03/09

Národní filmový archiv představí ve vídeňském Filmovém museum sto let československé animace

V rakouském Filmmuseu dnes začíná přehlídka Animace / Animácia: 100 let československé, české a slovenské animace, která potrvá do 19. října. Program představí ve 47 blocích animovanou tvorbu napříč technikami, žánry, autorskými styly i generacemi. Za konceptem a dramaturgií přehlídky stojí Národní filmový archiv ve spolupráci se Slovenským filmovým ústavem.

Hlavní kurátoři programu Eliška Děcká, Martin Mazanec a Matěj Strnad přistoupili k tématu animace zeširoka – propojují klasická díla se studentskými pracemi, představují dědictví československé animace v rozličných kontextech, do přehlídky zařadili živé performance, found footage či videa z instalací. V přehlídce je tak spíše zdůrazněný specifický jazyk animace, kterým často mluví i jiné formy umění.

Program je rozdělen do pěti tematických sekcí. Národní mytologií a kolektivním sněním provází sekce FOLKLORE & SCI-FI & LEGENDS, na animační techniky a loutku jako jednu z nich se zaměří PUPPET(S), na vztah reality a animace sekce (NON)REALITY. V sekci POLITICS se střetává dobová perspektiva se současnými pohledy na normalizaci, totalitu nebo gender. Vlastní možnosti média zkoumá ANIMA(LAB).  

Původně měla celá přehlídka proběhnout již na jaře tohoto roku, z důvodu pandemie byla odložena a i nynější podoba je přizpůsobena současné situaci – do Vídně nezavítají umělci se svými performancemi a další hosté, tyto programy ale proběhnou v pražském kině Ponrepo, kde budou postupně uváděny tento i příští rok. Vídeňská část přehlídky bude zahájena 3. září 2020 v Českém centru Vídeň za účasti ministra kultury ČR Lubomíra Zaorálka, velvyslankyně ČR v Rakousku Ivany Červenkové, ředitele Slovenského institutu Igora Skočka, zástupkyně ředitele Filmmusea Alessandry Thiele, šéfkurátora Filmmusea Jurije Medena a generálního ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta.


Přehlídku pořádá Austrian Film Museum in Vienna, prestižní cinematéka sídlící v Albertině, díky jehož pozvání Národní filmový archiv vytvořil program ve spolupráci se Slovenským filmovým ústavem s přispěním FAMU, AVU, UMPRUM, VŠMU, Krátkého filmu Praha, společnosti Athanor a Negativ, a za podpory Českého a Slovenského centra Vídeň a velvyslanectví České i Slovenské republiky ve Vídni.