Program

Dnes (Změnit)
 • Út 15/10

  Izraelsko-palestinské vztahy / Forum 2000

  Lidé konfliktu: Občanský zápas o mír mezi Izraelci a Palestinci

  Mohou občanské iniciativy dosáhnout změny v čase, kdy je diplomacie na mrtvém bodě a důležití političtí aktéři izraelsko-palestinského konfliktu nepřichází s řešením, jak dosáhnout kompromisu a míru? Mohou být při navazování vztahů mezi Izraelci a Palestinci efektivnější občanské spolky než politici a diplomati? Ali Abu Awwad, bývalý aktivista palestinského Fatahu, který strávil několik let v izraelských vězeních, se stal zakladatelem a propagátorem hnutí nenásilí Taghyeer (změna). Ali je také  je také zakladatelem iniciativy Shorashim - Roots - Kořeny v Gush Etzion (na Západním břehu), která podporuje dialog a posilování důvěry mezi oběma stranami jako jedinou cestu k míru. Jean-Marc Liling, nábožensky praktikující Žid a právník se specializací na migraci a uprchlíky, který pracoval pro izraelskou vládu, se přidal k  Ali Abu Awwadovi založením iniciativy Karama (důstojnost). Společně s mnoha dalšími místními aktivisty, propagují aktivity podporující dialog mezi oběma komunitami, mezi Izraelci a Palestinci, mezi Židy, muslimy a křesťany. V Praze během Festivalu demokracie budou hovořit o své vizi, jak dosáhnout soužití mezi Izraelci a Palestinci - v míru a důstojnosti.

  Humans of the Conflict: The Grass-roots Struggle for Peace between Israelis and Palestinians 
  In the time of the political stalemate, when important actors of the Israeli-Palestinian conflict do not pursue compromise and peace, can grassroots initiatives bring a change? Can civil organisations be more effective than politicians and diplomats in building bridges between Israelis and Palestinians? Ali Abu Awwad, a former Palestine Fatah activist who spent a few years in Israeli prisons became an advocate of non-violent resistance in Palestine through "Taghyeer" (change), the movement of which he is the founder. Ali was also the initiator of an initiative in Gush Etzion (in the West Bank) called "Shorashim - Roots" which promotes dialogue and trust between Israelis and Palestinians as the only path to peace. Jean-Marc Liling, an religiously observant Jew, an attorney who worked for the Israeli government and who specialises in issues pertaining to migration and asylum in Israel  joined Ali in founding "Karama" (dignity). Together with many other local activists, they support activities encouraging a dialogue between the two communities, between Israelis and Palestinians, between Jews, Muslims and Christians. In Prague, during the conference Festival of Democracy, they will discuss their vision for Israel and Palestine and their ideas about how Israelis and Palestinians could co-exist in peace and dignity.


  Sňatek bez domova

  Režie → Jean-Claude Brisseau
  Původní název → Noce blanche
  Francie 1989 / CZT / 84 min. / 35mm
  Hrají → Vanessa Paradis, Bruno Cremer, Jean Dasté, Ludmila Mikaëlová

  Především svému velkému kolegovi Eriku Rohmerovi vděčil Jean-Claude Brisseau (1944–2019) za to, že se mohl na prahu čtyřicítky konečně vymanit z polo-anonymity a zařadit se v očích znalců do nepočetné skupiny posledních libertinů evropského uměleckého filmu, stojících mimo všechny proudy a „vlny“. To bylo v roce 1983 díky filmu Surová hra, produkovaném Rohmerovou společností Films du Losange. Za Brisseauova dvě vrcholná díla se považují Ze hřmotu a hněvu (1987) a Céline (1992). Do naší distribuce – a tím i do našich archivních sbírek, se těsně po Listopadu dostal snímek, který stojí mezi nimi: Sňatek bez domova (1989). Ten vypráví vášnivý milostný příběh mladičké studentky a jejího o mnoho let staršího učitele; ve své první velké roli tu zazářila tehdy šestnáctiletá Vanessa Paradis.

 • Program na celý měsíc – Říjen 2019