05/09

Dokumentární cyklus Arzenál/Filmy, jak je neznáte

Jedinečný cyklus osmi krátkých dokumentů, od pěti různých režisérů, nabízí originální pohled na české filmové dědictví i péči o něj. Série vznikla v úzké spolupráci s Národním filmovým archivem. První díl cyklu bude uveden 9. 9. 2016 na ČT Art.

Série obrazově vytříbených dokumentů ARZENÁL/Filmy, jak je neznáte se mimo jiné zabývá manipulací a lží v propagandistických nacistických filmech, poutavým  amatérským filmem, aktuálními problémy digitálního restaurováni či současným fenoménem Československé filmové databáze.

Své vize budoucnosti, analýzy současnosti i historické vhledy poskytli přední domácí filmoví historici, teoretici, sociologové, filosofové, ale i osobnosti světového formátu- David Bordwell, Peter Kubelka nebo Godfrey Reggio.

Režiséry tohoto projektu jsou Lucie Králová, Adam Olha, Martin Řezníček, Martin Švoma a Radim Procházka. Na vizuální koncepci filmů, která hledá nové cesty jak pracovat s archivním materiálem a projekcemi, se podílí scénograf, režisér a lightdesignér Jan Komárek.

Projekt vznikl v koprodukci České televize a PRODUKCE RADIM PROCHÁZKA, v úzké spolupráci s experty Národního filmového archivu. Podpořil jej Česko-německý fond budoucnosti.

Ukázka z epizody Hra na schovávanu

Ukázka z epizody Jak se chovat

Epizoda 1. – Ostře sledovaná digitalizace

Jak se dělá „digitalizace“ a co všechno obnáší? Nový život klasických filmů: bude jednou archiv sbírkou dat na diskovém poli?

Epizoda 2. – Hra na schovávanou 

Filmy jako svědectví pohnutých okamžiků dějin. Tajně a s rizikem natáčené, střihané i promítané a někdy po desítkách let znovunalezené.

Epizoda 3.  – Příchozí z temnot

Vrátit filmům původní podobu může být skutečná detektivka. Co na nich změnil čas a co lidé? Filmová rekonstrukce čili hledání pravdy…

Epizoda 4. – Jak se chovat

Osvětové a instruktážní filmy naší minulosti – objednávky státních institucí – nám radily, jak se máme chovat v běžných každodenních situacích.

Epizoda 5. – Film lež

Proč chtěli nacisté film o Terezíně? Skutečnost, manipulace a politické zadání v rukou filmových tvůrců.

Epizoda 6. – Amatérský film

Milovali film a rozhodli se ho dělat po svém. Bez filmových škol, bez peněz a s amatérskou technikou dokázali divy.

Epizoda 7.  – 50 %

Filmové publikum a jeho proměny v době online komunikace aneb když si filmaři mohou přečíst, o čem si jejich diváci povídají po skončení filmu…

Epizoda 8. – Nová věčnost

Bordwell, Kubelka, Regio a další hvězdy stříbrného plátna ve filmové sci-fi na téma, co bude s digitálním záznamem mého vystoupení za sto let.

Arzenal_Prichozi_4_ociArzenal_Prichozi_3_Pommeau_u_stoluArzenal_NVecnost_zenynalehatku_cb_foto_oficialni_vyberArzenal Amateri publikum