16/10

Amatérský a rodinný film na konferenci Inédits

Ve dnech 30. 10. – 1. 11. 2014 pořádáme v Praze nejvýznamnější letošní evropskou akci v oblasti amatérské a rodinné kinematografie: Konferenci archivní asociace Inédits: Amateur Film / Memory of Europe. Jedná se o prestižní, jedinečnou a pro Českou republiku velmi významnou vědeckou akci, která skýtá příležitost prezentovat českou kinematografii před zahraniční odbornou veřejností.

Kromě odborných přednášek určených spíše pro zájemce z řad filmařů, archivářů a historiků jsou součástí programu také tři večerní projekce v kině Ponrepo (začátek v 19:00), jež nabídnou tři různé příklady, jak v současnosti přiblížit starší amatérské a rodinné filmy širší veřejnosti.

Prvním z nich (čtvrtek 30. 10.) bude projekt Pan Roman – promítání rodinného filmového materiálu ze dvou 8 mm projektorů a dvou diaprojektorů ve střihové kompozici Martina Ježka, za doprovodu živé hudby (David Freudl, Tomáš Procházka).

Na páteční večer je pak zařazen italsko-britský dokument Vlak do Moskvy (r. F. Ferrone, M. Manzolini), jehož základ tvoří archivní amatérské záběry natočené kamerou 8 mm. Projekce proběhne za účasti tvůrců filmu.

Konferenci v sobotu ukončí pásmo filmů sestavené ze sbírek členských archivů Inédits na téma Napříč železnou oponou. Tvoří je obrazové materiály z období studené války natočené amatéry ze západní Evropy při jejich turistických a pracovních cestách za železnou oponu. Pásmo doplní tři tituly ze sbírek NFA.