Chronic

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby 5.1, dlouhý – 93 min.

Původní název: Chronic. Země původu: Francie, Mexiko. Výrobce: Lucía Films, Videocine, Stromboli Films, Vamonos Films. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 8.9.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Život vedle smrti.

Distribuce: Film Europe. Lokace: USA: Los Angeles.

AUTOŘI: Režie: Michel Franco. Scénář: Michel Franco. Kamera: Yves Cape. Architekt: Matthew Luem. Návrhy kostýmů: Diaz. Masky: Akiko Matsumotoová, Shandra Pageová (účesy). Střih: Michel Franco, Julio C. Perez IV. Zvuk: Frank Gaeta. Výkonná produkce: Emilio Azcárraga Jean, Bernardo Gomez, Tim Roth, Fernando Pérez Gavilán. Producent: Gabriel Ripstein, Michel Franco, Moisés Zonana, Gina Kwonová. Koproducent: Grégoire Lasalle, Juliette Solová, Chris Stinson, Amy Greeneová, Antonio Campos, David Zonana. Vizuální efekty: Furious FX. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Tim Roth (David), Sarah Sutherlandová (Nadia), Robin Bartlettová (Martha), Rachel Pickupová (Sarah), Michael Cristofer (John), David Dastmalchian (Bernard), Bitsie Tullochová (Lidia), Nailea Norvindová (Laura), Joe Santos (Isaac Sr.), Tate Ellington (Grag), Laura Niemiová (Margaret).

České titulky: Petr Fantys (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2015: Cena za scénář (Michel Franco). MFF v Cartageně 2016: Cena Gemas za nejlepší film.

Psychologický snímek režiséra a scenáristy Michela Franca (nar. 1979) Chronic patří k narůstající řadě titulů s tématem nevyléčitelných chorob a umírání. – David pracuje jako paliativní ošetřovatel v agentuře poskytující domácí péči. Sarah, o niž se den co den stará, umírá na AIDS. Muž při práci šetří slovy; je výkonný, nevtíravě přátelský a soucitný. Po službě se odreagovává ve fitcentru na běžeckém pásu, večer si na počítači prohlíží fotky dcery Nadii. David po pohřbu Sarah vypráví v baru neznámé dvojici, že jeho žena zemřela na AIDS. Jeho dalším pacientem je architekt John, který má početnou rodinu. Částečně ochrnutý muž je po mrtvici a má deprese. David s ním cvičí. Navštíví dům, který John navrhl, a vyfotí ho. Vydává se přitom za Johnova bratra. Když onemocní noční ošetřovatelka Lidia, vezme David služby i za ni. Dcera Laura přinese otci večeři ve chvíli, kdy John, který má právě třas, Davida pevně objímá. Rodina chce ošetřovatele zažalovat za sexuální obtěžování a manipulaci. K Johnovi má pečovatel zakázaný přístup. – David se setká s dcerou, která studuje medicínu a která má radost, že se vrátil. Když přijde o místo v agentuře, přes známého Isaaca získá klientku, šedesátnici Marthu. Zpočátku ji vozí na chemoterapii, ale postupně se o ni stará víc a víc. – David se baví s dcerou o jejím mrtvém bratrovi, který měl jako malý rakovinu. Nadia otce neodsuzuje za to, co udělal. Martha po chemoterapii své dceři lže, že je zdravá. Odmítne pokračovat v léčbě. Požádá Davida, aby ji zbavil trápení. Od Isaaca ví, že muž „pomohl“ svému synovi. David napřed odmítne, ale pak jí vyhoví. Zavolá Isaacovi, že Martha zemřela na zástavu srdce. Jeho dalším klientem je retardovaný šestnáctiletý chlapec na vozíku. Matka mu na týden odjela a on je naštvaný na celý svět. – Davida při joggingu srazí auto… – Mexický tvůrce šetří dialogy, otevřeně ukazuje fyzické i psychické utrpení, dotýká se i asistované sebevraždy a euthanasie a zároveň postupně odhaluje trauma zdánlivě uzavřeného, klidného a empatického protagonisty. -kat-