11/01

O české filmové dědictví pečujeme i v roce 2021

O české filmové dědictví stále pečujeme a zpřístupňujeme ho i přes pandemická opatření. S krátkými přestávkami máme od jara fyzicky uzavřené kino, badatelnu i knihovnu, ale děláme vše pro to, abyste se k nám a naší sbírce dostali i virtuálně.

Tisíce stran dokumentů s filmovou tematikou najdete v digitální knihovně Národního filmového archivu.
Pro badatele chystáme online rozcestník pro usnadnění práce se sbírkou, který uveřejníme v následujících týdnech. O rešerše nám pište na reserse@nfa.cz.

Filmy z naší sbírky je možné online sledovat na nejrůznějších VOD platformách, soupis filmů najdete na Filmovém přehledu pod záložkou Film online. Na našem portále o českém filmu najdete také rubriku Kontexty, kde představujeme zásadní díla československé kinematografie, ke kterým vybíráme dobové recenze, reklamní materiály či rozhovory.
Přes dvě stovky hraných, dokumentárních i animovaných snímků můžete zhlédnout zdarma na YouTube kanále Česká filmová klasika, o který se staráme společně s firmou Blue Sky Film Distribution. K vybraným filmům vychází doprovodné texty na Revue Filmového přehledu.

Už se nemůžeme dočkat až se vrátíme do červených sedaček. Kinu se totiž nic nevyrovná. Proto jsme nepřenesli do onlinu celý program, ale jen symbolický výběr. V Ponrepo online tak představujeme studentskou tvorbu, výzkumné aktivity či kurátorská pásma. Sledujte facebook Ponrepa pro čerstvé informace.

V tomto roce budeme pracovat na nových webových stránkách, digitálně restaurovat čtyři filmy a další desítky digitalizovat, pokračovat na výzkumném projektu Videoarchiv, vydáme několika knižních publikací a budeme neustále pečovat o české filmové dědictví.

Pro aktuální informace a zajímavosti z naší práce nás sledujte na Facebooku či Instagramu.