BÍLÁ TMA

 

Československo 1948 / 102 minut / 35 mm, DCP, Blu-ray / anglické podtitulky, volitelně české podtitulky / do 12 let nevhodné / válečné psychologické drama

K dispozici: únor 2018

Trailer, distribuční, metodický a pracovní list ke stažení zde.

BÍLÁ TMA
Režie František Čáp
Scénář František Čáp, Leopold Lahola
Kamera Václav Huňka
Architekt Karel Škvor
Hudba Jiří Srnka
Hrají Július Pántik, Mária Prechovská, Boris Andrejev, Nataša Tanská, Jozef Budský, Radovan Lukavský

Anotace:

Vrcholí druhá světová válka. Skupina partyzánů je během hustého sněžení zatlačena do hor. Několik zraněných a ošetřujících se skryje v zemljance, kde však brzy dochází zásoby a obklíčení je blízko. Dramatický válečný film vykresluje intenzivní prožitky slovenských partyzánů, ohrožených nejen německou armádou, ale i hladem a vlastními strachy.

Kontext:
Partyzánský snímek vznikl na oslavu čtvrtého výročí Slovenského národního povstání. Kulturní politika země v této době podléhala novým ideologickým požadavkům a Bílá tma odpovídá tomuto kurzu především díky pozitivnímu zobrazení osvoboditelské Rudé armády. Ta je individualizována prostřednictvím postavy statečného a optimistického Borise.

Dobově poplatný titul znamenal paradoxně konec kariéry Františka Čápa v československém filmu. Režisér se ohradil proti negativním výrokům dělnické poroty na filmovém festivalu pracujících ve Zlíně a následná štvavá mediální kampaň vedla k zákazu jeho umělecké činnosti a odchodu do exilu.

předfilm: Týden ve filmu 1948, č. 10
Československo 1948 / 10,5 minut / DCP / přístupné

Týdeník z přelomu února a března 1948 krátce shrnuje okolnosti komunistického převratu, ovšem pouze z pohledu jeho strůjců. Následují reportáže z několika masových manifestací, které se snaží vyvolat dojem, že většina obyvatelstva, od rolníků po známé umělce, neochvějně podporuje novou Gottwaldovu vládu.