Tango libre

barevný, psychologický, 15 přístupnost, ŠÚ, 2-D, DVD-K, dlouhý – 105 min.

Původní název: Tango libre. Země původu: Belgie, Francie, Lucembursko. Výrobce: Artémis Production, Samsa Fil, Liaison Cinématographique. Koprodukce: Nord-Ouest Films, Minds Meet, RTBF. Rok výroby: 2012. Premiéra: 25.7.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky, španělsky. České titulky. – Tango není jen tanec. Tango je emoce, která vás pohltí.

AUTOŘI: Scénář: Anne Paulicevichová, Philippe Blasband, Frédéric Fonteyne. Režie: Frédéric Fonteyne. Kamera: Virginie Saint-Martinová. Hudba: různé skladby a písně. Výprava: Véronique Sacrezová. Kostýmy: Cathy Marchandová. Střih: Ewin Ryckaert. Zvuk (Dolby Digital): Marc Bastien, Carlo Thoss. Vizuální efekty: (supervize) Marc Umé. Výkonný producent: Stéphane Quinet. Producenti: Patrick Quinet, Claude Waringo, Arlette Zylberbergová. Koproducenti: Serge Zeitoun, Christophe Rossignon, Philip Boëffard. České titulky: Linguafilm.

HERCI: François Damiens (J.C.), Sergi López (Fernand), Jan Hammenecker (Dominic), Anne Paulicevichová (Alice), Zacharie Chasseriaud (Antonio), Christian Kmiotek (velitel bachařů), David Murgia (bachař Luc), Frédéric Frenay (Patrick), Dominique Lejeune (Popeye), Marc Chalet (Marco), Marino Chicho Frumboli (Argentinec), Pablo Tegli (Argentincův poskok).

CENA: MFF v Benátkách 2012: Zvláštní cena poroty v sekci Horizonty. MFF ve Varšavě 2012: Velká cena.

Koprodukční nízkorozpočtový snímek Tango libre je čtvrtým celovečerním filmem belgického režiséra Fréderica Fonteynea (nar. 1968), známého u nás milostným příběhem Pornografický vztah (1999). – J.C. je plachý a osamělý vězeňský dozorce, jehož koníčkem jsou lekce tanga. Při nich se seznámí s mladou matkou patnáctiletého syna Annou, do níž se postupně zamiluje. Setkává se s ní i ve věznici, kam žena chodí za dvěma komplici Dominicem a Fernandem. První je jejím bývalým milencem, druhý žárlivým manželem, který jí chce udělat radost, a proto si ve vězení najde svého učitele tanga… – Realistický psychologický snímek s dramatickými i humornými situacemi vypráví o netradičním milostném čtyřúhelníku a o osvobozující síle tance. Taneční motiv postupně z příběhu mizí, protože protagonisté mají dost problémů sami se sebou a mezi sebou. Do role zasvětitele do umění i filozofie tanga režisér obsadil známého argentinského tanečníka Marina Chica Frumboliho. Ostatně v Argentině kvůli nedostatku žen tančili muži spolu tango, aniž je kdokoliv podezíral z homosexuálních sklonů. -kat-

OBSAH: Při přepadení vozu s penězi zastřelí na venkovské silnici jeden z dvojice zlodějů Dominic člena ochranky. Se spoluviníkem Fernandem pak utečou. – Svobodný pětačtyřicetiletý vězeňský dozorce Jean-Christophe (J.C.) si doma zkouší taneční kroky. – Alice přijde na první hodinu tanga pozdě. Tančí tu s J.C. – Ve vězeňské hovorně vidí překvapený bachař mluvit ženu napřed s manželem Fernandem a pak v jiné kóji s Dominicem. – Při další hodině chce Alice vědět, kdy se bude moci s vězni setkat přímo v návštěvní místnosti. J.C. je odtažitý. – Alice přivede do vězení patnáctiletého syna Antonia. Chce po obou mužích, aby problémovému chlapci domluvili. Kvůli lekcím tanga se pohádá s žárlivým manželem. Muži se od ní dozvědí, že na hodiny chodí i bachař. – Během volna hledá Fernando mezi vězni někoho z Argentiny. Chce se naučit tango. Argentinec hraje karty s kumpány a tvrdí, že netančí. Dojde ke rvačce. Za trest jsou zrušené návštěvy. – Alice, která pracuje jako sestra na pohotovosti, zajde za J.C. domů. On ji uklidní, návštěvy zase budou. Po jejím odchodu vidí z okna, že ji sleduje syn. – Při volnu předvede Argentinec se spoluvězněm tango a Fernando se začne učit. Postupně se přidají i další. Dozví se, že tango musí vycházet zevnitř, že je v něm i duše a srdce, bolest, vztek, klid a jemnost. Dříve kvůli nedostatku žen v Argentině spolu tančili muži. – Při návštěvě si Fernando zatančí s manželkou. Pak se v cele pohádá s Dominicem, který má depresi: zabil člověka a dostal dvacet let. – Při tangu má Dominic erekci, což Fernando rozhlásí. Porvou se kvůli tomu a Dominic skončí na samotce. – Antonio najde doma schovanou pistoli. – J.C. volá na pohotovost, ale nemá odvahu promluvit. Úmyslně se řízne a vydá se tam. Alice ho ošetří. Už na lekce nechodí. – Vězni tančí. – Dominic si ve sprše představuje milování s Alicí. Pak ho mladý dozorce najde na zemi: podřezal si hřebíkem žíly. – Alice doma přiměje syna k tanci. Vyruší je J.C. Řekne jí, co se stalo s Dominicem, který je na ošetřovně. Když se ženě udělá zle, zachytí ji. Ona ho pošle pryč. Antonio si to vyloží jako objetí, ohrožuje matku pistolí a nakonec uteče ven. – Nešťastná Alice rozbíjí v kuchyni nádobí a popíjí. Pak zajde za J.C. Políbí se s ním. – Antonio se vrátí domů a tvrdí, že zbraň zahodil do kanálu. – Při návštěvách Fernando prozradí Antoniovi, že jeho skutečným otcem je Dominic. Když si máma začala s ním, byla už těhotná. Chlapec je nešťastný. Dominic se kvůli tomu zlobí, protože kamarád porušil dohodu. – J.C. zajede za Alicí. I s Antoniem vyrazí autem k vězení. Muž omráčí svého šéfa, vyvede Dominica a Fernanda ven a pošle je vozem pryč. Oni se však pro něho vrátí. Na silnici dostanou všichni záchvat smíchu. – Ostatní vězni tančí… -kat-