Smrt ve tmě

barevný, thriller, 15 přístupnost, 1:2,39, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 89 min.

Původní název: Dont Breathe. Země původu: USA. Výrobce: Good Universe. Pro Screen Gems, Stage 6. Ve spolupráci s Ghost House Pictures. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 1.9.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Tento dům vypadal jako snadný cíl. Dokud nezjistili, kdo je uvnitř.

Distribuce: Falcon (do 31.8.2018). Lokace: USA: Michigan – Detroit. Maďarsko.

AUTOŘI: Režie: Fede Alvarez. Scénář: Fede Alvarez, Rodo Sayagues. Kamera: Pedro Luque. Architekt: Naaman Marshall. Návrhy kostýmů: Carlos Rosario. Masky: Carla Vincenzinoová (návrhy masek a účesů). Střih: Eric L. Beason, Louise Fordová, Gardner Gould. Zvuk: Csaba Major. Výkonná produkce: Nathan Kahane, Joe Drake, Erin Westermanová, J.R. Young, Mathew Hart. Producent: Sam Raimi, Rob Tapert, Fede Alvarez. Koproducent: Kelli Konopová, Rodo Sayagues. Vizuální efekty: Alejandro Damiani (supervize). Zvláštní efekty: Gabor Kiszelly (supervize). Hudba: Roque Baños. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Bela Unger, Ele Bardha.

Hrají: Jane Levyová (Rocky), Dylan Minnette (Alex), Daniel Zovatto (Money), Stephen Lang (slepec), Emma Bercoviciová (Diddy), Franciska Töröcsiková (Cindy), Christian Zagia (Raul), Katia Bokorová (Ginger), Sergej Onopko (Trevor).

České titulky: Kateřina Hámová.

Thriller Smrt ve tmě (překlad originálního názvu je Nedýchej) je po hororu Lesní duch (2013, Evil Dead) druhým celovečerním filmem uruguayského režiséra Feda Alvareze. Oba filmy spojuje herečka Jane Levyová a producent Sam Raimi. – Detroit, současnost. Sedmnáctiletá Rocky s vrstevníky Moneym, s nímž chodí, a s Alexem, jenž je do ní zamilovaný, vykradou přepychový dům. Rocky potřebuje peníze, aby mohla s mladší sestrou Diddy odjet od tyranské, feťácké a alkoholické matky. Money chce také vypadnout z města. Alex na vloupání opatřil klíče a bezpečnostní kódy (jeho otec pracuje v bezpečnostní agentuře). Money při prodeji kradeného zboží dostane jiný tip: na vybydleném předměstí žije veterán z války v Zálivu, který dostal vysoké odškodné. Prý mu mladá žena přejela dcerku. Soud ji osvobodil a ona zmizela. Parta zjistí, že muž je slepý a že má hlídacího psa (rotvajlera). Toho uspí uzenkou. Ve dvě hodiny ráno se lupiči dostanou dovnitř. Rocky musí vlézt do domu oknem a vypnout alarm. Money pustí do slepcovy ložnice chloroform. Hledají trezor. Muž se však najednou objeví u nich, sebere Moneymu pistoli a zastřelí ho. O ostatních zatím neví. Rocky se schová v šatně a zjistí kód trezoru, do něhož majitel uloží Moneyho zbraň. S Alexem pak trezor vyberou. Ale muž je objeví a pronásleduje je po domě. Zraní Alexe. Dvojice nalezne ve sklepě uvězněnou mladou ženu (Cindy), která přejela mužovo dítě. Osvobodí ji a objeví padací dveře ven. Za těmi však už čeká jejich ozbrojený pronásledovatel. Zabije omylem Cindy, zraní Alexe a zmocní se Rocky. Má v úmyslu ji uměle oplodnit, stejně jako to udělal Cindy, která s ním byla těhotná. Zasáhne Alex, ale zaplatí za to životem. Rocky se podaří vyslat dálkovým ovladačem nouzový signál a přivolat policisty. Tvrdě zmlátí slepce, šikovně se zbaví psa, který se probral, a s penězi včas zmizí. – Rocky a Diddy odjíždějí do Kalifornie. Na nádraží dívka vidí v televizi reportáž od slepcova domu. Zraněný muž, který prý v sebeobraně zabil zloděje, tvrdí, že se nic neztratilo… -kat-