slavnostně otevřel technicky vyspělý depozitář v obci Hradištko ve Středočeském kraji. Zajistí stabilní prostředí pro cenný filmový materiál, ale i nefilmové sbírky.

TZ_NFA_Depozitar_Hradistko

8/5/2017 Generace normalizace. Ztracená naděje českého filmu?

Národní Filmový archiv vydává publikaci Generace normalizace. Ztracená naděje českého filmu?, která je prvním pokusem o systematičtější zmapování osudů absolventů oborů režie, scenáristiky a dramaturgie z této skupiny. U příležitosti uvedení knihy proběhne v kině Národního filmového archivu Ponrepo tematická retrospektiva za přítomnosti autorek i pamětníků.

TZ Generace normalizace

28/4/2017  Machatého Extase rozšiřuje kritickou řadu DVD

Mezinárodně úspěšný film Gustava Machatého z roku 1932, známý svou jedinečnou senzuální obrazivostí, rozšířil řadu kritických DVD, kterou společně vydávají NFA a Filmexport Home Video.
DVD obsahuje řadu bonusů ve formě rozhovorů (Libuše Heczková o reprezentaci ženství ve filmu, Michal Bregant o cenzurních zásazích, Jiří Horníček o díle Gustava Machatého), archivních záběrů (porovnání české a rakouské verze, ukázky z Madly z cihelny k tématu zobrazování žen ve 30. letech, zpravodajské šoty s Gustavem Machatým), fotogalerie a informační brožury.

TZ DVD-Extase

26/4/2017 Ponrepo uvítá světoznámého režiséra Hou Hsiao-hsiena. Zahájí zde svou retrospektivu.

2. května zavítá do České republiky nejslavnější představitel tchajwanské filmové „nové vlny“, režisér Hou Hsiao-hsien, mimo jiné oceněný Zlatým lvem z Benátek, cenou za nejlepší režii z Cannes či Čestným leopardem z Locarna. Zahájí zde svou retrospektivu, zúčasní se diskuzí s diváky, a to kromě Ponrepa i na konferenci Taiwan Cinema and Cultural Dynamics, pořádanou Filozofickou Fakultou Univerzity Karlovy.

TZ Hou Hsiao-hsien

6/4/2017  České filmy v New Yorku: NFA představí meziválečnou tvorbu v MoMA

V Muzeu moderního umění v New Yorku (MoMA) začíná 11. dubna přehlídka českých filmů. Program, který sestavili pracovníci Národního filmového archivu (NFA), představí zejména snímky z meziválečného období, od mainstreamu po avantgardu.

TZ_NFA_MOMA

27/3/2017 Rozsáhlý výzkumný projekt přiblíží fenomén Laterny magiky

Národní filmový archiv představil rozsáhlý výzkumný projekt, jenž je zacílen na zachování a zpřístupnění kulturního a tvůrčího dědictví výjimečného uměleckého díla multimediální divadelní platformy Laterna magika. K projektu vznikly webové stránky, mimo jiné se záznamy pamětníků. Projekt vyústí interaktivní výstavou v Praze a Brně a spuštěním digitální sbírky dostupné i široké veřejnosti.

TZ Laterna magika

14/2/2017 NFA vydal publikaci o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi. Jeho dílo přiblíží i nadcházející výstava

Národní filmový archiv vydal monografii Mezi-obrazy: Mediální praktiky kameramana Jaroslava Kučery, která je kritickým zpracováním zcela neznámé pozůstalosti jednoho z předních českých kameramanů, Jaroslava Kučery, spolupracovníka Věry Chytilové, Vojtěcha Jasného, Karla Kachyni, Zdeňka Podskalského, Oldřicha Lipského či Petra Weigla. Na vydání publikace navazuje připravovaná výstava v Domě umění města Brna.

TZ Mezi obrazy Jaroslav Kučera

16/1/2017 For Man For All. Národní filmový archiv připravil velkou retrospektivu jubilanta Formana

Dílo Miloše Formana, klíčové osobnosti české i světové kinematografie, připomene Národní filmový archiv obsáhlou přehlídkou jeho filmů v archivním kině Ponrepo. Přehlídka se uskuteční pod záštitou Velvyslanectví USA v České republice u příležitosti tvůrcových 85. narozenin, a to v období od 18. ledna do 19. února 2017. V souladu s názvem je vstup na všechny projekce volný.

TZ For Man For All

14/11/2016 Na DVD vychází Tonka Šibenice, jeden z prvních ozvučených filmů

Oceňovaný snímek Tonka Šibenice, který je považován za jeden z prvních českých hraných ozvučených filmů, právě  vychází na DVD. Na jeho vydání se podílel Národní filmový archiv (NFA), francouzský archiv Centre national du cinéma et de l’image animée (CNC) a společnost Filmexport Home Video.

TZ_Tonka Šibenice na DVD

9/11/2016 Digitálně zrestaurovaná Ikarie XB 1 putuje na Berlinale

Digitálně zrestaurovaný snímek Ikarie XB 1 režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963 se po úspěšném uvedení na festivalu v Cannes představí také divákům Berlinale v únoru 2017. Snímek digitálně restauroval Národní filmový archiv v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, spolufinancovaného Ministerstvem kultury ČR.

TZ Digitálně zrestaurovaná Ikarie XB 1 putuje na Berlinale

18/10/ 2016 Oceňovaný němý film Takový je život se vrací do kin

Národní filmový archiv vrací na plátna kin snímek Takový je život německého režiséra Carla Junghanse, vrcholné dílo němé kinematografie. Šestaosmdesát let starý film bude v digitálně zrestaurované podobě uveden do distribuce 20. 10. 2016.

TZ_Takovy je zivot

14/10/2016  Den rodinných filmů

Národní filmový archiv v rámci iniciativy Home Movie Day 2016 opět vyzývá veřejnost k péči a záchraně rodinných filmů. I ty jsou významným zdrojem poznání minulosti – nejensoukromé, ale i té sdílené. Pro zájemce o tento specifický druh obrazového materiálu bude hlavní program 15. října od 14 hod. v archivním kině Ponrepo.

TZ Den rodinných filmů NFA

11/10/2016 Unikátní objev. NFA identifikoval ztracený film průkopníka kinematografie

Národní filmový archiv (NFA) patří mezi světové filmové archivy, které se mohou pyšnit filmovými kolekcemi z počátku kinematografického věku. Mezi kolekcemi, které nás stále uchvacují svým významem má své výsostné místo sbírka filmů stvořitele kinematografického představení Georgese Mélièse. NFA díky pokročilým výzkumným metodám identifikoval dílo, které bylo považováno za ztracené.

TZ_NFA_Meliese_CZ

13/9/2016 Filmové adaptace Krakatit a Bíla nemoc jsou zpět v kinech

Národní filmový archiv zpřístupňuje nové generaci diváků další ze čtrnácti digitálně restaurovaných filmů. Krakatit a Bílou nemoc uvede Bio Central v Hradci Králové.

TZ Krakatit a Bílá nemoc

23/8/2016 Knižní novinka NFA: Vadí – nevadí. Česká filmová cenzura v 60. letech

Kniha se na příkladu Filmového studia Barrandov zabývá cenzurou v Československu v letech 1962 až 1970. Rekonstruuje základy filmového cenzurního systému a odhaluje vztahy mezi představiteli Československého filmu, Filmového studia Barrandov a cenzurních institucí jako Hlavní správa tiskového dohledu nebo Ideologické oddělení ÚV KSČ.

TZ Vadí – nevadí

21/7/2016 Starci na chmelu. Nejslavnější český muzikál se vrací do kin

Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků. Obnovená premiéra se uskuteční v pátek 29.7 od 20:30 a v sobotu 30. června v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Po obnovené premiéře bude filmový muzikál distribuovat Asociace českých filmových klubů pro využití v kinech a na filmových festivalech.

TZ Starci na chmelu zpet do kin

15/6/2016 Návrat Ikarie XB 1 na plátna kin 16. 6. odstartuje paralelní premiéra v Praze a Brně

Legendární sci-fi Ikarie XB 1 po úspěšném uvedení na festivalu v Cannes vstupuje do českých kin. V digitálně restaurované verzi, vracející filmu podobu, jakou měl v době svého vzniku v roce 1963. Slavnostní premiéra se uskuteční ve čtvrtek 16. června od 20.30 hodin a to ve dvou městech zároveň! Zážitek z Ikarie XB 1 si v jednu chvíli vychutnají diváci v kině Světozor v centru Prahy a v kině Scala na Moravském náměstí v Brně.

Obnovená premiéra legendární Ikarie XB 1

14/4/2016 Mezinárodní workshop o audiovizuálních datech přivedl do Prahy odborníky ze sedmi evropských zemí

Ve dnech 7. – 8. 4. 2016 proběhl v kině Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1) mezinárodní odborný workshop nazvaný Audiovizuální data: od akvizice po metadata, kterého se zúčastnili odborníci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Norska, Německa a Finska. Workshop organizoval Národní filmový archiv ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky a Národním muzeem za podpory Visegrádského fondu.

TZ Mezinárodní workshop o audiovizálních datech

13/4/2016 Národní filmový archiv si připomene 50. výročí udělení Oscara filmu Obchod na korze

Dne 18. 4. 2016 uplyne padesát let od historického okamžiku udělení sošky Oscara filmu Obchod na korze. V předvečer tohoto výročí v neděli dne 17. 4. 2016 od 16:30 hodin si Národní filmový archiv (NFA) tuto událost připomene společně s kinem Lucerna v Praze. Projekci filmu, který bude uveden s anglickými titulky, bude předcházet úvodní slovo Aleny Šlingerové, kurátorky Národního filmového archivu.

TZ 50 let od udělení Oscara Obchodu na korze

24/3/2016 Europeana 1914-1918 v České republice: Fotografie, dopisy, filmy, vzpomínky 

V České republice se v dubnu tohoto roku představí unikátní projekt Europeana 1914-1918. Češi mají jedinečnou možnost přinést své rodinné poklady (fotografie, pohlednice, filmy, zbraně…) z první světové války, nechat je na místě zdigitalizovat a přispět tak do jedinečné digitální knihovny a archivu Europeana.  Akce se koná v kině Ponrepo.

TZ Europeana 1914-1918

1/3/2016 Národní filmový archiv spouští on-line portál Filmový přehled

V letech 1939–2013 vydával Národní filmový archiv časopis Filmový přehled, který sloužil mimo jiné jako orientace v dobové filmové distribuci. Od 29. února je veřejnosti k dispozici nová webová platforma, která pod názvem www.filmovyprehled. cz zpřístupňuje ověřené informace o českém filmu. Součástí portálu je i on-line filmový časopis Revue, který se tak stane jediným periodikem v ČR zaměřeným výhradně na českou kinematografii a audiovizi.

TZ Filmový přehled

22/2/2016 Literárně-filmový večer s dílem Pavla Juráčka v Lucerně

Národní filmový archiv ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla pořádá v Lucerně v pondělí dne 29. února 2016 literárně-filmový večer věnovaný Pavlu Juráčkovi, jedné z klíčových osobností československé nové vlny.  Promítány budou filmy Postava k podpírání (režie Pavel Juráček a Jan Schmidt) a Případ pro začínajícího kata (režie Pavel Juráček), které byly restaurovány v rámci projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví. Projekci bude předcházet slavnostní uvedení knihy Pavla Juráčka Postava k podpírání.

TZ Juráček

03/02/2016 Národní filmový archiv nabízí rozcestník tuzemských fondů a sbírek k dějinám kinematografie

Národní filmový archiv na svých webových stránkách opět rozšiřuje nabídku informací pro badatele v oblasti filmové historie. Po zpřístupnění všech schválených archivních pomůcek NFA začátkem roku 2015 nyní podává pomocnou ruku badatelům při patrání po dalších informačních zdrojích mimo NFA.

TZ Rozcestník

 

25/01/2016 Film Františka Vláčila Adelheid s Emmou Černou a Petrem Čepkem v hlavních rolích se vrací do kin

Digitálně zrestaurovaná Adelheid bude mít premiéru v úterý 26. ledna 2016 v brněnském kině Scala. Je dalším ze čtrnácti českých filmů digitálně restaurovaných v rámci projektu, který podpořily Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Ministerstvo kultury České republiky. Po slavnostní premiéře se Adelheid vrátí do kin a připravuje se i její vydání na DVD a Blu‑ray.

TZ Adelheid

 

18/12/2015 NFA se představuje jako moderní kulturní instituce otevřená široké veřejnosti

Národní filmový archiv v roce 2015 upevnil svou pozici moderní kulturní instituce, která se zabývá uchováváním filmového dědictví a jeho zpřístupňováním, výzkumem a službami pro filmové teoretiky, historiky i výkonné profesionály, ale otevírá se i široké veřejnosti všech věkových kategorií.

TZ_NFA_2015 a vyhled do 2016

 

14/12/2015 Tři oříšky pro Popelku zahájily svůj návrat do kin v Oslu

Digitálně zrestaurovaná pohádka Václava Vorlíčka se v pondělí 14. prosince za účasti české delegace představila na slavnostní premiéře v norském Oslu vyprodanému kinosálu. V úterý 15. prosince se uskutečnil mezinárodní seminář nazvaný Tři oříšky pro Popelku.

TZ_Tri orisky

 

27/10/2015 Unikátní soubor dokumentárních filmů Film – náš pomocník. Český krátký film 50. let vychází na čtyřech DVD

Národní filmový archiv a Filmexport Home Video s. r. o. vydávají s podporou Státního fondu kinematografie unikátní soubor čtyř DVD se dvaačtyřiceti dokumentárními filmy s názvem Film – náš pomocník. Český krátký film 50. let. Editorkou tohoto projektu je Lucie Česálková, filmová historička a kritička.

TZ_Film-nas pomocnik

 

24/09/2015 NFA nabídne k prodeji dva a půl tisíce originálních filmových plakátů

Národní filmový archiv nabídne široké veřejnosti téměř dva a půl tisíce originálních filmových plakátů. Prodej bude zahájen na e-shopu NFA začátkem října, kdy bude zveřejněno prvních sto titulů. Další budou postupně doplňovány.

TZ Filmové plakáty na prodej

 

18/9/2015 3. Kniha z kina
Národní filmový archiv pořádá již potřetí setkání periferních vydavatelů pod názvem Kniha z kina. Letos se opět koná v prostorách kina Ponrepo, a to v pátek 16. října. Od 16.00 se jednotliví vydavatelé osobně představí v rámci neformální diskuze v kavárně a výsledky jejich práce bude možné zakoupit během celého odpoledne a do pozdních nočních hodin. Knihu z kina zakončí koncert francouzské hudebnice Félicie Atkinson, která živě doprovodí avantgardní filmy z dvacátých let.

TZ Kniha z kina

 

4/9/2015 Staré pověsti české Jiřího Trnky patří mezi londýnské poklady

Praha, 4. září 2015 – Restaurovaná verze filmu Staré pověsti české Jiřího Trnky se 17. října představí v mezinárodní premiéře na 59. ročníku Londýnského filmového festivalu. BFI London Film Festival je největší filmovou přehlídkou v Británii a Staré pověsti české uvede v programové sekci Treasures (Poklady.) Trnkovo mezinárodně oceňované dílo je prvním českým celovečerním animovaným filmem, který prošel náročným digitálním restaurováním. To zajistil Národní filmový archiv s významnou finanční podporou projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a Ministerstva kultury ČR.

TZ Trnka v Londýně

 

1/7/2015 NFA na 50. ročníku MFF Karlovy Vary opět představí rekonstruovaný československý film němé éry.

Letos je to Pohádka máje (Karel Anton, 1926), filmový debut Jiřího Voskovce, vystupujícího pod pseudonymem Petr Dolan. Voskovec, který by se letos dožil 110 let, v Antonově odvážné adaptaci impresionistického románu Viléma Mrštíka ztělesnil studenta Ríšu. Příběh o čisté jarní lásce mezi mírně zhýralým, ale dobrosrdečným studentem práv z Prahy a nesmělou, lehce naivní dívkou z venkovské samoty dnešního diváka zaujme zejména vynikající, poeticky laděnou kamerou Václava Vícha. Projekci němého filmu z rekonstruované kopie umocní živý hudební doprovod v podání uskupení Neuvěřitelno, které k filmu složilo originální soundtrack.

TZ NFA na karlovarském festivalu představí rekonstruovanou Pohádku máje

 

9/6/2015 Národní filmový archiv se přesouvá na železniční vagony. Na Nákladovém nádraží Žižkov nabízí letní kino a filmové workshopy.

Na kolejích čeká vrah, Slnko v sieti, Dáma na kolejích: tyto a mnoho dalších filmů nabídne od 15. června Národní filmový archiv divákům letního kina na Nákladovém nádraží Žižkov. Na prostředí industriální kulturní památky reaguje nejen dramaturgie, ale i uspořádání letního kina: plátno je zavěšené mezi výtahové věže a hlediště je vybudováno v kolejišti, na osmi nákladních vagonech.

TZ Filmový archiv startuje kino na NNŽ
Fotografie zde.

 

20/5/2015 Kino Ponrepo promítne vzácné filmy od polárního kruhu

Norsk uke (nebo česky norský týden) vypukne ve čtvrtek 21. 5. v 18.00 v kině Ponrepo. Národní filmový archiv připravil ve spolupráci s Norskou národní knihovnou reprezentativní přehlídku norské kinematografie, která pokrývá období od dvacátých
let do začátku milénia. Všechny filmy budou promítány z 35mm kopií, exkluzivně zapůjčených z Norska. Norský týden zahájí němý velkofilm Laila z roku 1929 a přehlídka potrvá až do středy 27. 5.

TZ Kino Ponrepo promítne vzácné filmy od polárního kruhu

 

17/4/2015 Nepravdy a omyly o digitálním restaurování 

V reakci na zavádějící informace, které se objevují v médiích, vydáváme následující materiál.

Nepravdy a omyly o digitálním restaurování

 

24/3/2015 Národní filmový archiv staví nový depozitář pro 100 milionů metrů filmu

Nový depozitář poskytne bezpečné uložení především nehořlavým barevným filmům. V ochranném prostředí při teplotě –5 °C a relativní vzdušné vlhkosti 35 % bude uloženo 45 000 rozmnožovacích materiálů a 15 000 vzácných kopií. Depozitář za 116,5 milionů korun podle návrhu ing. arch. Martina Kotíka a projektu společnosti Arch.Design staví akciová společnost HOCHTIEF CZ.

TZ NFA staví depozitář pro 100 milionů metrů filmu

 

17/2/2015 Bádání ve sbírkách Národního filmového archivu bude snazší: NFA na webu zpřístupňuje přes sto inventářů

Národní filmový archiv patří k nejstarším a největším filmovým archivům na světě. Kromě filmových sbírek pečuje o více než 500 tisíc fotografií, přes 30 tisíc plakátů a 134 tisíc propagačních materiálů. K fondům a sbírkám písemných archiválií nyní NFA na svých webových stránkách zpřístupňuje detailně zpracované inventáře, čímž významně ulehčuje práci všem badatelům.

TZ NFA zjednodušuje bádání ve svých sbírkách

 

4/2/2015 Digitálně restaurované Staré pověsti české, velká retrospektiva Chytilové v Londýně nebo nikdy nespatřené záběry z Pražského povstání: Národní filmový archiv představuje projekty roku 2015

TZ – NFA projekty roku 2015 – restaurovaný Trnka, Chytilová v Londýně nebo nikdy nespatřené záběry z Pražského povstání

 

28/1/2015 Národní filmový archiv vydal stanovisko k tiskové zprávě Nadace české bijáky 

Stanovisko NFA k TZ Nadace české bijáky

– (TZ Nadace české bijáky 26.1.2015)

Otevřená odpověď ze 7.1.15 na dopis NČB

– (Otevřený dopis p. Bregantovi)

 

19/1/2014 Národní filmový archiv se rozhodl obohatit oslavy 100. výročí narození českého divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka jedinečnou výstavou plakátů k jeho filmům.

Expozice plakátů proběhne ve dnech 20. 1. 2015 až 25. 1. 2015 v rámci výstavy Alfréd Radok 100 – Příběh režiséra (1914- 1976) v prostorách Národní galerie v 1. patře Veletržního paláce v Praze. Výstava, kterou pořádá Institut umění – Divadelní ústav, trvá od 25. 11. 2014 do 25. 1. 2015.

Vystaveny budou plakáty k filmům Parohy (1947, autor plakátu: Dobrovolný), Divotvorný klobouk (1952, autor plakátu není znám) a Dědeček automobil (1956, autor plakátu: Kamil Lhoták).

Radokovy plakáty v NG

 

2/12/2014 Představuje se klasika pro celou rodinu – jedinečný program Ponrepo dětem

Ponrepo dětem je název zábavného a interaktivně pojatého programu Národního filmového archivu, který probíhá každou neděli odpoledne v kině Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1). Projekt nabízí dětem, jejich rodičům a prarodičům unikátní setkání s pohádkami s následným tematicky ladícím workshopem. Ponrepo dětem je součástí filmově-vzdělávacích aktivit, které se v NFA pravidelně uskutečňují.

Ponrepo dětem

Fotografie k filmům ke stažení zde: PONREPO DĚTEM (.zip)
Zdroj fotografií: NFA. V případě publikování fotografií v tištěné i elektronické podobě si NFA vyhrazuje právo být informován o způsobu a rozsahu užití. Fotografie je možné užít pouze v souvislosti s informováním o filmově-výchovných programech NFA.

Fotografie z tiskové konference 2. 12. 2014 (.zip)

 

3/11/2014 Fragments of Kubelka – dílo nejvýznamnějšího avantgardního filmaře v kině Ponrepo

Národní filmový archiv ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem a Sixpack film uvede v listopadu dva filmové večery, věnované tvorbě rakouského filmového tvůrce Petera Kubelky. Ve středu 12. 11. bude v kině Ponrepo promítnut čtyřhodinový portrét režisérky Martiny Kudlaček Fragmenty Kubelky, který přibližuje autorovo dílo i jeho svébytný přístup k filmovému umění. O den později pak bude představena kompletní Kubelkova tvorba, kterou okomentují Martina Kudlaček spolu s kurátorem avantgardního filmu Henry Hillsem.

Fragments of Kubelka

 

23/10/2014 NFA hostí mezinárodní konferenci o amatérském filmu v zemích východního bloku

Národní filmový archiv v Praze je jedním z mála státních archivů, který se v péči o filmové dědictví zaměřil kromě profesionální produkce také na amatérské filmy. Společně s evropskou asociací Inédits, sdružující instituce zajímající se o tuto oblast, pořádá NFA třídenní mezinárodní konferenci s názvem – Amatérský film v zemích východního bloku, kterou bude hostit ve dnech 30. 10. – 1. 11. 2014 pražské kino Ponrepo. Konferenci doprovází i atraktivní program pro širokou veřejnost.

Konference Inédits

 

22/10/2014 NFA vydal Atomy věčnosti

Národní filmový archiv vydává další zajímavou publikaci: Atomy věčnosti. Český krátký film 30. až 50. let. Autorkou je Lucie Česálková, která v NFA působí jako vedoucí oddělení výzkumu a šéfredaktorka akademického časopisu Iluminace. Představení monografie se uskuteční v rámci MFDF Jihlava v pátek 24. října od 13.30 hod. v sále DIOD. Součástí programu bude projekce několika krátkých snímků.

Atomy věčnosti

 

9/10/2014 Home Movie Day aneb Den s rodinným filmem v kině Ponrepo

Národní filmový archiv se letos poprvé připojuje k mezinárodní iniciativě známé jako Home Movie Day. V sobotu 18. října se pražské kino Ponrepo otevře všem zájemcům, kteří vlastní filmy s rodinnými záběry. Pracovníci NFA filmy posoudí a ještě ten den promítnou na plátno kina rodině a přátelům. Přinesené filmy se mohou stát součástí sbírky NFA, výměnou za přepis na DVD. Program zakončí projekce pásma rodinných filmů ze sbírek NFA. Celý program je zdarma.

Home Movie Day 2014

 

21/08/2014 Dnes začíná Český a slovenský filmový festival v Austrálii

2. ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii, jehož oficiálním partnerem je i České filmové centrum a Národní filmový archiv, se uskuteční ve městech Melbourne a Sydney. Festival si letošním programem připomíná 25. výročí „sametové revoluce“ v Československu a pád komunismu v Evropě. Speciální retrospektivu věnuje Janu Švankmajerovi u příležitosti jeho 80. narozenin.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii

 

04/07/2014 Národní filmový archiv vrací na plátno desítky let nespatřený film s Vlastou Burianem

Dne 7. července bude mít na karlovarském festivalu světovou premiéru restaurovaná verze filmu Milenky starého kriminálníka. Vysokorozpočtová komedie plná omylů lákala v roce 1927 publikum na mezinárodní star Anny Ondrákovou a Vlastu Buriana.

NFA vrací na plátno desítky let nespatřený film s Vlastou Burianem

 

26/05/2014 Státní fond kinematografie a Národní filmový archiv uzavřeli licenční smlouvu

Státní fond kinematografie poskytuje NFA oprávnění k užití československých filmů vyrobených v letech 1965 – 1991 s cílem zajistit poskytování podlicencí jednotlivým zájemcům o užití filmů a dosáhnout tak pro Fond ekonomického zisku, který bude využit na podporu kinematografie.

SFK a NFA uzavřely licenční smlouvu k filmům vyrobeným v letech 1965 – 1991

 

15/05/2014 NFA vydává korespondenci tvůrců Cesty do hlubin študákovy duše

S autory dnes už kultovních studentských komedií Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše se teď čtenáři budou moci seznámit trochu jinak. Národní filmový archiv vydává výběr z jejich soukromé korespondence s tajemným názvem Ej, bogatýre Makoviči obrazotvorče…, který slavnostně představí na blížícím se knižním veletrhu Svět knihy.

NFA vydává korespondenci tvůrců Cesty do hlubin študákovy duše

Pozvánka na scénické čtení z knihy Ej, bogatýre Makoviči obrazotvorče