Němé filmy s živou hudbou

LAMAČ / VTÍPIL: BÍLÝ RÁJ

režie: Karel Lamač, scénář: Karel Lamač, Martin Frič, kamera: Otto Heller, architekt: Bohuslav Šula, hrají: Karel Lamač, Anny Ondráková, Vladimír Majer, Josef Rovenský, Gustav Machatý, Martin Frič, Přemysl Pražský a další. Kalosfilm, 67 min.

Jeden z nejvýraznějších tvůrčích týmů v počátcích československé kinematografie tvořil režisér a herec Karel Lamač s kameramanem Ottou Hellerem a herečkou Anny Ondrákovou (později je doplnil scenárista Václav Wasserman a začalo se mluvit o „silné čtyřce“). V roce 1924 zaznamenali mimořádný divácký úspěch se společenským dramatem Bílý ráj, jehož klasicky vystavěný příběh a řemeslo vysoké technické úrovně prozrazovaly Lamačovu poučenost zahraniční, zejména americkou kinematografií. 

Hrdinkou melodramatu je sirota Nina, do jejíhož života zasáhne uprchlý vězeň, který chce naposledy navštívit umírající matku. Kromě Karla Lamače coby režiséra, scenáristy a představitele hlavní mužské role se na filmu podíleli další dva průkopníci českého filmu. Gustav Machatý sehrál menší roli člena dobročinného spolku a v epizodní roli se ve filmu objevil také Martin Frič, jenž zároveň spolupracoval na scénáři. Film natočený se skromným rozpočtem 90 000 Kčs se dočkal příznivého přijetí u českých i zahraničních diváků. Kapitál na jeho výrobu poskytla společnost Kalosfilm (Karel-Anny-Lamač-Ondra-spol), kterou založil filmový nadšenec Alfréd Baštýř. 

Projekce snímku je možná jak z nové barvené a tónované 35mm kopie, tak jejího HD přepisu (nosiče DCP, BD). Jako zdrojový materiál restaurování sloužila unikátní dobová nitrátní kopie. Novou kopii obarvil a natónoval podle původních metod Jan Ledecký v laboratoři Colorspace pod dohledem Národního filmového archivu.

Film živě doprovází Tomáš Vtípil, brněnský skladatel, multiinstrumentalista a producent. Mimo své autorské projekty a spolupráci s rozličnými českými tělesy (DG 307, Láska opravdivá, Načeva, BCO) komponuje scénickou hudbu pro divadlo (HaDivadlo, Studio Hrdinů, X10, Studio Alta, Feste), Český rozhlas a film. Za hudbu k filmu Pouta byl nominován na Českého lva a Ceny filmové kritiky.

Ke stažení:
Plakát / Distribuční list Bílý ráj / facebook cover