14/09

Filmové adaptace Krakatit a Bílá nemoc jsou zpět v kinech

Národní filmový archiv zpřístupňuje nové generaci diváků další ze čtrnácti digitálně restaurovaných filmů. Krakatit a Bílou nemoc uvede Bio Central v Hradci Králové.

Vávrův Krakatit (1948) vznikl podle stejnojmenného románu Karla Čapka přibližně dva roky po útocích na Hirošimu a Nagasaki. Zatímco v knižní předloze z roku 1924 byly pokusy inženýra Prokopa s atomy a zkázonosnými výbuchy v rovině literární fantazie, filmová adaptace se zjevně inspiruje některými nedávno zažitými skutečnostmi, včetně výbuchu v podobě charakteristického „hřibu“.  Mimo naléhavý morální apel dodnes strhuje svou delirickou atmosférou a vizuální vynalézavostí v reálných exteriérech i fantaskních kulisách.

Čapkova hra Bílá nemoc byla poprvé uvedena v lednu 1937, tedy v čase bezprostředního ohrožení nacismem, a její paralela s tehdejší současností a především blízkou budoucností je děsivě výstižná. Haasova filmová adaptace, jež měla premiéru už na konci téhož roku, v sobě díky stejnému obsazení hlavních rolí uchovala výjimečné kvality této první inscenace, zároveň však zůstává svébytným nadčasovým dílem.

Restaurování snímků odborně i organizačně zaštítil Národní filmový archiv v Praze, finančně je podpořil Island, Lichtenštejnsko a Norsko a Ministerstvo kultury České republiky.

Slavnostní premiéra filmu Krakatit se uskuteční ve čtvrtek 15. 9. 2016 od 20 hodin v Bio Central v Hradci Králové a předcházet ji bude procházka po stopách Karla Čapka od 18 hodin s Hasanem Zahirovićem.

Slavnostní premiéra filmu Bílá nemoc ve čtvrtek 23. 9. 2016 od 20 hodin v Bio Central a předcházet ji bude přednáška o digitálním restaurování s profesionály z Národního filmového archívu od 16.30 hodin v Centralbaru.

Poté budou filmy dostupné v běžné kino distribuci.