Program

09/2021 (Změnit)
 • 35. týden
 • St 01/09

  Večer pro členy: Večírek

  Režie → Blake Edwards
  Původní název → The Party
  USA 1968 / CZT / English friendly / 92 min. / 35 mm / film pro členy Ponrepo
  Hrají → Peter Sellers, Claudine Longetová, Steve Franken

  „Postava statisty, která symbolicky zastupuje rozvojové země, zničí dům, který symbolizuje Hollywood. Alegorie revoluce a zároveň revoluce filmu.“ Těmito slovy přivítal ve své době film Večírek renomovaný teoretik a pozdější režisér Pascal Bonitzer. Kromě fenomenálního Tatiho filmu Playtime, dokončeného po několikaletém svízelném natáčení v roce 1968, byl Edwardsův Večírek z téhož roku skutečně asi jediným, který pro sebe mohl nárokovat, že otevírá v komediálním žánru úplně novou kapitolu.

  „Můžeme to spolu intelektuálsky rozebírat a spousta věcí, na něž přijdeme, bude pravdivá, ale nakonec skončíme u toho, čemu říkám serendipity, u talentu ponořit se do věcí tak, jak přicházejí, a načerpat z nich to nejlepší. Když jsem začal dělat filmy s Peterem Sellersem, bylo nám brzy jasné, že by se nám nikdy tolik nepovedly a nebyly by tak komické, kdybychom při natáčení nevěnovali tolik času improvizaci. Tisíckrát jsme si říkali: Když jsme při filmech o panterovi tolik improvizovali, proč neudělat film, který by byl celý na improvizaci založen? To bylo celé. Producentům z Mirisch Company jsem řekl: Chci tuhle postavu... a aby se ocitla na večírku. A oni souhlasili.“
  Blake Edwards

  Úvod před filmem Christopher Small.

  Christopher Small je spisovatel, filmař a festivalový dramaturg, který pochází z Velké Británie a v současnosti žije v Praze. Pracuje pro filmový festival v Locarnu a pro festivalovou asociaci Doc Alliance. Je bývalým dramaturgem Sheffield DocFestu a jeho texty se pravidelně objevují v řadě mezinárodních publikací v různých jazycích.

 • Čt 02/09

  Chris, Joris a Fidel

  Valparaiso / ...a Valparaiso
  režie: Joris Ivens / scénář: Chris Marker
  Chile 1962 / česká verze / 27 min. / 35 mm
  „Drama u tohohle filmu byl komentář. U mne přijde komentář na řadu vždy až nakonec. Natáčím, stříhám, dělám si poznámky, a pomalu se blížím k okamžiku, kde na své obrazy musím konečně položit slova. Skoro vždycky komentář už v sobě nosím, cítím ho, jsou to ale jen nápady, potřebuji někoho, autora, abych je zapsal. U Valparaisa první pokus nevyšel a několik dnů před mícháním jsem seděl s textem, který jsem vlastně vůbec nechtěl. V téhle chvíli vstoupil do hry Chris Marker. Byl jsem toho dne skleslý a asi to na mně bylo vidět. Chris chtěl vědět, co se děje.
  – Nic nefunguje, potřebuju komentář. – Poznámky máš? – Ano. – Máš nějaký materiál, nějakou knížku o Valparaisu? – Samozřejmě, ano, ale míchání je pozítří.
  Chris Marker si vzal moje poznámky a řekl: Zkusme to. Někam se s tím filmem zavřel a když se znovu vynořil, byl komentář napsán. – Tady máš text, řekl mi.
  Bylo to neuvěřitelné. V tak krátké době! – Ale jak jsi to dokázal? – Nó, moc jsem nespal a vypil jsem trochu kubánského rumu, povídá se svou typickou úsečností.“
  Joris Ivens


  Cuba libre / Cuba sí
  režie: Chris Marker
  Francie 1961 / česká verze / 51 min. / 35 mm
  Jako mnoho západních intelektuálů, kteří si své levicové smýšlení odmítali dávat sankcionovat Moskvou, stal se i Chris Marker pro českou normalizační distribuci nepřijatelným, zvláště po jeho snímcích z roku 1968, které se týkaly Československa (vznikly v souvislosti s adaptací Londonova Doznání režisérem Costou-Gavrasem). Už mladého, „idealistického“ Markera, který ve snímku Cuba libre (správně: Cuba sí) vzdal hold Castrově revoluci, uchránil jeho kritický duch před dogmatismem. Sám Marker však později tento svůj raný film a jeho entusiasmus jednoznačně zavrhnul. Ve své době nechal francouzský ministr informací snímek dočasně zakázat, v několika zemích byl účelově změněn komentář.

 • Pá 03/09

  Toman

  Režie → Ondřej Trojan
  ČR 2018 / 145 min. / DCP
  Hrají → Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Stanislav Majer

  Projekce za účasti tvůrců Ondřeje Trojana a kameramana Tomáše Sysla, jehož práci bude věnována následná diskuse.

  Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu. Tento civilně působící film organicky nasnímal Tomáš Sysel (cena Asociace českých kameramanů 2019).

  Program ve spolupráci s AČK

 • Ne 05/09

  Animace na vzduchu

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / 35 mm / dílna s praxinoskopem / 3+

  Ukradený drak
  režie: Leonid Kajukov
  SSSR 1983 / 9 min.

  Bolek a Lolek vzduchoplavci
  režie: Stanislaw Dülz
  Polsko 1973 / 9 min.

  Dita vo vzduchu
  režie: Viktor Kubal
  ČSR 1970 / 7 min.

  Jen počkej! XIV.
  režie: Vjačeslav Kotěnočkin
  SSSR 1984 / 10 min.

  Vzducholoď a láska
  režie: Jiří Brdečka
  ČSR 1948 / 9 min.

  Už jste někdy letěli vzducholodí? Nebo letadlem? Nebo jste si představovali, že roztáhnete křídla a prosvištíte vzduchem jako pták? Pokud se vám zatím nepoštěstilo něco podobného prožít, vězte, že hrdinové z kreslených filmů tohoto pásma se vám to pokusí přiblížit co nejlépe. Přátelští duchové z půdy, prchající milenci nebo oblíbená dvojice vlka a zajíce – ti všichni vám ukážou, že ve vzduchu lze zažít spoustu dobrodružství. Po projekci bude následovat dílna s praxinoskopem.


  O slavnosti a hostech

  Režie → Jan Němec
  ČSR 1966 / English friendly / 68 min. / DCP
  Hrají → Ivan Vyskočil, Jan Klusák, Jiří Němec, Pavel Bošek, Karel Mareš, Evald Schorm, Jana Prachařová, Zdena Salivarová-Škvorecká

  digitálně restaurovaný film

  Druhým filmem Jana Němce po existenciálním válečném dramatu Démanty noci (1964) bylo subversivní podobenství O slavnosti a hostech. Skupina přátel, ztvárněných předními osobnostmi tehdejší československé intelektuální scény, přichází na narozeninovou oslavu vlivného muže. Přestože bodrý hostitel všechny s úsměvem vítá, přibývající varovné signály napovídají, že průběh oslavy konající se pod slunným letním nebem nebude zcela idylický. Zlověstné podtóny zesílí, když jeden z hostů odmítne dál předstírat lhostejnost, vyjádří vlastní názor a oslavu opustí. Doboví mocipáni si studii hierarchizovaných společenských vztahů vyložili jako proti-socialistickou politickou alegorii o mocenských mechanismech nastavených tak, aby odstranily jakoukoli odchylku. Poté, co se film v roce 1968 nakrátko dostal do kin, bylo další jeho promítání zakázáno. Interpretačně otevřená absurdita, v níž kritici spatřovali ozvuky Kafky, Ionesca či Buñuela, ale rezonovala také u zahraničních diváků a dál tak sklízela úspěchy alespoň v cizině. Na scénáři i výtvarné podobě oceňovaného snímku se výrazně podílela spisovatelka, scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová.

  Digitální restaurování tohoto filmu z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare.

  Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativ obrazu a negativ zvuku. Materiály jsou uloženy v Národním filmovém archivu. Restaurování proběhlo v roce 2021.

 • 36. týden
 • Po 06/09

  Paralelní animace

  Cyklus → Paralelní kino

  pásmo krátkých filmů / 35 mm

  Kino Ponrepo připomíná v září několika filmovými pásmy 70. výročí založení ateliéru animace na pražské UMPRUM. První z nich uvádíme v rámci pravidelného pondělního programu Paralelní kino. V ateliéru, který výrazně formoval dějiny českého i československého animovaného filmu, vznikly stovky krátkých snímků. Do speciálního pásma jsme zařadili výběr titulů, které převážně spadají do kategorie experimentálních. Studijní projekce organizovaná ateliérem Animace a filmu bude paralelou na druhou. Krátké metráže nenaplňují představu typického celovečerního programu, nevejdou se ale ani do tradičně pojímaných kategorií animovaného filmu. Osobní účast na projekci přislíbilo několik zastoupených tvůrců.

  Program je součástí vzdělávací akce ANIMACE 70 pořádané Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. Vstupné je zdarma.


  Soudce a vrah

  Režie → Bertrand Tavernier
  Původní název → Le Juge et l’assassin
  Francie 1975 / CZT / 119 min. / 35 mm
  Hrají → Philippe Noiret, Jean-Claude Brialy, Michel Galabru, Isabelle Huppertová, Yves Robert

  Do doby Dreyfussovy aféry situovaný příběh úchylného vraha dvanácti dětí, který se stane prostředkem kariéry ctižádostivého provinčního soudce. Pierre-William Glenn, skvělý kameraman mj. Truffautovy Americké noci či Rivettova Out one, výrazně přispěl ke zdaru tohoto dnes už klasického díla a s Bertrandem Tavernierem později spolupracoval ještě mnohokrát.

 • Út 07/09

  Ušlechtilý, dobrý, krásný. Římskokatolická církev a kinematografie v českých zemích 1918-1948

  / vstup zdarma

  Slavnostní představení knihy Ušlechtilý, dobrý, krásný. Římskokatolická církev a kinematografie v českých zemích 1918-1948. Její autor, Petr Hasan, se v knize zabývá debatou, která se o kinematografii vedla v českém katolickém prostředí v první polovině 20. století. Detailněji se věnuje natáčení velkofilmu Svatý Václav, organizaci domácí katolické filmové cenzury či budování sítě orelských kin. Zároveň hledá odpovědi na otázky obecnějšího rázu: Jaké kulturní strategie katolická církev ve 20. století používala? Jakou roli hrála kinematografie při procesu vyrovnávání se katolické církve s moderním světem? A jaká jsou katolická specifika vztahu mezi uměním a vírou?


  Svatý Václav

  Režie → Jan S. Kolár
  ČSR 1929 / 116 min. / 35 mm
  Hrají → Zdeněk Štěpánek, Jan W. Speerger, Vera Baranovskaja

  projekce s živým hudebním doprovodem / DJ set Ursuly Sereghy

  Plány natočit velký historický film tu byly přítomné od samého vzniku republiky. Namísto původně zamýšleného filmu s husitskou tematikou byl na konci 20. let realizován snímek o středověkém světci, který měl doplnit velkolepé oslavy tisíciletého výročí smrti svatého Václava. Ačkoliv film pojednává o svatořečeném knížeti, vychází ze středověkých legend a jeho realizace byla bedlivě sledovaná a podporovaná katolickou církví, nejedná se primárně o náboženský film. Hlavní poselství bylo posunuto do státoprávní roviny a akcentována byla především tisíciletá historie českého státu. Čistě religiózní momenty tak zůstaly ve filmu pouze dva – zjevení anděla s plamenným mečem během souboje s odbojným Radslavem a svítící kříž nad tělem mrtvého Václava. Osud filmu byl tragický - absolutní finanční neúspěch zaviněný do velké míry nezvládnutou distribucí se stal mimo jiné zřejmě jednou z příčin sebevraždy autora hudby Oskara Nedbala.

 • St 08/09

  Žalozpěv stezky

  Režie → Satjádžit Ráj
  Původní název → Pather Pančali
  Indie 1955 / CZT / 110 min. / 35 mm
  Hrají → Kanu Banerdží, Karuna Banerdžíová, Subir Banerdží, Uma Das Guptaová / hudba: Ravi Šankar
  Cyklus → bio Ráj

  V Rájově trilogii Žalozpěv stezky, Nezdolný a Hlas krve se děje po šest hodin promítací délky vlastně téměř totéž. Apu se probouzí, prozírá, stále se pohybuje mezi dávnou minulostí a modernou, mezi vesnicí a městem, mezi pronikáním do světa rácia a světa duchovního, nanovo je konfrontován se smrtí a občas s láskou (jako syn, bratr, přítel, muž a otec). S přestávkami po plných devět let vznikal tento filmový kolos, který má pro asijskou kinematografii rozhodující význam. Prostřednictvím životního příběhu chlapce, dorůstajícího v mladíka a později v muže, zachycuje tvář současné Indie. První část trilogie, Žalozpěv stezky, vytváří obraz indické vesnice, viděné očima dítěte z chudé bengálské rodiny. Dětskému pohledu je podřízen rytmus filmu i jeho poetické hodnoty. Zvláště působivé jsou záběry rozvlněných polí, místa dětských her a pozorování projíždějícího vlaku, který je tu jedinou připomínkou civilizace a s ním spojeného vzdáleného světa.


  Nezdolný

  Režie → Satjádžit Ráj
  Původní název → Aparadžito
  Indie 1957 / CZT / 108 min. / 35 mm
  Hrají → Karuna Banerdžíová, Šanti Guptaová / hudba: Ravi Šankar
  Cyklus → bio Ráj

  Prostřední část Rájovy trilogie se odehrává ve dvacátých letech a vypráví o osudech bengálské rodiny po jejím přestěhování z venkova do města. Hlavní hrdina, mladý Apu, se rozhodne pro studia v Kalkatě, neboť věří, že vzdělání se mu stane prostředkem ke šťastnější budoucnosti. Pokračuje ve své obtížné životní cestě, jejíž zvraty režisér obohatil zážitky z vlastního mládí. Rájův vhled do indického způsobu života je pro diváka velmi intenzivní po stránce emocionální i výtvarné, byť obě roviny nám tvůrce předává pomocí prostých vyjadřovacích prostředků.

 • Pá 10/09

  Divy veletoku Amazonky

  USA 1925 / CZT / 49 min. / 35 mm / vstup zdarma
  Cyklus → Film a klima

  projekce s živým hudebním doprovodem Alexandry Cihanské Machové

  Unikátní záběry z výpravy krajinou amazonské džungle. Blíže neidentifikovaný dokument o obyvatelích Brazílie a jejich způsobu života před sto lety. Spolu s filmovým štábem se vydáme na cestu podél toků Amazonky a tak uvidíme bujnou přírodu, stopy pradávných kultur, indiánské vesnice, ale taky ukázky dřevařského průmyslu, zpracovávání bavlny a rybí obchod. Při pohledu na tyto záběry můžeme získat dojem, že v polovině dvacátých let dvacátého století, byla Brazílie zemí, která měla co nabídnout z hlediska přírody, zemědělství a kultury. Avšak v době vzniku tohoto snímku se ve státě objevil přízrak hospodářské krize, prohloubené poklesem ceny kávy na světovém trhu v roce 1929. V Národním filmovém archivu se dochovala jen neúplná verze filmu. Originální kopie byla pravděpodobně virážovaná.

  Po projekci proběhne s ohledem na současnou politickou situaci v Brazílii diskuse na téma kulturního a ekonomického kolonialismu. Povede ji Štěpánka Huláková z Portugalského centra v Praze (Instituto Camões).


  Hlas krve

  Režie → Satjádžit Ráj
  Původní název → Apur Sansar
  Indie 1959 / CZT / 100 min. / 35 mm
  Hrají → hrají: Saumitra Čatterdží, Šarmila Thákurová, Alok Čakravartí / hudba: Ravi Šankar
  Cyklus → bio Ráj

  Po Žalozpěvu stezky a Nezdolném ukončil Ráj svoji trilogii filmem Hlas krve. Tady se setkáváme s Apuem jako mladým mužem, který po studiích obtížně hledá zaměstnání, zakládá za neobvyklých okolností rodinu, stává se otcem. Tragická událost však docela změní jeho další plány. Hlas krve měl v zemi svého vzniku ještě větší úspěch než první dva díly trilogie a na rozdíl od nich byl jako první Rájův film uveden v normální distribuci. Vedle Osamělé ženy je to asi umělecky nejsilnější indický film minulého století.

 • So 11/09

  Bandité z Orgosola + Jízda v bouři

  Cyklus → dvojí jízda

  dvojprogram Vittorio De Seta (1923–2011) a Monte Hellman (1932–2021)

  Bandité z Orgosola / Banditi a Orgosolo
  režie: Vittorio De Seta
  hrají: Michele Cossu, Peppeddu Cuccu, Vittorina Pisanoová
  Itálie 1961 / CZT / 91 min. / 35 mm
  Vittorio De Seta pocházel ze šlechtického rodu z Kalábrie, o „zapomenuté“ z italského jihu a o jejich vymírající svět se začal zajímat, když některé z nich blíže poznal během svého válečného zajetí. Po Banditech se rozestupy mezi dalšími hranými filmy náročného tvůrce zvětšují, na konci století se opět ojediněle vrací k dokumentu. Osud naštěstí De Setovi dopřál, že se směl – na pokraji zapomnění – dožít citelné rehabilitace. Zvěsti o znovuobjeveném klasikovi se nakonec kupodivu donesly až do našich končin. Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě věnoval režisérovi v roce 2011 jednu ze svých retrospektivních sekcí a udělil mu Cenu za přínos světové kinematografii.


  Jízda v bouři / Ride in the Whirlwind
  režie: Monte Hellman
  hrají: Jack Nicholson, Cameron Mitchell, Millie Perkinsová, Harry Dean Stanton
  USA 1966 / CZT / 76 min. / 35 mm
  Velmi osobitá westernová variace na Vittoria De Setu a jeho Bandity z Orgosola. Sotva třicetiletý Jack Nicholson napsal scénář a zároveň si zahrál jednu z hlavních rolí. Stejně jako předchozí vynikající snímek Monte Hellmana, Střílení (1966), se i toto dílo odvíjí v existencialistické atmosféře upomínající na Samuela Becketta.

 • Ne 12/09

  UMPRUM dětem

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / HD pásmo / dílna / 3+

  Kino Ponrepo připomíná v září několika filmovými pásmy 70. výročí založení ateliéru animace na pražské UMPRUM. Během desetiletí jako existence tam vznikly stovky krátkých filmů, z nichž mnohé cílily primárně na dětské publikum. Speciální nedělní projekce UMPRUM dětem představí výběr z nich. Po projekci bude následovat animační dílna spolku Ultrafun: Animovat se bude pod kamerou. Konkrétní průběh se přizpůsobí podle konkrétních účastníků. Děti si můžou také přinést z domu nějakou hračku, kterou společně rozanimujeme.

  Program je součástí vzdělávací akce ANIMACE 70 pořádané Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. Vstupné je zdarma.


  O Tondovi, který svítil (Filip Pošivač, 2011)
  Betonová džungle (Marie Urbánková, 2019)
  Kejklovačka (Jana Olexová, 1964)
  Cvrček a mravenci (Filip Pošivač, 2009)
  Chvěj (Kateřina Nováková, 1972)
  Otesánek (Linda Retterová, 2017)
  Pohádka o hvězdičce a mlsné žirafě (Marie Hostašová, 2005)
  Výprava (Barbora Zadražilová, 2009)


  kamera: Karel Slach

  pásmo krátkých filmů / celkem 95 min. / 35 mm

  Třináct minut
  režie: Petr Ruttner
  ČSR 1964 / 10 min. / 35 mm

  Alcron
  režie: Dušan Hanák
  ČSR 1963 / 10 min. / 35 mm

  Artisti
  režie: Dušan Hanák
  ČSR 1965 / 15 min. / 35 mm

  Učenie
  režie: Dušan Hanák
  ČSR 1965 / 14 min. / 35 mm

  Šibenica
  režie: Dušan Trančík
  ČSR 1969 / 32 min. / 35 mm

  Interview v metelici
  režie: Karel Slach
  ČSR 1969 / 14 min. / 35 mm

 • 37. týden
 • Po 13/09

  Videoarchiv uvádí / Český obraz elektronický 1994

  Cyklus → Paralelní kino

  V listopadu tohoto roku bude formou internetové databáze zpřístupněn nový fond sbírek NFA zaměřený na experimentální filmy a umělecká videa. Pod názvem Videoarchiv bude představeno více než sto prací od roku 1970 dodnes a tento počet se bude v budoucnu dále rozšiřovat. Zahájení provozu Videoarchivu předchází série tří on-line výstav, které ze sbírek NFA připravili kurátoři Martin Mazanec, Tomáš Pospiszyl a Lenka Střeláková. Ty budou zaměřené na novomediální díla filmových škol přelomu devadesátých let, první „velkou“ videovýstavu Český obraz elektronický a na sebereflexivní povahu experimentální tvorby ve vztahu k médiím. Během zahajovacího večera výstavního cyklu bude uvedeno průřezové pásmo dnes zapomenutých videí poloviny devadesátých let.

  Během večera budou uveden výběr méně známých videartových prací z výstavního souboru Českého obrazu. Uvádí Sylva Poláková a Markéta Jonášová, hosté: Lucie Svobodová, Martin Hřebačka, Zdeňka Čechová, Ivan Tatíček.

  Program:
  Michael Bielický: Perpetum mobile II (1990, 4 min 23 sec)
  René Slauka: Kytka (1994, 2 min 06 sec)
  Martin Hřebačka: Erosynta I (1994, 3 min 26 sec)
  Lucie Svobodová: Vteřina za vteřinou (1994, 4 min)
  René Slauka: Hlavolam (1994, 2 min 03 sec)
  Radek Pilař: Virtuální opona (1992, 5 min 21 sec)
  Zdeňka Čechová: Kontrasty života (1993, 6 min 20 sec)
  Marian Palla, Petr Váša: Větev (1994, 11 min 02 sec)


  Odvrácená tvář

  Režie → Miklós Jancsó
  Původní název → Oldás és kötés
  Maďarsko 1963 / CZT / 89 min. / 35 mm
  Hrají → Zoltán Latinovits, Béla Barsi, Andor Ajtay

  „Již v době, kdy vznikl film Odvrácená tvář, jsem cítil, že se musím odpoutat od takzvaných psychologických filmů. Dnes jsem pevně přesvědčen, že ony psychologické filmy nejsou současné. Na vrchol je vynesla hollywoodská technika a demagogie.“
  Miklós Jancsó

  Hlavní postava – lékař, snažící se zbavit životní krize – záměrně postrádá jakoukoli hlubší psychologizaci, umožňující porozumět jejím motivacím a vztahům ke světu. Prochází různými prostředími (nemocnice, umělecké dýchánky, večírky, venkov), v nichž se stává pasivním pozorovatelem, kterého se vnější dění osobně nedotýká.

 • Út 14/09

  Marta

  Režie → Marta Nováková
  ČR 2006 / 77 min. / 35 mm
  Hrají → Petra Špalková, Vojtěch Štěpánek, Jan Novotný

  projekce za účasti tvůrců

  Komorní psychologické drama tří lidí se odehrává v blíže nespecifikované válečné době (kostýmy ovšem odpovídají současnosti). Není jasné kdo, s kým a proč bojuje. Celovečerní filmový debut Marty Novákové se vyznačuje ponurou, klaustrofobickou atmosférou.

  Večery Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů jsou zaměřeny na ranou tvorbu členů ARAS. Každou projekci vždy uvede vybraný autor promítaného díla. Vedle filmového zážitku je cílem vytvořit pravidelný prostor a čas, ve kterém se budou scházet nejen členové ARASu a návštěvníci kina Ponrepo, ale také širší filmařská obec.
  program ve spolupráci s ARAS


  Nová vlna

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Nouvelle vague
  Francie 1990 / CZT / 89 min. / 35 mm
  Hrají → Alain Delon, Domiziana Giordano, Jacques Dacqmine, Christophe Odent

  „Já je někdo jiný.“
  Arthur Rimbaud

  „Kinematografie musí své území opustit. Musí se vydat tam, kde jí chybí půda pod nohama.“
  Jean-Luc Godard

  „…a to je přesně to, co se tady Godardovi podařilo. Tahle jeho vlna je opravdu nová. Máme tu modernistické postupy (citace, časovou diskontinuitu, opakování), použité s přesností skoro matematickou. Je tu ale i cosi, co si spojujeme s předmodernou: je to film harmonie, půvabu. Zobrazení přírody upomíná na malířství velkých krajinářů. Jednoduše se ten film ale popsat nedá. Možná potrvá padesát let, než najdeme jazyk, který by mu byl práv.“
  Harun Farocki

 • St 15/09

  Setkání s Václavem Táborským

  pásmo krátkých filmů / celkem 29 min. / 35 mm / vstup zdarma
  projekce za účasti režiséra

  Zablácené město
  ČSR 1963 / 8 min.

  Hostinec
  ČSR 1963 / 9 min.

  Dějiny na 8
  ČSR 1968 / 12 min.

  "V kontextu české dokumentární kinematografie zastupuje nepříliš početná filmografie Václava Táborského výjimečnou, humorně-kritickou reflexi někdejších poměrů. Bez úšklebné ironie, s laskavostí až nadměrnou, se ve svých krátkých filmových tvarech stává pozorovatelem z odstupu. Skrze observaci zdánlivě banálních úkonů člověka přináší ve finální montáži pohled zábavný a distancovaný, stále však uchovávající potřebnou míru společenské reflexe. Tyto satirické fejetony vycházejí z metody observace prostředí skrytou kamerou, jíž se stal Václav Táborský (nar. 28.9.1928) na našem území průkopníkem. Po absolutoriu na FAMU v roce 1952 nastoupil do Studia dokumentárního filmu v Krátkém filmu. Spolu s Jiřím a Františkem Papouškovými inicioval v první polovině šedesátých let vznik skupiny, jejímž cílem bylo dosáhnout co největší autenticity dokumentárního filmu. Režíroval ale také dva hrané celovečerní filmy pro mládež Útěk do větru (1964) a Zázračný hlavolam (1967). Po dokončení filmu Dějiny na 8 (1968), zkoumajícího humornou formou vazbu národních dějinných souvislostí s číslem osm, byl nucen s manželkou Dagmar odejít do emigrace. V kanadském Torontu působil jako pedagog na filmové fakultě York University až do roku 1990. Je autorem několika knih. V roce 2005 inicioval ve spolupráci s FAMU vznik Nadačního fondu na podporu mladých talentů v oblasti filmu a videa, pod jehož patronací uděluje každoročně finanční ocenění dvěma filmům z produkce AMU."
  Bohdan Bláhovec


  Strážce pláže v zimním období

  Režie → Goran Paskaljević
  Původní název → Čuvar plaže u zimskom periodu
  Jugoslávie 1976 / CZT / 80 min. / 35 mm
  Hrají → Irfan Mensur, Danilo Stojković, Mira Banjacová

  úvodní slovo: Marie Barešová, kurátorka Národního filmového archivu

  + krátké filmy
  Pan Hrstka
  režie: Goran Paskaljević
  ČSR 1969 / 8 min. / 35 mm

  Několik slov o lásce
  režie: Goran Paskaljević
  ČSR 1969 / 8 min. / 35 mm

  Hlavní hrdina získává práci hlídače pláže, která zajistí jemu i jeho novomanželce skromné bydlení. Mladý pár ovšem čelí kromě ekonomických obtíží především neustávajícímu invazivnímu přístupu rodičů. Celovečerní režisérův debut předznamenává řadu autorových typických prvků: kombinace tragiky a komiky, témata odcizení a exilu, nebo vyjádření postoje k politické situaci vlastní země. Autorem scénáře byl ovšem stejně jako u filmu Pes, který měl rád vlaky Gordan Mihić, jedna ze zásadních postav jugoslávského černého filmu. Nesmírně vyzrálá prvotina byla v roce 1976 zařazena do soutěže na Berlinale.

 • Čt 16/09

  Dantovo peklo

  Režie → Giuseppe de Liguoro – Francesco Bertolini – Adolfo Padovan
  Původní název → L’Inferno
  Itálie 1911 / CZT / 42 min. / 35 mm
  Hrají → Salvatore Papa, Arturo Pirovano, Giuseppe de Liguoro

  projekce s živým hudebním doprovodem

  + krátký film
  Dantovské obrazy Renata Guttusa / Immagini Dantesche di Guttuso
  režie: Libero Bizzarri
  Itálie 1961 / český dabing / 11 min. / 35 mm

  Němé Dantovo peklo skýtá (i při uvážení horšího stavu kopie) při každém zhlédnutí velké divácké potěšení, ne nepodobné tomu, jaké zažíváme nad zobrazením pekla (více či méně ovlivněným Dantovou nesmrtelnou básní) na obrazech malířů středověku či rané renesance. Za vznikem filmu Dantovo peklo stála skupina milánských mecenášů, převážně šlechticů, jako byl Giovanni Visconti, strýc Luchina Viscontiho. Inspirovali se příkladem Francie, kde v roce 1908 vzniklo sdružení Film d’art, usilující vůbec poprvé v historii o zařazení kinematografie mezi starší a respektované umělecké discipliny. Produkční firma Milano Films byla založena v roce 1910 a zahájila vlnu, která v roce 1913 vyvrcholí monumentální freskou Giovanniho Pastroneho Cabiria.


  Běda mi!

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Hélas pour moi
  Francie – Švýcarsko 1993 / CZT / 95 min. / 35 mm
  Hrají → Gérard Depardieu, Laurence Masliahová, Bernard Verley

  „October electroscop se zachvěl, ale usne.“
  Louis Aragon

  "V jednom polském městečku existoval zvláštní židovský obřad pocházející z dávných dob, který probíhal v lese vždy jednou za třicet let. Starý rabín, přesně znalý rituálu obřadu, jej před smrtí předával novému.
  Když nadešel čas, odvedl nový rabín malou skupinku věřících do lesa na dané místo a slavil obřad podle přesného rituálu. Poté se všichni vrátili.
  Uběhla léta. Když znovu přišel čas obřadu, i nový rabín zemřel. Do lesa odešli jen tři nebo čtyři věřící, kteří zůstali naživu od předchozího obřadu, spolu s několika novými stoupenci víry a s jiným rabínem.
  Když došli do lesa, nemohli si vzpomenout na přesné místo. „Je to na téhle mýtině,“ řekl jeden. „Vůbec ne,“ říkal jiný, „je to mnohem dál!“ Nakonec vybrali nějaké stanoviště, aniž by si byli zcela jisti, že je to to správné, oslavili obřad podle rituálů a vrátili se.
  O třicet let později zůstalo naživu už jen několik tehdejších nových stoupenců víry. Opět odešli do lesa pod vedením nového rabína doprovázeni skupinou mladých. Tentokrát nedokázali už znovu nalézt ani onu mýtinu. Všechno se změnilo, všechno se jim v paměti pomíchalo. A dokonce sám rituál obřadu se jim zdál nejistý, nepřesný. Měla se nejprve odříkat tahle modlitba? Nebo ta druhá? Už nevěděli.
  Udělali to, jak nejlépe uměli, a vrátili se do města.
  O třicet let později se do lesa vydala nová skupina vedená novým rabínem. Slyšeli vyprávět o nějakém významném obřadu, který se tam dříve odbýval. Který den? To se přesně nevědělo. V jaké podobě? To nebylo možno s jistotou říci.
  Rabín s věřícími hodiny bloudili v dešti po lese, aniž by uskutečnili obřad, a vrátili se. Potom se sešli v synagoze.
  Jeden z věřících sklíčeně řekl:
  „Všechno jsme zapomněli. Příště už ani nemusíme do toho lesa chodit.“
  „To je pravda,“ řekl rabín. „Zapomněli jsme všechny podrobnosti obřadu. Nevíme už dokonce ani, čemu měl sloužit. Ale není vše ztraceno. Ne, máme přesto dobrý důvod ke spokojenosti.“
  „Proč bychom měli být spokojení?“ tázali se věřící.
  „Nuže proto,“ pravil rabín, „že budeme vždycky moci vyprávět příběh.“

  Jean-Claude Carrière: Vyprávět příběh. NFA, Praha 1995, s. 91-92.


  Velmi podobnými slovy otevírá i Jean-Luc Godard jeden ze svých nejkrásnějších filmů s názvem Běda mi! Kdyby v něm vyprávěl nějaký příběh (což nedělá ani trochu), byla by to pověst o věrné Alkméné a o Diovi, který, aby ji mohl svést, na sebe vezme podobu jejího milovaného chotě Amfitryóna. Nacházíme se ovšem na konci minulého století, nikoli v antickém Řecku. Eins zwei drei, die Kunst ist frei.

 • Pá 17/09

  Dantovo peklo

  Režie → Harry Lachman
  Původní název → Dante’s Inferno
  USA 1935 / CZT / English friendly / 83 min. / 35 mm
  Hrají → Spencer Tracy, Henry B. Walthall, Claire Trevorová

  Navzdory názvu se v tomto případě nejedná o další vizualizaci Božské komedie, ale o pokus přenést některé její motivy do dramatu z Ameriky třicátých let minulého století. Z němého Dantova pekla z roku 1924 (Dante’s Inferno, r. Henry Otto) se zde nicméně cituje. V moderním příběhu hraje Spencer Tracy neukotveného muže pronásledovaného smůlou a bídou, který se rozhodne zvrátit svůj osud, i kdyby se měl vrhnout do područí hříchu. Tracyho partnerkou je Claire Trevorová (mj. Přepadení, 1939), role kazatele je jako stvořená pro Henryho B. Walthalla (mj. Zrození národa, 1914/15).


  Zlosynové

  Režie → György Szomjas
  Původní název → Rosszemberek
  Maďarsko 1978 / CZT / 86 min. / 35 mm
  Hrají → Djoko Rosić, János Derzsi, Mari Kissová, László Szabó

  Filmem Zlosynové navázal György Szomjas na svůj brilantně vystavěný a snímaný „pusta western“ Vítr jim hvízdá pod nohama (1976). Děj tentokrát situoval do západního Maďarska 1864, jehož legendární zbojníci sluli „beťári“.

 • So 18/09

  Zažít město jinak v Ponrepu

  Cyklus → Ponrepo dětem

  komentovaná projekce tematického pásma krátkých filmů / 35 mm, HD / 3+ / vstup zdarma

  Peter v samoobsluhe
  režie: Viktor Kubal
  ČSR 1970 / 7 min.

  Jen počkej! V.: Ve městě
  režie: Vjačeslav Kotěnočkin
  SSSR 1972 / 9 min.

  Autíčková romance
  režie: Ludvík Kadleček
  ČSR 1990 / 11 min.

  Žofínská plovárna
  režie: Jan Kříženecký
  Rakousko-Uhersko 1898 / 1 min.

  Jízda Prahou otevřenou tramvají
  režie: Jan Kříženecký
  Rakousko-Uhersko 1908 / 2 min.

  Cyklisté
  režie: Jan Kříženecký
  Rakousko-Uhersko 1898 / 1 min.

  Cvičení s kužely Sokolů malostranských
  režie: Jan Kříženecký
  Rakousko-Uhersko 1898 / 1 min.

  Máte rádi sousedské slavnosti? My ano, a proto se i naše kino zapojí do pouličního festivalu Zažít město jinak. Po projekci tematického pásma bude následovat komentované promítání filmů Jana Kříženeckého, které nám odhalí, jak vypadala Praha před více než sto lety.


  3x HaDivadlo v autorských záznamech / Maloměšťáci

  3x HaDivadlo v autorských záznamech
  Audiovizuální adaptace inscenací Maloměšťáci, Čevengur a Eyolf, které HaDivadlo spoluvytvořilo během pandemické sezony 2020/21, poprvé na filmovém plátně.

  Brněnský soubor se ve své 46. sezóně zaměřil na intermediální tvorbu. Klíčovými projekty se staly remediace her tří proslulých autorů realistické a raně modernistické éry: Gorkého, Ibsena a Andreje Platonova. Audiovizuální artefakty v autorské režii přitom nemají oporu v přímé reflexi okolnosti nouzového stavu (tak jako řada divadelních streamů a vysílaných on-line sérií), ale v tematizaci a prohloubení konceptů jevištních verzí. Vznikly tři svébytné „remediace“ vytvořené ve spolupráci s Českou televizí nebo studenty z FAMU, které také formálně rozvíjejí diskusi nad možnostmi filmově-divadelních adaptací a přenosu scénického jazyka do filmového, se všemi valéry.


  Maxim Gorkij / Maloměšťáci
  režie: Ivan Buraj – Jana Vlčková
  hrají: Cyril Drozda, Simona Peková, Táňa Malíková
  ČR 2020 / 108 min. / HD / vstup zdarma
  Petr by chtěl dostudovat práva a mít práci. Taťána by chtěla, aby jí Nil naslouchal a také aby ji miloval. Nil chce, aby přišel nový a spravedlivější svět. Polja chce jít do divadla.
  Ikonický text ruského realistického dramatu – debutové dílo Maxima Gorkého. Režijní záznam inscenace, za níž HaDivadlo získalo Cenu Divadelních novin (Nejlepší činohra 2019), rozvíjí temnou a demaskující perspektivu pohlížející na protagonisty mezigenerační tragédie jako na stíny cizího v nás. Za kulisami rudého bergmanovského interiéru s referencí k přelomu 19. a 20. století, se kroutí naše vrtkavá současnost, mizející příroda a divadelní šatna. Záznam vznikl v produkci ČT, televizní premiéra se odehrála 8. března 2021.
  „Víte, co to je láska? Láska!“

 • Ne 19/09

  3x HaDivadlo v autorských záznamech / Čevengur

  3x HaDivadlo v autorských záznamech
  Audiovizuální adaptace inscenací Maloměšťáci, Čevengur a Eyolf, které HaDivadlo spoluvytvořilo během pandemické sezony 2020/21, poprvé na filmovém plátně.

  Brněnský soubor se ve své 46. sezóně zaměřil na intermediální tvorbu. Klíčovými projekty se staly remediace her tří proslulých autorů realistické a raně modernistické éry: Gorkého, Ibsena a Andreje Platonova. Audiovizuální artefakty v autorské režii přitom nemají oporu v přímé reflexi okolnosti nouzového stavu (tak jako řada divadelních streamů a vysílaných on-line sérií), ale v tematizaci a prohloubení konceptů jevištních verzí. Vznikly tři svébytné „remediace“ vytvořené ve spolupráci s Českou televizí nebo studenty z FAMU, které také formálně rozvíjejí diskusi nad možnostmi filmově-divadelních adaptací a přenosu scénického jazyka do filmového, se všemi valéry.


  Andrej Platonov / Čevengur
  režie: Kateřina Dudová – Michael Jiřinec
  hrají: Mark Kristián Hochman, Jan Lepšík, Jiří M. Valůšek
  ČR 2021 / 80 min. / HD / vstup zdarma
  Čevengur je magický a mnohovrstevnatý román o smrti, Otci a pokroku (utopii). Ruský spisovatel a publicista Andrej Platonov (1899–1951) psal své vrcholné dílo, jurodivého „Švejka ze sovětské revoluce“ mezi roky 1926–1929 a čekaly ho léta perzekuce pro něj i jeho rodinu. K oficiálnímu vydání se naskytla příležitost až ve Francii v roce 1972.
  Rok 1917 – mladý Saša Dvanov je pověřen, aby prozkoumal, jak se komunismus usazuje na ruském venkově. Otevírá se katalog postav ubohého lidství, které si v noci potřebuje k někomu lehnout, aby necítilo tolik samoty. Lidi, příroda a stroje. Jsou dějiny jen permanentní apokalypsou? Kdy přijde blaho na zemi?
  Tvůrčí tým remediace vytvořil s respektem k původní inscenaci Jana Kačeny z roku 2018 sugestivní pandán. Spojili se přitom režisérovi spolužáci a kolegové z katedry dokumentu FAMU.
  „Talentovaný spisovatel, ale svině.“ (J. V. Stalin)
  „Pojďme si raději povídat...“ (Soňa)


  3x HaDivadlo v autorských záznamech / Eyolf

  3x HaDivadlo v autorských záznamech
  Audiovizuální adaptace inscenací Maloměšťáci, Čevengur a Eyolf, které HaDivadlo spoluvytvořilo během pandemické sezony 2020/21, poprvé na filmovém plátně.

  Brněnský soubor se ve své 46. sezóně zaměřil na intermediální tvorbu. Klíčovými projekty se staly remediace her tří proslulých autorů realistické a raně modernistické éry: Gorkého, Ibsena a Andreje Platonova. Audiovizuální artefakty v autorské režii přitom nemají oporu v přímé reflexi okolnosti nouzového stavu (tak jako řada divadelních streamů a vysílaných on-line sérií), ale v tematizaci a prohloubení konceptů jevištních verzí. Vznikly tři svébytné „remediace“ vytvořené ve spolupráci s Českou televizí nebo studenty z FAMU, které také formálně rozvíjejí diskusi nad možnostmi filmově-divadelních adaptací a přenosu scénického jazyka do filmového, se všemi valéry.


  Henrik Ibsen / Eyolf
  režie: Ivan Buraj
  hrají: Lucie Andělová, Matěj Nechvátal, Agáta Kryštůfková
  ČR 2021 / 97 + 45 min. / HD / vstup zdarma
  Henrik Ibsen 1894. Dům nad fjordem. Manželství Rity a Alfreda. Střední třída s majetkem a dítětem. Štěstí? Není to klišé?
  Méně uváděná osobní hra norského klasika přináší v Burajově inscenační – a nyní remediační – adaptaci do konfrontace s dneškem výzvu chladu a rekonstrukce sebe sama. Jak se postavit čelem trhlině zbořeného snu? Co když se domeček pro panenky zhroutí a syn Eyolfek utone v moři (svedený Krysařkou)? Není za co pykat? Individualismus a konzumování (se).
  Na scéně prázdného divadelního prostoru se tísní domácí hojnost a projekční plátno přenáší životy do světa iluze. Live Cinema (remediační koláž). Tam, kde zůstává pustina, nabízí se svět zaplnit a porozhlédnout se kolem.
  „Pod námi žijí chudí lidé!“

  V Ponrepu budou diskutovat: Ivan Buraj, Lukáš Janičík, Kateřina Dudová a další.

 • 38. týden
 • Po 20/09

  Otcové zakladatelé aneb Prvních deset let FAMU

  Cyklus → Paralelní kino

  AMU/FAMU75! K 75. výročí založení školy
  Akademie múzických umění i její Filmová a televizní fakulta slaví v letošním roce tři čtvrtě století od svého založení. Historii školy si v Ponrepu připomeneme hned několika tematicky zaměřenými bloky v rámci cyklu Paralelní kino. V jednotlivých pásmech představíme tvorbu od roku 1949 do roku 1989 v široké škále, od známých studentských filmů, přes zapadlé perly až po svéráznosti. Snímky jsou převážně na filmových kopiích a o jejich úvod a diskusi se postarají filmová historička Tereza Czesany Dvořáková a kurátorka Johana Ožvold a přizvaní hosté a tvůrci.

  Otcové zakladatelé aneb Prvních deset let FAMU
  Filmový obor Akademie múzických umění, jak se FAMU až do začátku padesátých let oficiálně nazývala, začali první posluchači studovat až se zpožděním – uprostřed akademického roku 1946/47. Škola neměla žádnou filmovou techniku a první natáčení proběhlo až v druhém semestru, který se doháněl během soustředění v Lešné v létě 1947. Praktická cvičení se začala natáčet až později pod organizačním vedením Československého filmového ústavu, tedy předchůdce dnešního Národního filmového archivu. První filmy FAMU měly premiéru v roce 1949. V pásmu uvidíme dokumentární i hrané studentské filmy z období čtyřicátých a padesátých let, jež v sobě odrážejí jak poválečnou atmosféru a budovatelské úsilí, tak humor nebo i zdravou míru studentské drzosti a rozpustilosti.

  Není železo jako železo
  režie: Ján Šmok / 1949 / 17 min.

  Věděli si rady
  režie: Vojtěch Jasný – Karel Kachyňa / 1949 / 19 min.

  Stráž míru
  režie: Jaroslav Šikl / 1953 / 11 min.

  První oběd
  režie: Ivo Paukert / 1953 / 6 min.

  Ó, ti lektoři
  režie: Vladimír Svitáček / 1953 / 7 min.


  Závod o Velkou cenu

  Režie → Goran Marković
  Původní název → Nacionalna klasa do 785 ccm
  Jugoslávie 1979 / CZT / 98 min. / 35 mm
  Hrají → Dragan Nikolić, Bogdan Diklić

  + krátký film
  Paní vrátná
  režie: Srđjan Karanović
  ČSR 1968 / 7 min. / 35 mm

  Úspěch nízkorozpočtového celovečerního debutu umožnil Goranu Markovićovi realizovat v mnohem lepší produkci starší scénář ke snímku Závod o Velkou cenu. Hlavní roli v něm ztvárnila hvězda jugoslávského filmu Dragan Nikolić. Ten představuje mladého frajírka, který se bezhlavě soustředí jen na svou závodnickou kariéru. Budoucnost však není jen v jeho rukách. Jako předfilm uvádíme školní film Markovićova spolužáka Srdjana Karanoviće, vtipnou reportáž o důležité postavě pražského kolejního života.

  „Závod o Velkou cenu je film nejvíc ovlivněný studiem v Čechách. České filmy byly filmy o malých lidech a jejich příběhy byly obyčejný. V tom byl takový specifický humor. Byly to povídky prakticky o ničem, ale nějakým krásným způsobem to fungovalo a mělo svoji poetiku, která byla fantastická. Když jsem skončil FAMU a když se stalo to všechno v roce 1968, chtěl jsem udělat něco jako hommage mého pobytu v Praze. Proto si myslím, že je to český film. Každý autor si na začátku kariéry udělá nějaký film, který se týká jeho osobně. Když natočíte dvacet filmů, nemůžete všechny dělat o sobě. Ale u prvního filmu je skoro pravidlem, že je o člověku, který ho dělá. Je to takové jeho představení, otevření, vystoupení na světlo. Ten film asi je o mně, nebo o světě, ve kterém jsem žil. To bylo takové všeobecné klima u mladých lidí, že jiní lidé rozhodují o jejich životech a oni nemají ani možnost, ani sílu, aby si sami udělali svůj život, jak chtějí.“
  Goran Marković

 • Út 21/09

  Chceš-li být šťasten

  Režie → Nikolaj Gubenko
  Původní název → Jesli chočeš byť sčastlivym
  SSSR 1974 / český dabing / 66 min. / 35 mm
  Hrají → ikolaj Gubenko, Žanna Bolotovová, Vasilij Šukšin

  úvodní slovo: Tomáš Hála

  Zčásti do Indie situovaný melodram o manželech rozdělených odlišným povoláním, s režisérem Gubenkem a jeho ženou Žannou Bolotovovou v hlavních rolích. Název vychází z aforismu lidového mudrce Kozmy Prutkova: Chceš-li být šťasten, buď jím!


  Pirátova nevěsta

  Režie → Nelly Kaplanová
  Původní název → La Fiancée du pirate
  Francie 1969 / CZT / 75 min. / 35 mm
  Hrají → Bernadette Lafontová, Georges Géret, Michel Constantin

  Klasické dílo francouzského feministického filmu od autorky, jež se v padesátých letech minulého století, po přesídlení z Buenos Aires do Paříže, stala múzou André Bretona a Abela Gance. Sarkastický příběh o dívce, která výstředním chováním prostitutky vyvolá v městečku skandál, když bizarním způsobem odhalí pokryteckou morálku místní honorace. Ve vedlejší postavě jménem Ježíš se objeví známý režisér Louis Malle.

 • St 22/09

  I život, i slzy, i láska

  Režie → Nikolaj Gubenko
  Původní název → I žizň, i sljozy, i ljubov
  SSSR 1983 / CZT / 94 min. / 35 mm
  Hrají → Žanna Bolotovová, Fjodor Nikitin, Jelena Fadějevová

  úvodní slovo: Tomáš Hála

  Úsměvný až satirický pohled na obyvatele domova zasloužilých důchodců, které se nová lékařka snaží vyburcovat k aktivitě, je reflexí nad stářím a jeho vztahem k současnosti. Na Všesvazovém festivalu byl Nikolaj Gubenko oceněn za režii a Fjodor Nikitin za nejlepší mužský herecký výkon.


  Rocková skupina Pes plešatec

  Režie → György Szomjas
  Původní název → Kopaszkutya
  Maďarsko 1981 / CZT / 93 min. / 35 mm
  Hrají → Gyula Deák Bill, László Földes

  Drsný pohled do zákulisí rockové kapely z předměstí. Pro československou normalizační distribuci nepřijatelný snímek z „bratrského“ Maďarska byl nakonec zakoupen s fatálním zpožděním teprve v době „perestrojky“ a v polistopadové situaci už nemohl získat pozornost, jakou by si zasloužil.

 • Čt 23/09

  Zakázaná zóna

  Režie → Nikolaj Gubenko
  Původní název → Zapretnaja zona
  SSSR 1988 / CZT / 86 min. / 35 mm
  Hrají → Žanna Bolotovová, Kirill Lavrov, Innokentij Smoktunovskij

  úvodní slovo: Tomáš Hála

  O vztazích mezi obyvateli chatové rekreační osady, poblíž níž probíhají obnovovací práce po živelné pohromě. Poslední film, který Nikolaj Gubenko natočil předtím, než byl Michailem Gorbačovem jmenován ministrem kultury (nedlouho poté zaniknuvšího) státu, který si říkal Sovětský svaz.


  Kainovo znamení

  Režie → Janusz Majewski
  Původní název → Czarny wąwóz
  ČSR – Polsko 1989 / 101 min. / 35 mm
  Hrají → Olaf Lubaszenko, Petr Čepek, Michal Pawłicki, Sabina Laurinová

  + krátký film
  Album usvědčuje / Album Fleischera
  režie: Janusz Majewski
  Polsko 1963 / český dabing / 15 min. / 35 mm

  Historické drama odehrávající se během prusko-rakouské války v roce 1866. Protagonistou vyprávění je student Ludvík Machl (polský herec Olaf Lubaszenko dabovaný Antonínem Navrátilem), který doplácí na to, že ve slabé chvilce svolil ke spolupráci s tajnou policií. Mladík, původně vyznávající revoluční ideály, musí pracovat jako rakouský špicl a ztrácí postupně rodinu, přátele, lásku i lidskou důstojnost. V příběhu rezonuje dobová politická situace: novelu Život za podpis napsal spisovatel a scenárista Vladimír Körner jako reminiscenci osudů všech, kteří byli donuceni spolupracovat se státní bezpečností.

 • Pá 24/09

  Co dělat? (Cesta z Prahy do Českého Krumlova aneb Jak jsem sestavoval novou vládu)

  Režie → Karek Vachek / kamera: Karel Slach
  ČR 1996 / 214 min. / 35 mm

  Karek Vachek / Karel Slach

  Karel Vachek opouští Prahu. Se dvěma autobusy, v nichž shromáždil umělce, vědce a jiné zajímavé osobnosti, vyjíždí do Českého Krumlova a během svého „sestavování nové vlády“ s nimi diskutuje především nad otázkou občanských, ale i tvůrčích a životních postojů. Jiří Krejčík věští soumrak civilizace, Ivan Jirous krade profesoru Žilkovi polévku, Petr Cibulka odhaluje komunistická spiknutí a Karel Vachek předvádí vlastní rekonstrukci bitvy u Sudoměře. Tomáš Vorel spí... Mnohovrstevný filmový esej je někdy označován za nejvýznamnější filmové dílo Karla Vachka.

 • So 25/09

  O slavnosti a hostech

  Režie → Jan Němec
  ČSR 1966 / English friendly / 68 min. / DCP
  Hrají → Ivan Vyskočil, Jan Klusák, Jiří Němec, Pavel Bošek, Karel Mareš, Evald Schorm, Jana Prachařová, Zdena Salivarová-Škvorecká

  digitálně restaurovaný film

  Druhým filmem Jana Němce po existenciálním válečném dramatu Démanty noci (1964) bylo subversivní podobenství O slavnosti a hostech. Skupina přátel, ztvárněných předními osobnostmi tehdejší československé intelektuální scény, přichází na narozeninovou oslavu vlivného muže. Přestože bodrý hostitel všechny s úsměvem vítá, přibývající varovné signály napovídají, že průběh oslavy konající se pod slunným letním nebem nebude zcela idylický. Zlověstné podtóny zesílí, když jeden z hostů odmítne dál předstírat lhostejnost, vyjádří vlastní názor a oslavu opustí. Doboví mocipáni si studii hierarchizovaných společenských vztahů vyložili jako proti-socialistickou politickou alegorii o mocenských mechanismech nastavených tak, aby odstranily jakoukoli odchylku. Poté, co se film v roce 1968 nakrátko dostal do kin, bylo další jeho promítání zakázáno. Interpretačně otevřená absurdita, v níž kritici spatřovali ozvuky Kafky, Ionesca či Buñuela, ale rezonovala také u zahraničních diváků a dál tak sklízela úspěchy alespoň v cizině. Na scénáři i výtvarné podobě oceňovaného snímku se výrazně podílela spisovatelka, scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová.

  Digitální restaurování tohoto filmu z daru paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery realizoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Státním fondem kinematografie ve společnostech UPP a Soundsquare.

  Zdrojem pro digitalizaci byly originální negativ obrazu a negativ zvuku. Materiály jsou uloženy v Národním filmovém archivu. Restaurování proběhlo v roce 2021.


  Cannes 2020 / Semaine de la critique / Oficiální výběr krátkometrážních filmů

  / CZT / English friendly / celkem 154 min. / HD / vstup zdarma / úvodní video Léo Soesanto (Týden kritiky, Cannes)

  59. ročník Semaine de la critique (Týden kritiky) se poprvé nemohl konat podle plánu na festivalu v Cannes. Pro zachování kontinuity a splnění svého závazku připravil umělecký ředitel Charles Tesson a výběrová komise pod vedením Léa Soesantoa pásmo deseti krátkých filmů, které představuje mladé nadějné filmaře z různých částí světa. V Ponrepu uvedeme Semaine de la critique již podeváté. Stejný vybraný program bude letos promítnut také v Cinémathèque française a v New Yorku.
  V neděli program pokračuje výběrem aktuálního soutěžního ročníku, posledního pod taktovkou Charlese Tessona, kterého v pozici umělecké ředitelky nahradila Ava Cahenová.

  22. srpna tohoto roku / August 22, This Year
  režie: Graham Foy
  Kanada 2020 / 15 min.
  Meditace o smrti a kolektivním vnímání smrtelnosti.

  K večeru / Axşama doğru
  režie: Teymur Hajiyev
  Ázerbájdžán 2020 / 12 min.
  Pár, pro nějž fyzická blízkost není blízkostí duchovní, se vydává na rodinnou akci.

  Dustin / Dustin
  režie: Naïla Guiguet
  Francie 2020 / 20 min.
  Technopárty v opušteném skladišti. Jak se blíží noc, kolektivní hysterie se mění v sladkou melancholii a euforie v touhu po něžnosti.

  Cizinka / Forastera
  režie: Lucía Aleñar Iglesias
  Španělsko 2020 / 19 min.
  Antonia tráví léto na Mallorce, kde poznává dosud skryté podobnosti mezi ní a její mrtvou babičkou.

  Dobrý, díky. A ty? / Good Thanks, You?
  režie: Molly Manning Walker
  Velká Británie 2020 / 13 min.
  Po fyzickém napadení zůstává Amy nemluvná a obtížně hledá pochopení ve svém okolí.

  Něco obrovského! / Humongous!
  režie: Aya Kawazoe
  Japonsko 2020 / 11 min.
  Eiko pronásledují vzpomínky z dětství, v nichž je obklopena obrovským hlukem. Jsou to opravdu vzpomínky, nebo sny, nebo snad současná skutečnost?

  Stanice Maalbeek / Maalbeek
  režie: Ismaël Joffroy Chandoutis
  Francie 2020 / 15 min.
  Sabine pátrá po chybějících obrazech dne, který navždy zanechal stopu v paměti mnoha lidí. Jen ona si nic nepamatuje.

  Marlon Brando / Marlon Brando
  režie: Vincent Tilanus
  Nizozemsko 2020 / 19 min.
  Nerozluční přátelé, Cas a Naomi, absolvují střední školu. Pohled do budoucna se stane zkouškou jejich vztahu.

  První menstruace / Menarca
  režie: Lillah Halla
  Brazílie 2020 / 22 min.
  V brazilské rybářské vesnici žije dívka Nanã, jež se s pomocí pirani vzepře nevyhnutelnému osudu.

  Bílá zlatá rybka / White Goldfish
  režie: Jan Roosens – Raf Roosens
  Belgie 2020 / 8 min.
  Desetiletá Stella nečekaně odhalí důvěrný vztah své matky s tajemnou Patty.

 • Ne 26/09

  Třetí princ

  Režie → Antonín Moskalyk
  ČSR 1982 / 84 min. / 35 mm / 6+
  Hrají → Libuše Šafránková, Petr Trávníček, Jana Hlaváčová, Luděk Munzar
  Cyklus → Ponrepo dětem

  Královna Země lva truchlí nad ztrátou jediného syna, a tak jí děvče ze skupiny potulných kejklířů poradí, aby nechala rybáře ulovit jedinou rybu. Rybí maso má sníst královna, hlavu má dát psici, vývar má vypít kobyla a kosti mají být zakopány v zahradě. Posléze se královně narodí dvojčata Jaroslav a Jaromír, kteří vyrostou za rok o tolik, o kolik jiní za sedm let. Když dospějí, zamiluje se Jaromír do obrazu tajemné princezny ze Země démantových skal a vydává se ji hledat. Aby princeznu získal, musí splnit tři úkoly…


  Cannes 2021 / Semaine de la critique / Oficiální výběr krátkometrážních filmů I

  / CZT / English friendly / celkem 97 min. / HD / úvodní video Léo Soesanto (Týden kritiky, Cannes)

  Brutalia, dny dřiny / Brutalia, Days of Labour
  režie: Manolis Mavris
  Řecko – Belgie 2021 / 25 min.
  Dokonale identické dívky ve vojenských uniformách pracují ve dne i v noci. Matriarchální a oligarchická společnost. Co by se stalo, kdybychom včely nahradili lidmi? Anna pozoruje svět svého úlu. Protože nemůže souhlasit s násilím, které ji obklopuje, bude nucena učinit radikální rozhodnutí.

  Lili úplně sama / Duo Li
  režie: Zou Jing
  Hong Kong – Čína 2021 / 22 min.
  Mladá matka Lili žije se svým manželem, hazardním hráčem v odlehlé části Sečuánu. Osamělá a chudá míří do města ve snaze vydělat dost peněz na záchranu svého umírajícího otce.

  Pozvání / Fang Ke
  režie: Hao Zhao a Yeung Tung
  Čína 2021 / 13 min.
  Během léta roku 2008 přijede osmiletý chlapec krátce navštívit svého otce v Hong Kongu, aby zde požádal o trvalé bydliště. Když se návštěva chýlí ke konci, je pro ně čím dál těžší hovořit o tom, co jeden od druhého chtějí.

  Skrytý / Inherent
  režie: Nicolai G. H. Johansen
  Dánsko 2021 / 16 min.
  Gotický horor se střetává s mladistvým románkem na malém městě, kde sledujeme dívku toulající se ulicemi, jež se zajímá o chlapce. Brzy se ukáže, že je s něčím úzce spjata. V podkroví jejího domu sídlí zlověstná bytost, které slouží. Její posedlost vzrůstá a ona je rozpolcená mezi svými touhami a pouty.

  Zvonek 15 / Interfon 15
  režie: Andrei Epure
  Rumunsko 2021 / 21 min.
  Několik lidí objeví ženu v bezvědomí, která leží před jejich domem. Přestože bydlí ve třetím patře, nikdo neví, jak se jmenuje. Během čekání na pomoc přemítají sousedé o jejím i svém životě.


  Cannes 2021 / Semaine de la critique / Oficiální výběr krátkometrážních filmů II

  / CZT / English friendly / celkem 97 min. / HD / úvodní video Léo Soesanto (Týden kritiky, Cannes)

  vstup zdarma se vstupenkou z prvního pásma večera

  Pokud se nezlomí / Ma shelo nishbar
  režie: Elinor Nechemya
  Izrael 2021 / 23 min.
  Alona a Hagar se jako dvě zbloudilé dívky toulají ulicemi Haify během jednoho zimního dne. Jedna uniká před svým životem, druhá před svou budoucností.

  Černé slunce / Noir-Soleil
  režie: Marie Larrivé
  Francie 2021 / 20 min.
  Po zemětřesení v Neapolském zálivu je nalezeno tělo muže. Během cesty do Itálie na testy DNA zastihne Dina a jeho dceru Victorii minulost.

  Bez rizika / Safe
  režie: Ian Barling
  USA 2021 / 16 min.
  Jedné zimní noci v Atlantic City se musí manažer zaniklého kasina vypořádat se svým rodičovským selháním, když jeho neukázněný syn od něj potřebuje pomoc.

  Černošský voják / Soldat noir
  režie: Jimmy Laporal-Trésor
  Francie 2021 / 26 min.
  Francie v roce 1986. Když Hughes, mladý muž z francouzské Západní Indie, objeví novou reklamu na produkty společnosti Freetime, je to šok. Francie, jeho rodná země, které vděčí za svůj život a identitu, ho považuje za kanibala. To je počátek radikálního uvědomění, které je podněcováno hněvem a frustrací.

  Über Wasser
  režie: Jela Hasler
  Švýcarsko 2021 / 12 min.
  Letní čas ve městě. Chlad ranního koupání v řece rychle zmizí, jakmile horko zhorší každodenní bezvýznamné nepříjemnosti. Když se Eli pokouší uniknout omezenosti a nervozitě města, neustále naráží na agresivitu. Její hněv se začíná stupňovat.

 • 39. týden
 • Po 27/09

  Noční děs + Příchozí z temnot

  / projekce s živým hudebním doprovodem Libora Mikyšky a úvodem Terezy Frodlové (Národní filmový archiv)

  Noční děs
  režie: Jan A. Palouš
  hrají: Alois Charvát, Růžena Šlemrová, Richard Menšík, Václav Vydra st.
  Rakousko-Uhersko 1914 / 19 min. / 35 mm
  Za námět filmu posloužila skutečná noční příhoda, kterou František Langer zažil na pražské ulici se spisovatelem Jaroslavem Haškem. Snímek natočen svépomocí vinohradských herců. První film, o jehož natáčení byla větší zmínka v novinách. Při filmování scény na mostě císaře Františka I. (dnešní most Legií), v níž Alois Charvát mává v běhu novinami a křičí, že není mrtev, byl herec zatčen policejním radou Viktorem Chumem, předveden na komisařství a pokutován 50,– K. Novinová zpráva byla dobrou reklamou pro uvedení filmu v kinech.


  Příchozí z temnot
  režie: Jan S. Kolár
  hrají: Theodor Pištěk, Anny Ondráková, Karel Lamač, Josef Šváb-Malostranský
  ČSR 1921 / 62 min. / 35 mm
  Jeden z prvních českých filmů hraných v cizině. Pod názvem Redivivus byl uveden v Německu, Rakousku, Francii a Velké Británii.
  Díky překopírování archivní kopie se dvěma zaměněnými kotouči se pro několik generací cinefilů stal příběh o vzkříšení mrtvoly z šestnáctého století ještě záhadnější – až do vzniku restaurované verze, která byla představena na karlovarském festivalu v roce 2013. Neříkejte dopředu, že víte, která z verzí je lepší!


  Nová vlna

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Nouvelle vague
  Francie 1990 / CZT / 89 min. / 35 mm
  Hrají → Alain Delon, Domiziana Giordano, Jacques Dacqmine, Christophe Odent

  „Já je někdo jiný.“
  Arthur Rimbaud

  „Kinematografie musí své území opustit. Musí se vydat tam, kde jí chybí půda pod nohama.“
  Jean-Luc Godard

  „…a to je přesně to, co se tady Godardovi podařilo. Tahle jeho vlna je opravdu nová. Máme tu modernistické postupy (citace, časovou diskontinuitu, opakování), použité s přesností skoro matematickou. Je tu ale i cosi, co si spojujeme s předmodernou: je to film harmonie, půvabu. Zobrazení přírody upomíná na malířství velkých krajinářů. Jednoduše se ten film ale popsat nedá. Možná potrvá padesát let, než najdeme jazyk, který by mu byl práv.“
  Harun Farocki

 • St 29/09

  Památky v pohybu: Československé kulturní dědictví a dokumentární film mezi lety 1948 a 1956

  / celkem 129 min. / 35 mm

  pásmo krátkých filmů

  Zámky se otvírají
  režie: K. M. Walló
  ČSR 1948 / 8 min.

  Karlštejn
  režie: Svatopluk Studený
  ČSR 1956 / 16 min.

  Staletá krása
  režie: Svatopluk Studený
  ČSR 1955 / 39 min.

  České středohoří
  režie: František Lukáš
  ČSR 1956 / 11 min.

  Moravská gotika
  režie: Jan Fuksa
  ČSR 1955 / 13 min.

  Betlémská kaple
  režie: A. F. Šulc
  ČSR 1954 / 42 min.

  Komentované pásmo dobových krátkometrážních dokumentárních filmů a jejich ukázek nabídne dosud téměř nereflektovaný úhel pohledu na problematiku československé památkové péče konce čtyřicátých a první poloviny padesátých let 20. století. Nastíní kontext změn, jež se po roce 1948 odehrály na poli oficiální politiky i v oblastech památkové péče a nonfikčního filmu, a poukáže na jejich méně známé spojitosti. Jednotlivé snímky věnované regionálním památkám nahlédne v novém světle rozkrytím jejich významových vrstev a zasazením do širší sítě vztahů dobových aktérů, institucí a objektů.
  Programem provedou teoretička vizuální kultury Andrea Průchová Hrůzová a historik soudobých dějin Michal Kurz.
  Program vzniká ve spolupráci s výzkumným projektem HERA Victor-E.


  A sedmnáct jim bylo let

  Režie → Miklós Jancsó
  Původní název → Így jöttem
  Maďarsko 1964 / CZT / 100 min. / 35 mm
  Hrají → András Kozák, János Görbe, Sergej Nikoněnko

  „Nemyslím si, že jsem přímo ovlivněn režiséry jako Bergman nebo Godard, které velmi obdivuji. Naopak, v počátcích mé tvorby existuje vědomý a záměrný odkaz na tvorbu Michelangela Antonioniho. Dlouhé sekvence, jak jsem je ve svých filmech používal já, jsou přiznaným odkazem na Antonioniho dlouhé záběry.“
  Miklós Jancsó

  „Film vypráví příběh maďarského válečného zajatce z konce druhé světové války. Mladík je poslán, aby pomohl ruskému vojákovi strážit malý statek sovětské armády uprostřed opuštěného území, obehnaného minovým polem. Ačkoli každý mluví jazykem, kterému ten druhý nerozumí, a jeden z nich je vězněm, zatímco druhý jeho věznitelem, stanou se z nich postupně přátelé... Příznačným důsledkem vyprázdněného prostoru, v němž se oba nacházejí, je u Jancsóa užití kamery, jejíž pohyby se stávají na postavách nezávislými. Ve zcela homogenním prostoru absentují ulice a cesty, které by vymezovaly pohyby postav, a nachází se zde pouze několik náhodně rozmístěných staveb či stromů, které mohou poskytnout velmi částečnou orientaci. Prostor je tudíž strukturován téměř výhradně skrze pohyby kamery a postav – ty však zůstávají nahodilé a neočekávané.“
  András Bálint Kovács

 • Čt 30/09

  Sedm desetiletí ateliéru animace na UMPRUM

  / 35 mm / vstup zdarma

  pásmo krátkých filmů s úvodem Michaely Režové a hostů z UMPRUM

  Kino Ponrepo připomíná v září několika filmovými pásmy 70. výročí založení ateliéru animace na pražské UMPRUM. Třetí z nich uvádíme v předvečer konference, kterou letošní ateliérové oslavy vyvrcholí. Vzpomínkový večer zahájíme v Ponrepu pásmem krátkých filmů sestaveným výhradně z filmových kopií, do kterého jsme zařadili výběr reprezentující ateliérovou audiovizuální animovanou tvorbu. UMPRUM pořádá studijní projekci v prostoru klasického kina umožňujícího výjimečně vyniknout obrazu promítaného z materiálu způsobem, které škola již nemůže nabídnout.

  Program je součástí vzdělávací akce ANIMACE 70 pořádané Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. Vstupné je zdarma.


  Běda mi!

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Hélas pour moi
  Francie – Švýcarsko 1993 / CZT / 95 min. / 35 mm
  Hrají → Gérard Depardieu, Laurence Masliahová, Bernard Verley

  „October electroscop se zachvěl, ale usne.“
  Louis Aragon

  "V jednom polském městečku existoval zvláštní židovský obřad pocházející z dávných dob, který probíhal v lese vždy jednou za třicet let. Starý rabín, přesně znalý rituálu obřadu, jej před smrtí předával novému.
  Když nadešel čas, odvedl nový rabín malou skupinku věřících do lesa na dané místo a slavil obřad podle přesného rituálu. Poté se všichni vrátili.
  Uběhla léta. Když znovu přišel čas obřadu, i nový rabín zemřel. Do lesa odešli jen tři nebo čtyři věřící, kteří zůstali naživu od předchozího obřadu, spolu s několika novými stoupenci víry a s jiným rabínem.
  Když došli do lesa, nemohli si vzpomenout na přesné místo. „Je to na téhle mýtině,“ řekl jeden. „Vůbec ne,“ říkal jiný, „je to mnohem dál!“ Nakonec vybrali nějaké stanoviště, aniž by si byli zcela jisti, že je to to správné, oslavili obřad podle rituálů a vrátili se.
  O třicet let později zůstalo naživu už jen několik tehdejších nových stoupenců víry. Opět odešli do lesa pod vedením nového rabína doprovázeni skupinou mladých. Tentokrát nedokázali už znovu nalézt ani onu mýtinu. Všechno se změnilo, všechno se jim v paměti pomíchalo. A dokonce sám rituál obřadu se jim zdál nejistý, nepřesný. Měla se nejprve odříkat tahle modlitba? Nebo ta druhá? Už nevěděli.
  Udělali to, jak nejlépe uměli, a vrátili se do města.
  O třicet let později se do lesa vydala nová skupina vedená novým rabínem. Slyšeli vyprávět o nějakém významném obřadu, který se tam dříve odbýval. Který den? To se přesně nevědělo. V jaké podobě? To nebylo možno s jistotou říci.
  Rabín s věřícími hodiny bloudili v dešti po lese, aniž by uskutečnili obřad, a vrátili se. Potom se sešli v synagoze.
  Jeden z věřících sklíčeně řekl:
  „Všechno jsme zapomněli. Příště už ani nemusíme do toho lesa chodit.“
  „To je pravda,“ řekl rabín. „Zapomněli jsme všechny podrobnosti obřadu. Nevíme už dokonce ani, čemu měl sloužit. Ale není vše ztraceno. Ne, máme přesto dobrý důvod ke spokojenosti.“
  „Proč bychom měli být spokojení?“ tázali se věřící.
  „Nuže proto,“ pravil rabín, „že budeme vždycky moci vyprávět příběh.“

  Jean-Claude Carrière: Vyprávět příběh. NFA, Praha 1995, s. 91-92.


  Velmi podobnými slovy otevírá i Jean-Luc Godard jeden ze svých nejkrásnějších filmů s názvem Běda mi! Kdyby v něm vyprávěl nějaký příběh (což nedělá ani trochu), byla by to pověst o věrné Alkméné a o Diovi, který, aby ji mohl svést, na sebe vezme podobu jejího milovaného chotě Amfitryóna. Nacházíme se ovšem na konci minulého století, nikoli v antickém Řecku. Eins zwei drei, die Kunst ist frei.