12/10

Zpět v kinech i v Asii. Digitálně restaurovaného Černého Petra uvádí jeden z nejvýznamnějších asijských filmových festivalů.

Snímek Miloše Formana, který v minulém roce digitálně zrestauroval Národní filmový archiv, je na právě probíhajícím Mezinárodním filmovém festivalu v Pusanu zařazen do nové sekce Busan Classics. Jde o zlomový bod v distribuci českých klasických filmů do Asie.

Výběru snímku do oficiálního programu takto významného festivalu předcházelo jednání, které před dvěma lety zahájil vedoucí obchodního oddělení Národního filmového archivu Tomáš Žůrek. “Součástí pusanského festivalu je filmový trh, kterého jsme se poprvé zúčastnili v loňském roce. Jednání pak probíhala na filmových trzích v Berlíně či Cannes a finální potvrzení výběru přišlo na festivalu v Karlových Varech, kam zástupci festivalu pravidelně jezdí. Tím, že pusanští dramaturgové přijali náš návrh o zařazení Černého Petra do programu festivalu, se zájem asijských distributorů a kinařů o Černého Petra – ale i o další české filmy – významně zvyšuje. Máme velkou radost, protože cílem digitálního restaurování je šířit české filmové dědictví do celého světa.”

Uvádět digitálně restaurované filmy na významných světových festivalech se Národnímu filmovému archivu daří – Černý Petr měl mezinárodní obnovenou premiéru v Benátkách, v Cannes se do programu probojovaly za poslední roky filmy dva – v roce 2016 sci-fi Ikarie XB 1 a v letošním roce Démanty noci Jana Němce. Takové šíření povědomí o kvalitách české klasické kinematografie vedlo například k uzavření smlouvy s americkou distribuční společností Janus Films, která vedle distribuce třiceti českých filmů v amerických kinech plánuje také pod svým labelem Criterion Collection několik titulů vydat na DVD a Blu-ray, v nejbližší době by se mělo jednat o digitálně restaurované Démanty noci.

 

www.zpetvkinech.cz

Digitálně restaurovaného Černého Petra také můžete zakoupit na DVD či BD na našem e-shopu.