29/04

Třicet osm československých filmů na Taiwanu.

Festival Golden Horse uvede v rozsáhlé přehlídce filmy ze sbírky Národního filmového archivu. 

Festival klasických filmů Golden Horse, který každý rok navštíví několik desítek tisíc diváků, se zaměří na rozkvět československé kinematografie 60. a 70. let. Třicet osm hraných a animovaných filmů od dvaceti sedmi tvůrců a tvůrkyň, které festival představí publiku v Taipeii a Taichungu na přelomu července a srpna 2021, činí z tohoto programu největší taiwanskou přehlídku československého filmu. Na výběru snímků spolupracoval Národní filmový archiv. 


V programu přehlídky
The Golden Era of Czechoslovak Cinema se po boku světově proslulých děl objeví animované filmy či dlouhou dobu zakázané snímky. Výběr probíhal  ve spolupráci s Národním filmovým archivem, který festivalovému týmu poskytl řadu materiálů, rešerší a konzultací. Ředitel festivalu Wen Tien-hsiang objasňuje cíle přehlídky: „Chceme, aby diváci na Taiwanu mohli do hloubky a komplexně pochopit, jak vynikající byly v šedesátých letech české a slovenské filmy. Pokusíme se prezentovat jaké tvůrčí myšlenky tehdy v Československu byly, stejně tak i jaká tvůrčí svoboda tehdy pro producenty panovala a pak jak z politických důvodů došlo k jistému zproblematizování. Pro nás Taiwance jsou tyto historické aspekty velice dobře pochopitelné.

 

Pro Národní filmový archiv to je skvělá příležitost, jak zpřístupňovat i méně známé filmy ze sbírky, uvádět je do nových souvislostí a nakonec i budovat dobré jméno české kinematografie ve světě. „Velice nás potěšilo, jak intenzivně se kurátoři taiwanského festivalu zajímali o historický kontext příprav, realizace i uvádění jednotlivých titulů a celkově o podmínky československé kinematografie šedesátých let. Pomocí překladových textů na našem portálu Filmový přehled i skrze vybrané odborné práce českých akademiček a akademiků jsme se jim tak mimo jiné pokusili vylíčit problematiku trezorových” filmů a různých podob cenzury. Doufáme, že i díky tomu bude mít tato bezprecedentně rozsáhlá přehlídka na Taiwanu patřičný ohlas,” dodává ke spolupráci vedoucí oddělení kurátorů Matěj Strnad. 

 

Taiwan se tímto přidává k zemím, ve kterých se podařilo komplexně prezentovat české filmové dědictví. Loňská přehlídka animovaných filmů ve Vídni stejně jako dřívější retrospektivy v New Yorku a Tokiu, účast na festivalech či zahraniční edice českých filmů dokazují, že ve světě je o československou kinematografii při dostatečné péči a vytrvalosti velký zájem.  

 

Festivalový trh pro klasické filmy je globální, takže uplatnit jakkoli kvalitní filmy z národního kulturního dědictví v mezinárodním kontextu není snadné. Známe to z vysoce konkurenčních sekcí pro klasické filmy na prestižních festivalech, ale platí to i pro retrospektivy jako je tato na Taiwanu. Národní filmový archiv posiluje prezentací starších československých filmů pozice pro současnou domácí produkci, která to nemá ve světové konkurenci o nic snazší než díla tvůrkyň a tvůrců z minulého století,” říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.  

 

Přehlídka 2021 Golden Horse Classic Film Festival: The Golden Era of Czechoslovak Cinema, která proběhne v Taipei (23. 7. – 12. 8.) a Taichungu (4. – 15. 8.), představí v dosud nejrozsáhlejší taiwanské retrospektivě československou kinematografii a pomůže tak upozorňovat na její kvality a celosvětový význam.

 

2021 Golden Horse Classic Film Festival: The Golden Era of Czechoslovak Cinema

▎Slnko v sieti, 1963 / Štefan Uher

▎Až přijde kocour, 1963 / Vojtěch Jasný

▎Démanty noci, 1964 / Jan Němec

▎Intimní osvětlení, 1965 / Ivan Passer

▎Obchod na korze / 1965 Ján Kadár, Elmar Klos

▎Perličky na dně, 1965 / Jiří Menzel, Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová, Jaromil Jireš

▎O slavnosti a hostech, 1966 / Jan Němec

▎Návrat ztraceného syna, 1967 / Evald Schorm

▎Spalovač mrtvol, 1969 / Juraj Herz

▎Všichni dobří rodáci, 1969 / Vojtěch Jasný

▎Vtáčkovia, siroty a blázni, 1969 / Juraj Jakubisko

▎Případ pro začínajícího kata, 1970 / Pavel Juráček

 

Věra Chytilová

▎O něčem jiném, 1963

▎Sedmikrásky, 1966

▎Ovoce stromů rajských jíme, 1970

 

Jaromil Jireš

▎Křik, 1964

▎Žert, 1969

▎Valerie a týden divů, 1970

 

Miloš Forman

▎Černý Petr, 1964

▎Lásky jedné plavovlásky, 1965

▎Hoří, má panenko, 1967


Karel Kachyňa

▎Ať žije republika, 1965

▎Kočár do Vídně, 1966

▎Ucho, 1970


Jiří Menzel

▎Ostře sledované vlaky, 1966

▎Rozmarné léto, 1968

▎Skřivánci na niti, 1969


Beyond New Wave

▎Ikarie XB 1, 1963 / Jindřich Polák

▎Limonádový Joe, 1964 / Oldřich Lipský

▎Happy End, 1967 / Oldřich Lipský

▎Marketa Lazarová, 1967 / František Vláčil

▎Baron Prášil, 1962 /  Karel Zeman


Czechoslovak Animated Short Film

▎Špatně namalovaná slepice, 1963 / Jiří Brdečka

▎Ruka, 1965 / Jiří Trnka

▎J. S. Bach: Fantasia G-moll, 1965 / Jan Švankmajer

▎Rakvičkárna, 1966 / Jan Švankmajer

▎Sněhulák, 1966 / Hermína Týrlová

▎Obři, 1969 / Gene Deitch