02/05

Sedmikrásky rozkvetou v Cannes. Prestižní festival uvede snímek Věry Chytilové.

Film Věry Chytilové Sedmikrásky bude v digitálně restaurované podobě na konci května slavnostně uveden na filmovém festivalu v Cannes. Za uvedením v sekci Cannes Classics stojí Národní filmový archiv. Film se do kin po celé republice vrátí v červnu. 


Jedním z vrcholů filmografie Věry Chytilové se stala groteskní moralita
Sedmikrásky z roku 1966. Surrealisticky laděné vyprávění o dvojici mladých žen, které se rozhodnou být stejně zkažené jako okolní svět, nevyvstává z konkrétních sociopolitických reálií, proto má kousavá výpověď o konformismu, maloměšťácké úzkoprsosti a limitech bezstarostnosti nadčasové kvality.

„Sedmikrásky jsou legenda: nejen jako unikátní příklad spolupráce tří silných autorských osobností, ale také jako film s neobyčejně silným etickým podtextem. Paradox Sedmikrásek spočívá v tom, že celé generace diváků a divaček vnímají film jako radikálně svobodný film, kterému není nic svato, zatímco Chytilová chtěla na příkladu dvou protagonistek varovat před důsledky nezodpovědného lidského chování,“ říká o snímku generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

„O Chytilové se často říká, že točila morality. Myslím, že dneska bychom se tím mohli docela inspirovat,” dodává Bregant, který Sedmikrásky na konci května představí festivalovému publiku. Titul má díky digitální podobě a účasti na festivalu šanci dostat se do kin a na obrazovky po celém světě. 

 

Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativy obrazu a zvuku a původní magnetické míchací pásy uložené v Národním filmovém archivu. Digitální restaurování z daru Milady Kučerové a Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare v roce 2022. 

Sedmikrásky rozšiřují zástup digitálně restaurovaných československých snímků uvedených na významných filmových festivalech. Po Ikarii XB 1, Démantech noci, Láskách jedné plavovlásky a loňském Až přijde kocour se jedná o pátý film z Národního filmového archivu zařazený do sekce Cannes Classics. Sedmikrásky do české distribuce vstoupí 2. června 2022 premiérou v kině Lucerna. 

 

Kontakt: Jolana Danková / jolana.dankova@nfa.cz / +420 775 857 870