TGM OSVOBODITEL

Československo 1990 / 60 minut / 35 mm, DCP, Blu-ray / anglické titulky / přístupné / dokumentární

K dispozici: od května 2018

Režie a scénář → Věra Chytilová
Kamera → Jaromír Šofr
Hrají → T. G. Masaryk, Miroslav Macháček

Anotace:
Režisérka Věra Chytilová, známá především jako autorka hraných filmů, v průběhu své kariéry natočila několik pozoruhodných esejistických dokumentů. Záhy po sametové revoluci to byl životopisný snímek věnovaný T. G. Masarykovi. Vznikl jako střihový dokument v rekordně krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Chytilové se podařilo vytvořit plastický portrét prvního československého prezidenta pomocí kombinace archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v působivém přednesu Miroslava Macháčka. Vloženy jsou též výpovědi Masarykových vnuček a pravnuka.

Kontext:
Film byl natočen z iniciativy Československého filmového ústavu (předchůdce Národního filmového archivu), který k němu poskytl řadu materiálů. Na slavnostní premiéře v kině Blaník jej režisérka uvedla slovy: „V mém dětství bylo slovo prezident synonymem pro člověka těch nejskvělejších vlastností. Později mě toto přesvědčení opustilo. Teprve nyní toto slovo zase začíná nabývat smyslu a ztraceného významu.“

 

Předfilm: Kočičina (1960)
Československo 1990 / 11 minut
Režie → Věra Chytilová

Domácí kočka manželů Ká popisuje zvláštní chování svých pánů za pomoci bajky o myši, která nezadržitelně míří do pasti. Krátký film Kočičina měl původně název Pan Ká, podle jména hlavní postavy. Věra Chytilová však moralitu o lži a krádeži vypráví z pozice kočky, kdy ve výrazném kočičím voice overu lze rozpoznat režisérčinu poetiku založenou na výrazné práci s polyrytmickým vyprávěním a specifickou zacházením s voice overem (například ve filmu Strop).

Filmová prvotina významné české režisérky Věry Chytilové vznikla v rámci studia na FAMU pod pedagogickým vedením režiséra Otakara Vávry.

Film také můžete zhlédnout online na dafilms.cz.