Dřív než půjdu spát

barevný, thriller, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 92 min.

Původní název: Before I Go to Sleep. Země původu: Velká Británie, USA, Francie, Švédsko. Výrobce: Scott Free, Millennium Films. Ve spolupráci se StudioCanal. Koprodukce: Filmgate Films, Film i Väst. Pro Millennium Films. Rok výroby: 2014. Premiéra: 18.9.2014. Monopol: Bontonfilm. Mluveno: anglicky (české titulky). – Když ztratíte paměť, jak poznáte, komu věřit?

AUTOŘI: Námět: S.J. Watson – stejnojmenný román (2011, česky Knižní klub, Praha 2011). Scénář: Rowan Joffe. Režie: Rowan Joffe. Kamera: Ben Davis. Hudba: Ed Shearmur. Hudební supervize: Selena Arizanovicová. Různé skladby a písně. Výprava: Kave Quinnová. Kostýmy: Michele Claptonová. Střih: Melanie Ann Oliverová. Zvuk: Simon Hayes. Vizuální efekty: (supervize) Alan Banis. Koordinátor kaskadérů: Julian Spencer. Výkonní producenti: Danny Perkins, Jenny Borgarsová, Avi Lerner, Trevor Short, Kristina Dubinová, Boaz Davidson, John Thompson, Geyer Kosinski, Ridley Scott. Producenti: Mark Gill, Matt OToole, Liza Marshallová. Koproducent: Peter Heslop. České titulky: Alena Puršová (Filmprint Digital).

HERCI: Nicole Kidmanová (Christine Lucasová), Colin Firth (Ben Lucas/Mike), Mark Strong (dr. Nash), Anne-Marie Duffová (Claire), Adam Levy (manžel), Dean-Charles Chapman (Adam).

Komorní thriller Dřív než půjdu spát scenáristy a režiséra Rowana Joffea podle stejnojmenného bestselleru S.J. Watsona se odehrává v časové smyčce čtrnácti dnů a jeho tématem je filmaři oblíbená ztráta paměti a z ní vyplývající obtíže s identitou. – Čtyřicetiletá Christine Lucasová trpí psychogenní amnézií. Přes den si vše pamatuje, ale ráno se probouzí s „čistou hlavou“. Manžel Ben jí tak musí denně připomínat, kdo je on, že měla autonehodu a co se jí stalo. Jednou ráno jí navíc sdělí, že je večer čeká oslava výročí. Liz se bez manželova vědomí léčí u neuropsychologa dr. Nashe a na jeho doporučení má svůj videodeník. Díky záznamům žena postupně zjišťuje, že jí manžel lže; neměla autonehodu, nýbrž byla nalezena zmlácená u letištního hotelu. – Žena klade Benovi otázky, jež se mu vůbec nelíbí. Občas mívá vize o blízkém muži s jizvou na tváři a o situaci v hotelovém pokoji a chodbě. Od Bena se dozví o smrti jejich synka na meningitidu i o své někdejší přítelkyni Claire. Christine se s Nashovou pomocí pustí do pátrání po své minulosti. Podaří se jí vyhledat Claire. Podle přítelkyně měla Christine kdysi poměr (s mužem jménem Mike). Claire má pro ni i čtyři roky starý dopis od Bena. Ten ženu přesvědčí o manželově lásce, jenže Benovo chování v ní záhy vzbudí nové pochybnosti. Podle Claire její manžel vypadal jinak než Ben. Druhý den na oslavě výročí v hotelu u letiště muž přizná, že je jejím bývalým milencem Mikem, který ji tu napadl, protože nechtěla opustit Bena. Později si ji vzal z léčebny jako její manžel. Žena chce utéct a dojde k potyčce… Christine se probere v nemocnici. Doktor Nash k ní přivede pravého manžela Bena a dospívajícího syna Adama. A jí se vrátí paměť. – Tvůrce, nepochybně inspirovaný Hitchcockem, buduje atmosféru s depresivním pocitem ukradeného života a po dlouhou dobu vcelku zdařile udržuje napětí, jenže nedokáže překonat vyspekulovanost vyprávění, což se nejvíce projeví v melodramatickém happy endu. -kat-

ROWAN JOFFE (vl. jm. Rowan Marc Joffé, nar. 1973, Londýn) je synem režiséra Rolanda Joffého a herečky Jane Lapotaireové a absolvoval Oxfordskou univerzitu. Nejdřív se uplatnil jako scenárista dramatu o potížích východoevropských přistěhovalců Poslední útočiště (Cena za nový britský film na MFF v Edinburghu, nominace na Britskou nezávislou filmovou cenu) a TV snímku ze života kurdské menšiny v Glasgowě Plynový útok (Cena za nový britský film na MFF v Edinburghu, nominace na Cenu BAFTA). Stejně úspěšně se uvedl i jako režisér TV snímkem Zabití Thomase Hurndalla (Zlatá nymfa za režii na MTF v Monte Carlu, Cena BAFTA za režii a nominace na ni za nejlepší TV drama) a prvním filmem pro kina Černý chlapec, nominovaným na Britskou nezávislou filmovou cenu pro nového režiséra (Cena Douglase Hickoxe). – Filmografie: (scénář či podíl na něm) kr. f. Shotgun Wedding (2000, Svatba s brokovnicí; r. Claudia Soltiová), Last Resort (2000, Poslední útočiště; r. Pawel Pawlikowski), Gas Attack (TV-2001, Plynový útok; r. Kenneth Glenaan), střm. f. Turkish Delight (TV-2003, Turecký med; r. Adrian Bean), 28 Weeks Later (2007, 28 týdnů poté; r. Juan Carlos Fresnadillo – V), Američan (2010, The American; r. Anton Corbijn); (režie, není-li uvedeno jinak) drama propuštěného pedofila Secret Life (TV-2007, Tajný život; + sc.), drama rodičů britského studenta, pátrajících po okolnostech smrti svého syna na Blízkém východě, The Shooting of Thomas Hurndall (TV-2008, Zabití Thomase Hurndalla – TV), aktualizovaná adaptace románu Grahama Greenea Brightonský špalek pod názvem Brighton Rock (2010, Černý chlapec; + sc. – TV), přepis bestselleru S.J. Watsona o ženě s poruchou paměti Dřív než půjdu spát (2014, Before I Go to Sleep; + sc.) s Nicole Kidmanovou a Colinem Firthem. -mim-