30/08

Ruttmannův Berlín, symfonie velkoměsta v doprovodu Bennewitzova kvarteta

V předvečer devadesátého výročí premiéry filmu Berlín, symfonie velkoměsta a u příležitosti blížícího se 120. výročí narození režiséra snímku Waltera Ruttmanna pořádá Národní filmový archiv výjimečnou projekci s živou hudbou. Avantgardní dílo jednoho z nejvýznamnějších německých filmařů doprovodí komorní Bennewitzovo kvarteto, které zahraje skladby židovských hudebníků zahynuvších v koncentračních táborech. Akce se koná 22. září v pražském kině Ponrepo.

Ruttmannův Berlín, symfonie velkoměsta patří mezi dodnes nejčastěji uváděné němé filmy. Hodinový abstraktní snímek zobrazuje život německé metropole od brzkého rána do půlnoci. Dokumentární kamera proniká do všech čtvrtí i sociálních vrstev. Po úvodních dlouhých statických záběrech spícího města se tempo stále stupňuje, až pak po hektickém dni nastává noční zpomalení.

Snímek sice bývá označován za dokumentární z proudu tzv. nové věcnosti (Neue Sachlichkeit), ale ne všichni odborníci se na tomto zařazení shodnou. Například filmový historik Walter Schobert Berlín, symfonii velkoměsta řadí do abstraktního žánru: „Je to radikální montážní experiment, který si z obrazů města Berlína pouze bere materiál a člení jej podle časového sledu jednoho dne.“ 

Ponrepo v rámci Pocty Walteru Ruttmannovi uvádí ještě dva jeho další filmy: Melodií světa, jíž Ruttmann originálně vstoupil v roce 1929 do zvukové éry, a italský snímek Píseň práce, což je zřídka uváděná adaptace námětu Luigiho Pirandella z roku 1933.

Původní hudbu Ruttmannovi zkomponoval Edmund Meisel, v té době čerstvě proslavený hudbou pro Křižník Potěmkin Sergeje Ejzenštejna. Do dnešního dne se ale Berlín, symfonie velkoměsta dočkal celé řady hudebních doprovodů. Projekci v Ponrepu bude ovšem ilustrovat živé vystoupení Bennewitzova kvarteta, českého špičkového komorního souboru.

Smyčcové kvarteto hraje ve složení Jakub Fišer (první housle), Štěpán Ježek (druhé housle), Jiří Pinkas (viola) a Štěpán Doležal (violoncello) a v sezóně 2017–2018 je rezidenčním souborem České filharmonie. Pro doprovod Ruttmannova snímku zvolilo svůj pátý program – Hudbu nacisty zavražděných autorů. Na projekci tak zazní skladby Gideona Kleina, Viktora Ullmanna, Pavla Haase či Ervína Schulhoffa, židovských skladatelů věsměs z českého prostředí, kteří zahynuli v koncentračních táborech.

Projekce snímku Berlín, symfonie velkoměsta s doprovodem Bennewitzova kvarteta, se konají ve spolupráci se spolkem Venture Club v pátek 22. září od 17.30 a 20.00. Vstupenky v ceně 150/200 Kč lze zakoupit na pokladně kina Ponrepo nebo online na Goout.