10/09

Polské poklady v Ponrepu

Po dva večery se filmoví fanoušci budou moci setkat s digitálně restaurovanými němými filmy, které osobně uvede ředitel polské filmotéky Tadeusz Kowalski. V pátek 26. 9. to bude film Mania, německý snímek z roku 1918 s polskou hollywoodskou hvězdou Polou Negri v hlavní roli. Maniu získala varšavská filmotéka od českého sběratele teprve v roce 2006. Vypráví příběh dělnice pracující v továrně na cigarety, která se zamiluje do hudebního skladatele.

V sobotu 27. 9. se představí první filmová adaptace kanonického díla polského romantismu, Pan Tadeáš z roku 1928. Během druhé světové války a v padesátých letech byly objeveny fragmenty snímku, další v roce 2006. Vznikla tak možnost rekonstruovat alespoň 120 minut z původně více než tříhodinového díla.

Tadeusz Kowalski – odborník v oblasti mediálních studií, pedagog Fakulty žurnalistiky a politických věd Varšavské univerzity, kde se věnuje zejména ekonomickým aspektům činnosti masmédií. Člen rady Polské televize. Od roku 2008 působí ve funkci ředitele Národní filmotéky ve Varšavě. V kině Ponrepo pohovoří mj. o činnosti této instituce a digitálním restaurování historických snímků.