19/05

Ikarie XB 1 ve světle filmových databází

Sci-fi film Ikarie XB 1 je prvním zástupcem české kinematografie v historii, který byl vybrán do sekce Cannes Classics. Jak moc známý je tento film ve světě, mohou napovědět výsledky vyhledávání nejen na Internetu, ale také ve filmových databázích. Prostřednictvím Knihovny NFA můžete hledat fulltexty v databázích (db) EBSCO a FIAF. Stačí jednodušše napsat dotaz „Ikarie XB 1“. Jaké jsou výsledky?
Kromě eseje od Jindřišky Bláhové v časopise Iluminace, narazíme v db EBSCO hlavně na poměrně obsáhlou recenzi na DVD od anglického filmového kritika Kim Newmana „Space, the Communist Frontier“ v časopise Sight and Sound z roku 2013. V této recenzi mimo jiné autor zmiňuje i původ slova „robot“ nebo pozdější snímek Jana Schmidta Konec srpna v Hotelu Ozon. Kladně hodnotí digitální restauraci filmu („The main draw, of course, is the sumptuous transfer of the film, which has gorgeous black-and-white art direc tion and a stark, almost noirish look.“). Jako reakci na tuto recenzi obsahuje db EBSCO dopis čtenáře z února následujícího roku uveřejněný ve stejném časopise. Upozorňuje autora, že scénáristou zmíněných filmů byl Pavel Juráček.
Databáze EBSCO už nám více k tématu nenabídla. Po zadání dotazu v db FIAF nám na obrazovku vyskočí 9 záznamů, ovšem fulltext nabízí jen 3 z nich. Ostatní jsou většinou záznamy na recenze DVD (Španělsko, Kanada) a zmínka v rámci nekrologů v Sight and Sound. Zajímavě vypadá záznam článku „Lost in Space“ od Alexe Coxe v časopise Film Comment, bohužel fulltext není k dispozici, pouze jednovětná anotace („Krátký pohled na československý film z roku 1963 Ikarie XB 1.“).
Z výsledků ne příliš překvapivě vyplývá, že do letošních Cannes byla Ikarie XB 1 pouze filmem pro znalce a fajnšmekry. Bude zajímavé sledovat, jestli uvedení na jedné z nejprestižnějších světových filmových přehlídek toto databázové skóre změní.