Studená válka

černobílý, historický, hudební, psychologický, milostný příběh, 12 nevhodný pro děti, 1:1,33, 2–D, Dolby Digital, délka – 89 min.

Původní název: Zimna wojna. Země původu: Polsko, Velká Británie, Francie. Výrobce: Opus Film, Apocalypso Film, MK Production, Arte France (koprodukce), Canal+ Polska (koprodukce), Kino Świat (koprodukce), EC1 Łodź – Miasto Kultury (koprodukce), Mazowiecki Fundusz Filmowy (koprodukce), Śląski Fundusz Filmowy (koprodukce), Podkarpacki Fundusz Filmowy (koprodukce), Polski Instytut Sztuki Filmowej (podpora), MK2 Films (podpora), Film4 (podpora), British Film Institute (podpora), Eurimages (podpora). Rok copyrightu: 2018. Premiéra: 12.7.2018. Mluveno: polsky, německy, francouzsky (titulky). – Film Pawła Pawlikowského, držitele Oscara za film Ida.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 12.7.2026). Lokace: Polsko: Lodž, Wroclaw. Chorvatsko. Francie.

AUTOŘI: Režie: Paweł Pawlikowski. Námět: Paweł Pawlikowski. Scénář: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki, Piotr Borkowski (spolupráce na scénáři). Kamera: Łukasz Żal. Architekt: Katarzyna Sobańska /ž/, Marcel Sławiński. Návrhy kostýmů: Aleksandra Staszko /ž/. Masky: Walter Pokromski. Střih: Jarosław Kamiński. Zvuk: Maciej Pawlowski (+ design zvuku), Mirosław Makowski, Łukasz Świerzawski (design zvuku). Výkonná produkce: Nathanaël Karmitz, Lizzie Francke /ž/, Rohit Khattar, John Woodward, Jeremy Gawade, Daniel Battsek. Producent: Tanya Seghatchian /ž/, Ewa Puszczyńska /ž/. Koproducent: Piotr Dzięcioł, Małgorzata Bela /ž/. Vizuální efekty: Radosław Rekita (supervize). Zvláštní efekty: Kamil Pohl (supervize). Hudba: Marcin Masecki (aranže hudby, jazzových skladeb a písní). Použitá hudba: různé lidové a jazzové skladby a písně. Choreografie: Stefano Terrazzino, Anna Paś /ž/, Piotr Zalipski, Grzegorz Cherubiński.

Hrají: Joanna Kulig /ž/ (Zula Lichońová), Tomasz Kot (Viktor Varský), Borys Szyc (Lech Kaczmarek), Agata Kulesza /ž/ (Irena Bielecka), Cédric Kahn (Michel), Jeanne Balibar /ž/ (Julietta), Adam Woronowicz (konzul), Adam Ferency (ministr) .

České titulky: Pavel Peč (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2018: Cena poroty za režii (Paweł Pawlikowski). MFF Cinematik, Piešťany 2018: Hlavní cena Meeting Point Europe, Cena diváků.

Název Studená válka černobílého psychologického dramatu Pawła Pawlikowského odkazuje sice především na dobu, v níž se příběh odehrává (od roku 1949 do konce 50. let), ale i na proměnlivý milostný vztah dvojice protagonistů, jejž komunistická diktatura výrazně ovlivnila. – V roce 1949 se spoluzakladatel folklorního souboru Mazurek, klavírista a skladatel Viktor sblíží s jeho svéráznou členkou, nonkonformní Zulou. Soubor slaví úspěchy, ale musí se přizpůsobovat bolševickým poměrům. Po vystoupení na festivalu mládeže ve Východním Berlíně v roce 1952 Viktor uteče na Západ, ale Zula se k němu nepřidá. Muž se živí jako jazzový pianista v Paříži. Milenka se tam s ním v roce 1954 krátce setká na zájezdu. Viktor za ní přijede později do Jugoslávie, ale tajní ho vypakují zpět do Francie, kam za ním v roce 1957 dorazí Zula, která se provdala za Itala. V Paříži je však nespokojená a vrátí se do Polska. V roce 1959 Viktor kvůli ní ilegálně přejde hranice a skončí v pracovním táboře. Zula přiměje manžela, kariéristu Kaczmarka, s nímž má syna, aby ho dostal z vězení. Milenci se sami „oddají“ v ruinách venkovského kostela a vzápětí spolykají prášky… -tbk-