Co jsme komu udělali?

barevný, komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2-D, Dolby SRD, dlouhý – 97 min.

Původní název: Quest-ce quon a fait au Bon Dieu?. Země původu: Francie. Výrobce: UGC Images. Koprodukce: TF1 Droits Audiovisuels, TF1 Films Production. Ve spolupráci se Sofica UGC 1, La Banque Postale Image 7. S účastí Canal Plus, Ciné Plus, TMC. Rok výroby: 2014. Premiéra: 23.10.2014. Monopol: CinemArt. Mluveno: francouzsky (české titulky). – Čtyři svatby a dva na umření.

AUTOŘI: Scénář: Philippe de ChauveronGuy Laurent. Režie: Philippe de Chauveron. Kamera: Vincent Mathias. Hudba: Marc Chouarain. Různé skladby a písně. Výprava: François Emmanuelli. Kostýmy: Ève-Marie Arnaultová. Střih: Sandro Lavezzi. Zvuk: Michel KharatSerge RouquairolÉric Tisserand. Zvláštní efekty: (supervize) François Philippi. Koordinátor kaskadérů: Pascal Guégan. Producent: Romain Rojtman. České titulky: Jana Štefflová (Filmprint Digital).

HERCI: Christian Clavier (Claude Verneuil), Chantal Laubyová (Marie Verneuilová), Ary Abittan (David Benichou), Medi Sadoun (Rachid Benassem), Frédéric Chau (Chao Ling), Noom Diawara (Charles Koffi), Frédérique Belová (Isabelle), Julia Piatonová (Odile), Emilie Caenová (Ségolène), Élodie Fontanová (Laure), Pascal NZonzi (André Koffi), Salimata Kamateová (Madeleine Koffiová), Tatiana Rojoová (Viviane Koffiová), Loïc Legendre (kněz).

Svěží francouzská komedie Co jsme komu udělali? (doslovný překlad originálního názvu je Co jsme pánubohu udělali?) je pátým celovečerním filmem režiséra a scenáristy Philippa de Chauverona. – Notář Claude Verneuil a jeho žena Marie vychovali čtyři dcery tak, jak se od katolických rodičů na maloměstě očekává. Jenže během tří let se do rodiny přiženili z jejich hlediska „jiní“ Francouzi: Isabelle se provdala za muslima Rachida, Odile za žida Davida a Ségolène za Číňana Chaa. I když se Claude tváří jako tolerantní republikán a i když jsou manželství dcer šťastná, rodinné setkání v Paříži při obřadu obřízky Davidova synka se nevydaří. Zeťové na sebe nevraží a trumfují se v sarkasmech. Claude se ženou nakonec uraženě odejdou ze slavnostního oběda. Marie po čase doma v Chinonu upadne do deprese: dcery a vnoučata jí scházejí. Na radu psychoterapeuta uspořádá rodinné Vánoce v kosmopolitním stylu, které se kupodivu vydaří. Jenže nejmladší Laure požádá o ruku její dosud tajený přítel Charles. Mladý herec je sice katolík, ale pochází z Maroka a je černoch. Jeho otec André na rozdíl od matky Madeleine se synovou volbou hrubě nesouhlasí. Ani Claude se nemůže s chystaným sňatkem srovnat a starší sestry by svatbu kvůli rodičům nejraději překazily. Po řadě nedorozumění, xenofobních narážek, náboženských rozmíšek, malicherných naschválů a žabomyších sporů se vše vyřeší, pánové se spřátelí a vdavky proběhnou v pořádku. – Snímek s humorem a s nadhledem konfrontuje současnou globalizaci a svobodomyslnost mladší generace s francouzským staromilstvím a přetrvávajícím maloměšťáctvím. Bere si tak na mušku problémy, které jsou obyvatelům bývalé koloniální velmoci blízké.-kat-

PHILIPPE DE CHAUVERON (nar. 15.11.1965, Paříž) vystudoval v roce 1986 Vyšší školu filmových studií (ESEC). Nejprve natočil tři krátké hrané filmy a jako spoluscenárista se podílel na několika filmech a TV titulech, mj. na epizodě Mise à lindex (1992, Zákaz) ze seriálu Sueurs froides (1992, Mráz po zádech) a na třech epizodách seriálu Les bleus (2007-10, Nováčci). Jeho spoluscenáristou bývá bratr Marc de Chauveron. – Filmografie: (režie a scénář, či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Gros (1989, Tlustý; spol. r. Emmanuel Silvestre), Monsieur Schmitt (1996, Pan Schmitt) a Il faut faire chier Albert (1997, Je třeba nasrat Alberta), situační komedie silvestrovské noci, kdy parta bizarních „přátel“ hatí protagonistovy milostné plány, Les parasites (1998, Paraziti), krimikomedie o dvou policejních parťácích a dlouholetých kamarádech, jejichž službu i přátelství naruší milostný vztah jednoho z nich s manželkou toho druhého, L’amour aux trousses (2005, Manželka mého partnera – TV), rodinná komedie podle komiksu Godiho a Zidroua o peripetiích školáka, který se snaží dostat dobré známky všemi možnými prostředky, Lélève Ducobu (2011, Žák Ducobu), další školákovy příhody, tentokrát s rodiči během společné letní dovolené, Les vacances de Ducobu (2012, Ducobuovy prázdniny), situační komedie o maloměstské katolické rodině, v níž se čtyři dcery se provdají za muže jiného vyznání a různé barvy pleti, Co jsme komu udělali? (2013, Qu’est-ce qu’on a fait au bon dieu?); (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) Les truffes (1995, Blbci; r. Bernard Nauer), Dans la cour des grands (1995, Na dvoře dospělých; r. Florence Straussová), Bingo! (1998; r. Maurice Illouz), La beuze (2003, Droga; r. François Desagnat, Thomas Sorriaux), Neuilly sa mère! (2009, Neuilly, jeho matka!; r. Gabriel Julien-Laferrière), Les seigneurs (2011, Páni; r. Olivier Dahan; spol. sc.). -fik-