O koních a lidech

barevný, tragikomedie, 15 přístupnost, 1:2,35, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 81 min.

Původní název: Hross í oss. Země původu: Island, Norsko, SRN. Výrobce: Gulldrengurinn, Mogador Film, Hughrif, Filmhuset Fiction. Rok výroby: 2013. Premiéra: 4.9.2014. Monopol: Film Europe. Mluveno: islandsky, rusky, španělsky, anglicky (české titulky). – Když se lidé chovají jako koně a koně jako lidé.

AUTOŘI: Scénář: Benedikt Erlingsson. Režie: Benedikt Erlingsson. Kamera: Bergsteinn Björgúlfsson. Hudba: David Thór Jónsson. Různé skladby a písně. Výprava: Siggi Óli Pálmason. Kostýmy: Thorunn María Jonsdóttirová. Střih: David Alexander Corno. Zvuk: Pall S. Gudmundsson, Fridrik Sturluson. Vizuální efekty: (supervize) Jörundur Rafn Arnarson. Výkonní producenti: Sindri Kjartansson, Erlingur Gíslason, Hjalti Gudmundsson, Kjartan Sveinsson, Lilja Pálmadóttirová, Sigurdur Gísli Pálmason, Lilja Össurardóttirová, Bjarni H. Asbjörnsson, Bjarni Óskarsson, Sigrun Thorgeirsdóttirová, Arnór Björnsson, Sigrídur Ásta Eythórsdóttirová. Producent: Fridrik Thór Fridriksson. Koproducent: Christoph Thoke. České titulky: neuvedeny.

HERCI: Ingvar Eggert Sigurdsson (Kolbeinn), Charlotte Bøvingová (Sólveig), Steinn Ármann Magnússon (Vernhardur), Helgi Björnsson (Egill), Kjartan Ragnarsson (Grímur), Atli Rafn Sigurdarson (Óli), Juan Camillo Roman Estrada (Juan Camillo), Sigrídur María Egilsdóttirová (Jóhanna), Kristbjörg Kjeldová (Solveigina matka), Halldóra Geirhardsdóttirová (Asa), Halmmar Sigurdsson, Kasherden Baater, Olafur Flosason, Maria Ellingsenová.

CENY (výběr): MFF v Tokiu 2013: Cena za režii. MFF v San Sebastiánu 2013: Cena FIPRESCI. MFF v Göteborgu 2014: nejlepší severský film, Cena FIPRESCI. Islandské výroční ceny Edda: nejlepší film, nejlepší režie (Benedikt Erlingsson), nejlepší herec (Ingvar Eggert Sigurdsson), nejlepší kamera (Bergsteinn Björgúlfsson), nejlepší scénář (Benedikt Erlingsson), nejlepší vizuální efekty (Jörundur Rafn Arnarsson); (nominace) nejlepší herečka (Charlotte Bøvingová), herec/herečka ve vedlejší roli (Steinn Árman Magnússon/Sigrídur María Egilsdóttirová), hudba, střih, zvuk, masky.

Islandský divadelní režisér Benedikt Erlingsson ve svém filmovém autorském debutu O koních a lidech výjimečným způsobem zachytil podivuhodnou vzájemnou vazbu mezi zvířetem a člověkem. Hrdiny jsou houževnatí islandští koně a jejich majitelé z farem, roztroušených v odlehlém údolí. Jedná se vlastně o několik epizod propojených do souvislého děje a spojených zvláštním černým humorem i nečekanými tragickými zvraty. Leitmotivem je velký detail koňského oka. – Gentlemanský Kolbeinn vyrazí na své bílé klisně na námluvy k ovdovělé Solveig. Její hřebec se však klisny zmocní bez ohledu na jezdce v sedle. Zahanbený muž kobylku zastřelí a pohřbí. – Opilec Vernhardur se vydá na svém koni do moře k ruské lodi, kde nakoupí alkohol. Nedbá na varování, že se jedná o čistý líh. Hned po návratu na souš si pořádně přihne a zemře. Při jeho pohřbu Solveig vidí, že bude mít u uraženého Kolbeinna konkurentku v čerstvé vdově Ase. Žena dá hřebce vykastrovat. – Starý Grímur se dvěma koňmi přestříhává ostnatý drát na ohradách přes veřejnou cestu. Jeden drát jej při švihnutí oslepí. Farmář Ellig škůdce pronásleduje na traktoru, s nímž se však zřítí ze skal. Při jeho pohřbu Solveig vidí, že Asa má nad ní navrch. – Oslepeného Grímura (který nakonec přijde o jedno oko) najde mladá švédská jezdkyně Jóhanna při pronásledování uprchlých koní a pomůže mu. Všimne si jí španělsky mluvící cyklista, turista Juan Camillo. Ten se pak přidá ke skupince na koňské vyjížďce, ale ztratí se. Při sněhové bouři zabije koně, vyvrhne ho a ukryje se v jeho útrobách, aby neumrzl. Díky tomu přežije. – Solveig se na valachovi zúčastní s ostatními jízdy za divokými koňmi. Přiměje Kolbeinna, aby se s ní pomiloval. V souboji s Asou tak zvítězí. Vesničané, kteří dvojici sledovali dalekohledy, se vracejí s velkým stádem divokých koní, jež si pak v ohradě rozebírají. Juan se tu přidá k Jóhanně. Kolbeinn si vyhlédne bílou kobylku. – Závěrečný titulek upozorňuje, že členové štábu i herci jsou vlastníci či milovníci koní. Snímek byl islandskou stranou nominován na Oscara za cizojazyčný film. -tbk-

BENEDIKT ERLINGSSON (nar. 31.5.1969) je synem herce Erlinga Gíslasona a herečky Brynji Kristjany Benediktsdóttirové a vyrůstal v Rejkjavíku. Je považován za jednoho z nejlepších současných islandských divadelních režisérů, ale je známý i jako divadelní a filmový herec a dramatik. Domácí popularitu získal jako scenárista a herec v TV seriálu Fóstbraedur (1997, Pokrevní bratři); hrál i v dalších skandinávských seriálech: Mit liv som Bent (2001, Já coby Bent), Ørnen: En krimi-odyssé (2004, Orel: krimi odysea), Häktet (2005, Ve vazbě), Naeturvaktin (2007, Noční směna) nebo Heimsendir (2011, Konec světa). U nás jsme ho viděli ve snímku Larse von Triera Kdo je tady ředitel?. Po dvou oceňovaných krátkých filmech režíroval autorský snímek O koních a lidech, který byl uveden na mnoha festivalech (mj. i v Karlových Varech 2014) a za který získal např. Cenu za režii na MFF v Tokiu, Cenu FIPRESCI na MFF v San Sebastiánu 2013 a islandské výroční ceny Edda za nejlepší film a režii. – Filmografie: (neúplná, herec, není-li uvedeno jinak) Tár úr steini (1996, Slzy z kamene; r. Hilmar Oddsson), Dansinn (1998, Tanec; r. Águst Gudmundsson), Dómsdagur (1998, Soudný den; r. Egill Edvardsson), Mávahlátur (2001, Smích racků; r. Ágúst Gudmundsson), střm.f. Njálssaga (TV-2003, Sdága o Njálovi; r. Björn Br. Björnsson), Í takt vid tímann (2004, Kdo chvíli stál…; r. Ágúst Gudmundsson), Kdo je tady ředitel? (2006, Direktøren for det hele; r. Lars von Trier), Foreldrar (2007, Rodiče; r. Ragnar Bragason), Stóra planid (2008, Vyšší vliv; r. Olaf de Fleur Johannesson), Kurteist fólk (2011, Slušní lidé; r. Olaf de Fleur Johannesson), Eldfjall (2011, Sopka; Rúnar Rúnarsson); (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. hrané filmy Takk fyrir hjálpid (2007, Díky; + spol. prod.) a Naglinn (2008, Nehet), tragikomický snímek o příhodách lidí a jejich koní, v nichž hrají důležité role vášeň, žárlivost i alkohol, O koních a lidech (2013, Hross í oss). -tbk-