06/04

České filmy v New Yorku: NFA představí meziválečnou tvorbu v MoMA

Muzeu moderního umění v New Yorku (MoMA) začíná 11. dubna přehlídka českých filmů. Program, který sestavili pracovníci Národního filmového archivu (NFA), představí zejména snímky z meziválečného období, od mainstreamu po avantgardu.

Přehlídku s názvem Extáze a ironie: český film 1927–1943 připravil kurátor z filmového oddělení MoMA Dave Kehr s ředitelem NFA Michalem Bregantem po loňském setkání na festivalu archivního filmu v Boloni. Jak Kehr píše v anotaci přehlídky, před druhou světovou válkou a dokonce i během ní dosahoval československý filmový průmysl velmi vysoké úrovně. Divákům se na přehlídce v MoMA představí čtrnáct snímků z tohoto období.

Tři z promítaných snímků, Takový je život, Bílá nemoc a Ze soboty na neděli, byly nedávno digitálně restaurovány v rámci projektu #zpetvkinech. Machatého film Ze soboty na neděli bude v New Yorku uveden v mezinárodní premiéře. Většina filmů, které budeme v New Yorku hrát, patří do kosmopolitního proudu meziválečné kinematografie, takže je přirozené, že po obnovených premiérách v Čechách a na evropských festivalech představíme tyto filmy i za oceánem,“ vysvětluje Michal Bregant.

Program zahrnuje širokou škálu snímků, od avantgardních děl Gustava Machatého či Carla Junghanse po politickou satiru Voskovce s Werichem, Haasovu protinacistickou alegorii či Fričovu populární tvorbu. V New Yorku se budou promítat: Batalion (režie Přemysl Pražský, 1927), Erotikon (r. Gustav Machatý, 1929), Takový je život (r. Carl Junghans, 1929), Tonka Šibenice (r. Karel Anton, 1930), Před maturitou (r. Vladislav Vančura, 1932), Na sluneční straně (r. Vladislav Vančura, 1933), Ze soboty na neděli (r. Gustav Machatý, 1931), Extase (r. Gustav Machatý, 1932), Bílá nemoc (r. Hugo Haas, 1937), Kristian (r. Martin Frič, 1939), Panenství (r. Otakar Vávra, 1937), Šťastnou cestu (r. Otakar Vávra, 1943), Peníze nebo život (r. Jindřich Honzl, 1932), Svět patří nám (r. Martin Frič, 1937).

Přehlídka se koná do 23. dubna a jak vysvětluje Bregant, nejedná se o ojedinělou akci: „Plánujeme na přehlídku v budoucnu navázat a návštěvníkům MoMA představit i další české filmy z našich sbírek.“

Více informací a program: https://www.moma.org/calendar/film/3816?locale=en.