Odysea

barevný, životopisný, dobrodružný, psychologický, přístupný, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 122 min.

Původní název: Lodyssée. Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Pan-Européenne, Curiosa Films, Moana Films, Wild Bunch, TF1 Films Production, Casa Production, Versus Production, Voo, BE TV, Canal Plus (účast), OCS (účast), TF1 (účast), Programme Media EU (podpora), Tax Shelter du Gouvernement Fédéral Belge (podpora), Inver Invest (podpora), La Wallonie (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 12.1.2017. Mluveno: francouzsky, anglicky (titulky). – Skutečný příběh rodiny podmořských dobrodruhů.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Francie: Biscarosse (Landes). Chorvatsko. Jihoafrická republika: Kapské Město, Johannesburg. Antarktida. Argentina: Ohňová země. Brazílie: São Paulo. Bahamy.

AUTOŘI: Režie: Jérôme Salle. Pomocná režie: Christophe Cheysson (režie podmořských sekvencí). Předloha: Jean-Michel Cousteau (kniha Mon père le commandant, 2004, Můj otec velitel), Albert Falco, Yves Paccalet (kniha Capitaine de la Calypso, 1990, Kapitán lodi Calypso). Scénář: Jérôme Salle, Laurent Turner. Kamera: Matias Boucard. Architekt: Laurent Ott. Návrhy kostýmů: Carine Sarfatiová. Masky: Rick Findlater (+ účesy). Střih: Stan Collet. Zvuk: Marc Engels, Frédéric Demolder, Sylvain Réty, Jean-Paul Hurier. Výkonná produkce: Christine De Jekelová. Producent: Natalie Gastaldo-Godeauová, Philippe Godeau, Olivier Delbosc, Marc Missonnier. Koproducent: Jean-Henri Bronckart, Olivier Bronckart, Philippe Logie. Vizuální efekty: Marc Jouveneau (supervize), Mikros Image. Zvláštní efekty: Kevin Bitters (supervize). Hudba: Alexandre Desplat. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební režie: Matthieu Sibony (hudební supervize).

Hrají: Lambert Wilson (Jacques-Yves Cousteau), Pierre Niney (Philippe Cousteau), Audrey Tautouová (Simone Cousteauová), Laurent Lucas (Philippe Tailliez), Benjamin Lavernhe (Jean-Michel Cousteau), Vincent Heneine (Albert Bébert Falco), Thibault de Montalembert (Etiénne Deshaies), Roger van Hool (Daniel Cousteau), Chloé Hirschmanová (Jan), Adam Neill (David Wolper), Olivier Galfione (Frédéric Dumas), Martin Loizillon (Henri Plé), Ulysse Stein (malý Philippe Cousteau), Rafaël de Ferran (malý Jean-Michel Cousteau), Chloé Williamsová (dr. Eugénie Clarková).

České titulky: Jana Trubková (Filmprint Digital).

Ceny: César: nejlepší zvuk (Marc Engels, Fred Demolder, Sylvain Réty, Jean-Paul Hurier),

Ve snímku Odysea sleduje režisér Jérôme Salle osudy známého oceánografa a filmaře Jacquesa-Yvesa Cousteaua (1910-1997) a jeho první rodiny, manželky Simone Cousteauové (1919-1990) a synů Jeana-Michela Cousteaua (nar. 1938) a Philippea Cousteaua (1940-1979). Vychází přitom z pečlivého studia dostupných materiálů, z rozhovorů s pamětníky a také z knih Jeana-Michela Cousteaua a potápěče Alberta Falca. V prologu havaruje Philippe se svým letadlem. Vlastní děj začíná v okamžiku, kdy se mladá rodina stěhuje do vily na pobřeží Středozemního moře, kde se společně potápějí. Cousteau je tehdy námořním kapitánem a spoluvynálezcem akvalungu. Spolu s přáteli Philippem Tailliezem a Frédéricem Dumasem má už za sebou první potápěčské dokumenty. – Jacques opustí námořnictvo a se Simone zakoupí loď Calypso, jež se stane jejich novým domovem. Začínají na ní s výzkumy ve světových oceánech a mořích. Peníze Jacques získá díky spolupráci s ropnou společností. Cousteauovy aktivity se postupně rozrůstají, ale musí stále čelit finančním problémům. Získá sponzora v americké televizní společnosti, pro niž se zaváže natočit dvanáct snímků. Jeho a Malleův dokument Svět ticha vyhraje v roce 1956 Zlatou palmu v Cannes. K otci se přidá Philippe, který mu odpustí, že jej s bratrem poslal do internátu. Simone, žijící prakticky na Calypso s posádkou, žárlí na manžela, který má milostné avantýry. Philippe se po hádce s otcem, jemuž vyčte sobectví, osamostatní a začne vyvíjet ekologické aktivity. Ožení se s půvabnou americkou modelkou Jan. Kvůli hrozícímu bankrotu vymůže Jacques další peníze od Američanů a navzdory velkému nebezpečí vyrazí s Calypso k Antarktidě. Přemluví Philippea, aby se k němu znovu připojil. Pluje s nimi i Jean-Michel, který se původně živil jako architekt. – V Antarktidě Cousteau pochopí, že Philippe má pravdu, a začne propagovat ekologický přístup k Zemi. Založí s ním Cousteauovu společnost a díky přednáškám a lidem získají více peněz než dříve od sponzorů. Philippe však v roce 1979 zahyne při kolizi svého letadla na vodní hladině (viz začátek). Jan, která má s manželem dcerku a čeká syna, i Jacques se dozvědí smutnou zprávu od Jeana-Michela. Simone na Calypso je z tragédie zdrcená. Cousteau nicméně s podporou staršího syna pokračuje ve své činnosti… – Snímek se opírá o zajímavé téma, o kvalitní herecké výkony a také o nádherné přírodní a podmořské záběry, nepochybně hodné „cousteauovské“ tradice. -tbk-

JÉRÔME SALLE (nar. 11.5.1967, Paříž) začínal jako fotožurnalista, módní fotograf a výtvarný redaktor různých publikací. Svou filmovou dráhu, ovlivněnou zejména tvorbou Jeana-Pierra Melvillea, zahájil spoluprací na několika scénářích a vlastním krátkým filmem Den milosti. V celovečerní tvorbě se představil snímkem Hledejte Anthonyho, nominovaným na Césara za nejlepší debut. Prosadil se komerčně úspěšnou adaptací komiksu Jeana Van Hammea Largo Winch, kterou ve Francii vidělo více než 1 800 000 diváků a na kterou navázal pokračováním Largo Winch II. V mezinárodním měřítku na sebe upozornil titulem Zulu, jenž byl uveden při slavnostním zakončení MFF v Cannes 2013. Zatimním vrcholem jeho díla je nákladný životopisný snímek Odysea. Často spolupracuje se skladatelem Alexanderem Desplatem. – Filmografie: (režie a scénář, či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. epizoda, situovaná na bitevní pole roku 1914, Le jour de grâce (2000, Den milosti), romantický thriller o pronásledovaném nešťastníkovi, považovaném za zločince, Anthony Zimmer (2005, Hledejte Anthonyho – V) s Yvanem Attalem a Sophií Marceauovou, podle nějž vznikl remake Cizinec (2010, The Tourist; r. Florian Henckel von Donnersmarck), komiksový dobrodružný thriller o dědici velké firmy, který se ocitne ve velkých potížích, Largo Winch (2008 – V) s Tomerem Sisleym a Kristine Scott Thomasovou a jeho pokračování Largo Winch II (2011 – TV) opět se Sisleym a se Sharon Stoneovou, kriminální thriller, v němž dva jihoafričtí kriminalisté vyšetřují vraždu mladé ženy, Zulu (2013 – TV) s Orlandem Bloomem a Forestem Whitakerem, životopisný snímek o slavném oceánografovi Jacquesu-Yvesu Cousteauovi a jeho rodině Odysea (2016, L’odyssée; + spol. prod.) s Lambertem Wilsonem a Audrey Tautouovou; (podíl na scénáři) Lhomme idéal (1997, Ideální muž; r. Xavier Gélin), Bob le magnifique (TV-1998, Skvělý Bob; r. Marc Angelo), Trouble (2005, Jedna krev; r. Harry Cleven – V). -tbk-