22/08

Návrat Dcer Eviných do NFA

Každá národní sbírkotvorná instituce, která pečuje o filmové dědictví, se snaží systematicky doplňovat kolekci filmů, která mapuje domácí produkci. Některé chybějící filmy z počátku 20. století se považují za ztracené, ale jednou za čas se nějaký objeví v soukromých rukách. Je to vždy radostná událost, když se držitel starého filmu obrátí na Národní filmový archiv (NFA) a film mu nabídne.

Nedávno se NFA ozvala z Anglie Markéta Uhlířová – známá kurátorka a znalkyně filmových kostýmů a obecně dějin módy (spolupracuje např. s http://www.fashioninfilm.com). Na jednom sběratelském serveru ji před časem zaujala nabízená kopie českého němého filmu, kterou zakoupila. Nyní ji NFA věnovala do sbírek.

Jedná se o vzácnou 8mm kopii filmu Dcery Eviny z roku 1928, která obsahuje i cenzurní povolení pro domácí užití Velké Británii, kde byla tato kopie vyrobena a distribuována. V české verzi a klasickém 35 mm formátu se u nás film Dcery Eviny nedochoval, takže Markétě Uhlířové patří velké poděkování, že nyní NFA disponuje touto verzi, která navíc dosvědčuje zahraniční distribuci tohoto českého filmu.

Nález potěší zvláště příznivce režiséra Karla Lamače a jeho herečky Anny Ondrákové. Proslulá evropská komička tady ztvárnila bohatou a rozmarnou krásku-Ninu Lavalovou, jíž se dostane poučení. Ve filmu se do ní zamiluje zasnoubený malíř Rudolf Romain, který pro ni opustí svou snoubenku i matku. Kráska ale na svou lásku rezignuje a příjme nabídku k sňatku od postaršího barona Bihla, který se ji již dlouho dvořil. V dalších rolích se objevili Theodor Pištěk, Máňa Ženíšková nebo Štefica Vidačić, která se v roce 1927 stala Miss Evropy.

Dcery Eviny nyní projdou řádným archivním zpracováním a časem budou k dispozici i současným divákům – ovšem jen v digitální podobě, neboť originální 8 mm kopie bude mít status archiválie.

Dcery Eviny, 1928

Dcery Eviny, 1928