23/08

Digitálně restaurovaný Černý Petr vstupuje do kin

Digitálně restaurovaná verze snímku Černý Petr, čtyřiapadesát let starého celovečerního debutu Miloše Formana, se vrací na plátna kin. Národní filmový archiv film zrestauroval a připravuje obnovenou premiéru na polovinu září, poté snímek vstoupí do české kinodistribuce.

Scénář ke tragikomedii, považované dnes za československou filmovou klasiku, napsali Miloš Forman s Jaroslavem Papouškem. Šlo o první spolupráci těchto nastupujících novovlnných autorů, která později pokračovala úspěšnými snímky Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

Černý Petr je volně plynoucím civilním příběhem o šestnáctiletém Petrovi, který nastoupí jako prodavač do maloměstské samoobsluhy, kde je konfrontován s pokrytectvím dospělého světa. Petr nenachází porozumění doma ani v práci, mezi vrstevníky se ale také necítí příliš sebevědomě.

Autenticita snímku, který zobrazuje absurdní rysy československé všednodennosti raných šedesátých let, stojí na bezprostředních výkonech obsazených neherců. Učně Petra ztvárnil Ladislav Jakim, jeho kamaráda Čendu Vladimír Pucholt a Petrova otce Jan Vostrčil. Petrovu známost z koupaliště hraje Pavla Martínková-Novotná.

Ve sbírkách NFA se vedle originálního negativu a původních duplikačních materiálů zachovalo jedenáct distribučních kopií, z nichž několik pochází z období prvního uvedení filmu. Cílem restaurování bylo přiblížit se původní podobě filmu, jak jej mohli vidět diváci v roce 1964. Z filmu byly proto digitálně odstraněny známky stárnutí a opotřebení, jeho původní charakteristika však zůstala zachována.

V průběhu restaurování byla objevena jedna neznámá scéna ze začátku filmu. Také proto byly důležité konzultace s žijícími tvůrci – Milošem Formanem a Ivanem Passerem, který na Černém Petrovi pracoval jako pomocný režisér.

Ke spolupráci na digitálním restaurování NFA přizval dále kameramany Jana Malíře, Ervína Sanderse s Martinem Šecem a dále zvukového mistra Pavla Rejholce. Digitální restaurování proběhlo ve studiu Cinepost Barrandov v Praze.

V souvislosti s restaurováním snímku vzniká v oddělení filmové výchovy NFA metodický materiál pro pedagogy, lektory a pracovníky kin. Materiál jim poskytne srozumitelnou formou vědomostní zázemí k tomu, aby mohli film Černý Petr přiblížit především středoškolákům a žákům druhého stupně základních škol, a nabídne témata pro diskusi a návrhy aktivit, jimiž je možné se inspirovat.

Mezinárodní premiéra snímku se uskuteční v 4. září 2017 na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku. Pro NFA je to už podruhé, co prezentuje restaurovaný film na tomto významném festivalu. (V roce 2013 to byl Pytel blech Věry Chytilové.)

České obnovené premiéry Černého Petra budou dvě: první se uskuteční 13. září v kině Lucerna v Praze a 14. září v Kině 99 v Kolíně. Právě v tomto městě byl totiž Černý Petr v létě 1963 natáčen.

Po premiérách bude NFA nabízet digitálně restaurovaného Černého Petra do distribuce všem kinům v ČR.

Černý Petr (Miloš Forman, 1963) Trailer- Jan Bušta – režie; Jiří Kunst – střih; Jan Balcar – zvuk.