29/08

Cannes 2017 – Ozvěny Týdne kritiky v Ponrepu

Národní filmový archiv a kino NFA Ponrepo přinášejí v září již tradičně možnost seznámit se s kompletní krátkometrážní kolekcí z mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Snímky z oficiální soutěžní sekce Semaine de la critique (Týden kritiky) bude Ponrepo promítat ve dnech 20.–21. září. Praha se tak opět připojí k dalším světovým metropolím, v nichž repríza probíhá.

Dvoudenní přehlídka přináší deset snímků z Oficiálního výběru krátkometrážních filmů Semaine de la critique. Jde o krátké filmy autorů z Filipín, Francie, Kanady, Německa, Polska, Singapuru, Španělska či Velké Británie. Ponrepo je uvede ve dvou přibližně stominutových blocích (20. září od 20.00 a 21. září od 18.30).

Přehlídku nejlepších krátkých filmů z Cannes navíc doplní projekce dvou francouzských snímků a jednoho portugalského, které byly uvedeny v sekci Seance Speciale neboli Zvláštní uvedení (21. 9. od 21.00).

Týden kritiky probíhá již od roku 1962 pod záštitou Francouzské unie filmových kritiků jakožto paralelní sekce Mezinárodního festivalu v Cannes. Tato soutěžní sekce neklade důraz na stopáž či žánr snímků, ale snaží se objevovat nové talenty. Začínali zde tvůrci jako Chris Marker, Ken Loach nebo Gaspar Noé. Na Týdnu kritiky byly v minulosti oceněny například snímky Amores Perros režiséra Alejandro González Iñarritu nebo Take Shelter od Jeffa Nicholse.

Mezinárodní porota, která vždy vybírá deset krátkých a deset celovečerních filmů, shlédla více než 3000 snímků. Porotci za dobu existence Týdne kritiky vybrali již více než 700 filmů z téměř 50 zemí. Letošní činnost poroty krátkometrážních snímků koordinoval filmový kritik Léo Soesanto, který všechny části reprízy canneské přehlídky v Praze uvede.

Více informací zde.