Poslední zima

barevný, psychologický, 15 přístupnost, ŠÚ, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: Lhiver dernier. Země původu: Belgie, Francie. Výrobce: Tarantula, Silex Films, PCT Cinéma-Télévision. Rok výroby: 2011. Premiéra: 30.5.2013. Monopol: Film Europe. Mluveno: francouzsky. České titulky. – Rozhodl se bojovat o svůj majetek – za každou cenu.

AUTOŘI: Scénář: J. Shank. Spolupráce na scénáři: Vincent Poymiro, François Pirot. Režie: John Shank. Kamera: Hichame Alaouie, Antoine Parouty. Hudba: různé skladby. Výprava: Anna Falguèresová. Kostýmy: Marie Morelová. Střih: Yannick Leroy. Zvuk: Christophe Giovannoni. Producenti: Joseph Rouschop, Valérie Bournonvilleová, Priscilla Bertinová, Elisa Larrièreová, Judith Noraová, Pierre André Thiebaud, Karim Cham, Maarten Loix. České titulky: Gabriela Kliková (Linguafilm).

HERCI: Vincent Rottiers (Johann), Anaïs Demoustierová (Julie), Florence Loiret-Calleová (Marie), Michel Subor (Hélier), Aurore Clémentová (Madeleine), Carlo Brandt (Jacques), Théo Laborie (Pierre), Hélier Cisterne (Franck).

Minimalistické vesnické drama Poslední zima je celovečerním debutem scenáristy a režiséra americko-belgického původu Johna Shanka (nar. 1977). Strohý výsek ze života mladíka Johanna, který sveřepě lpí na rodinné usedlosti, se odehrává v blíže neurčeném místě v horách (natáčelo se v Pyrenejích). Děj se odvíjí v dlouhých statických záběrech, zachycujících horskou krajinu v různých denních i ročních dobách (zejména ovšem v zimě). Johann od rána do noci provádí rutinní práce v hospodářství i na pastvinách. Stýká se jen s několika místními lidmi, mezi nimiž má díky zesnulému otci autoritu. Lpí na tradicích a odmítá přijmout nové ekonomické podmínky, jež ho nakonec zruinují. – Svým dokumentárním charakterem přípomíná tento typický festivalový film např. tvorbu Ermanna Olmiho, postrádá však její „přesah“. Snaha o autentičnost s minimem svícení se bohužel projevuje v „nečitelnosti“ většiny nočních scén. -tbk-

OBSAH: Mladý muž (Johann) stoupá za nevlídného zimního počasí v horách. Vzpomíná na to, jak chtěl zůstat na půdě svých předků… – Johann se stará o dobytek na pastvině. Žije sám na statku. – Večer se někdy schází s dívkou Julií a milují se spolu. Při práci mu občas pomáhá chlapec ze sousedství Pierre. Mladík zřídka dojíždí za duševně nemocnou sestrou Marií do azylového domu. – Při venkovské slavnosti žehná kněz stádům. – Na schůzi místního družstva se Johann postaví proti ostatním, i když stejně jako oni není schopen platit podíly. Nesouhlasí s návrhem bohatého sedláka Héliera, aby se soustředili na chov telat, jež by od nich vykupoval Ital. Mladík, který má mezi ostatními respekt díky otci (ten družstvo založil) chce pracovat s dobytkem postaru. Sám zajde za Hélierem s tím, že jeho nabídku družstvo odmítlo. – Jednou v noci shoří Johannova stodola. – Sedláci shánějí na zimu stáda do údolí. Johann žádá o pomoc bankovního úředníka a kamaráda Francka. Potřebuje peníze na seno. Přítel ho však odmítne, ale urychlí aspoň jednání kvůli pojistce za shořelou stodolu. Ale podle pojišťováka majitel nic nedostane, protože budova neměla patřičnou revizi. Johann je zoufalý. Přiveze domů sestru. S péčí o ní mu pomáhá Pierre, který se s ní spřátelí. – Starší sedlák Jacques řekne Johannovi, že družstevníci chtějí přistoupit na Hélierův návrh. – Mladík navštíví nemocného Héliera, podle nějž nemá šanci postaru přežít. – Onemocnělou Marii odveze sanitka. – Johann se rozejde se smutnou a nic nechápající Julií. Později se rozloučí i s Pierrem; nechce, aby k němu chodil. – Mladík pozoruje, jak sedláci nakládají telata. – S ostatními vesničany navštíví dům smutku: Hélier zemřel. – Pozdě v noci odjede Johann na koni do hor. V lese ho pustí a pokračuje dál pěšky. Noc stráví u ohně. – Ve vesnici zůstávají Pierre a jeho bráška… -tbk-