Program

08/2020 (Změnit)
 • 32. týden
 • Po 03/08

  Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

  Režie → Karel Vachek
  ČR – Slovensko 2019 / English friendly / 335 min. / DCP
  Cyklus → Karel Vachek 80

  Projekce za účasti režiséra.

  Šestihodinová esej o čtyřech částech zkoumá filozofickou optikou dějiny režimů a revolucí, vůdců a mučedníků. Koláž z osobních vzpomínek, inscenovaných výjevů a archivů kolektivní paměti srovnává Pražské jaro se Sametovou revolucí a ukazuje expozici, kolizi, krizi a katarzi polistopadové společnosti. Nadějí na záchranu demokracie je kreativní smích, rozpouštějící nedotknutelnost a zbytnělá ega představitelů státních institucí. Internet osvobozuje společnost od zastupitelů jako nefunkčního mezičlánku, který brání přímé komunikaci občanů s mocenskými orgány.

 • 34. týden
 • Pá 21/08

  YFF: Industry program

  Industry program Young Film Festu je určen pro filmové profesionály a pedagogy se zájmem o filmovou výchovu. Propojení tvůrců a pedagogů je jednou z možností k otevření dialogu o současné podobě kinematografie pro mládež. Laura Cesar ve své přednášce představí možnosti využití krátkého filmu do oblasti filmové výchovy, které doloží praktickými zkušenostmi z jejího působení na Mezinárodním festivalu krátkých filmů pro děti a mládež Kuki v Berlíně. Panelová diskuse se bude následně tematicky zabývat současnou českou audiovizuální tvorbou v kontextu internetu.

  Vstupné zdarma.

  Délka trvání: 3 hodiny

  Jazyk: angličtina, čeština

  Moderátorka úvodu: Radka Hoffmanová

  Hosté: Laura Cesar, Jakub Košťál, Michal Kučerák, Táňa Zabloudilová

  Přihlašování: radka@youngfilmfest.cz


  YFF: Young Shorts

  Výběr nejlepších krátkých filmů z Evropy pro studenty primárně ve věku 15 - 17 let v rámci festivalu Young Film Fest. Dva z filmů získali nominaci na Oscara za animovaný film. Projekce vhodná pro všechny od 12 do 99 let.

  Vstupné zdarma.

  IKKI ILLA MEINT // JÁ TO TAK NEMYSLELA

  Dánsko | 21 min. | Andrias Høgenni

  Elinborg omylem narazí na svoji kamarádku Maritu v obchodě s potravinami. Konverzace se zdá být příjemná do chvíle, než Marita zjistí, že Elinborg zapomněla na její narozeniny. Maritu ale štve ještě jedna věc. Proč si ji Elinborg zablokovala na Facebooku? A proč o tom odmítá mluvit? To, co začíná jako obyčejný rozhovor, se může lehce zvrtnout v konfrontaci celého přátelství. Uvědomujeme si, jak konflikty digitálního světa mohou vstupovat do toho opravdového? A dokážeme nést následky našich příspěvků na sociálních sítích?

  ---

  MÉMORABLE // NEZAPOMEŇ NA MĚ

  Francie | 12 min. | Bruno Collet

  Malíř Louis tvoří se svojí manželkou Michelle harmonický starší pár. Louisovi se ale začne vše hroutit, pozbývat svůj význam i tvar. Pokročilé stádium demence ho dostává do spirály ztráty vzpomínek, myšlenek i symbolů kolem něj, až se stává cizím i vlastní odraz v zrcadle. Hluboká láska k Michelle je tak to jediné, co mu zůstává.

  Působivý film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film.

  ---

  SAGRADA FAMÍLIA // SVATÁ RODINA

  Portugalsko | 21 min. | Margarida Lucas

  Hořká komedie vypráví příběh rodiny, ve které žije pět bratrů, svobodná matka a babička – a všichni bydlí v malém bytě v portugalském Lisabonu. Matka Bela je neustále nezaměstnaná a překypuje bujnou fantazií. Devatenáctiletý Liliana je drogově závislý a má problémy ve škole. Jednadvacetiletý Zé pracuje v prodejně potravin. Jedenáctiletý Artur je sice zádumčivý a musí se starat o dvojčata Gila a Ricarda, ale je to zároveň ta nejzodpovědnější osoba v domácnosti. A nesmíme zapomenout na babičku Dona Lauru, výstřední starou dámu, která miluje fotbal. Všechno se zkomplikuje ve chvíli, kdy zmizí maskot místního fotbalového klubu, a účast na šampionátu je tak v ohrožení.

  ---

  DAUGHTER // DCERA

  Česká republika | 15 min. | Daria Kashcheeva

  Intimní vyprávění o vztahu otce a dcery, které nepotřebuje slov. Animovaný příběh odkrývá vše, co se člověku honí hlavou před posledním vydechnutím. Dynamická kamera a detailní záběry loutek ukazují to, co je nám tolik lidské – potřebu pochopení, obejmutí a touhu být si nablízku.

  Daria Kashcheeva byla s filmem nominována na Oscara v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film a získala Českého lva v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film.

  ---

  TOGRØVERE // VLAKOVÍ LUPIČI

  Norsko | 20 min. | Martin A. Walther

  V polovině devadesátek začaly v norském městě Trondheim mizet věci z nákladních vlaků. Zvlášť podezřelé bylo, že se jednalo o velké objemy piva. Po dvou letech byli viníci odhaleni. K překvapení všech se jednalo o skupinu teenagerů ve věku 11-15 let. Kluky, kteří nezapadli do školního kolektivu ani fotbalového týmu, a společnost se na ně tak vykašlala.

  ---

  FRAGMANTS // PRÁZDNOSTI

  Německo | 6 min. | Neozoon

  Lidé uctívají konzumní zboží pomalu jako náboženské relikvie. Náboženstvím se pro mnohé stává právě povrchní a bezvýznamný konzum. Nabušené počítače, luxusní hodinky a drahé kabelky reflektují naši snahu po dokonalosti a touhy někam zapadnout. Často se tak stáváme jen prázdným odrazem sama sebe. Ženská umělecká skupina Neozoon využívá principy koláže a nebojí se naplno ponořit do palčivých témat naší společnosti.


  YFF: Seriálový maraton

  V rámci festivalu Young Film Fest představíme nejzásadnější quality TV seriál současnosti, který vznikl za mimořádně obtížných podmínek, ale přitom svojí kvalitou převyšuje většinu světové produkce.

  Vstupné zdarma.

  SKAM

  Norsko | 11 x 20 min. | Julie Andem

  Osudy dospívajících studentů střední norské školy sledujeme díky dějové lince konkrétních párů. S ní se za velkého přispění aktivit na sociálních sítích prolínají příběhy členů party. Noora, Sana a ostatní se připravují na v Oslu známý Russ – slavnost norských maturantů, kdy všichni nosí stejnokroje a bouřlivě oslavují. Hledání sama sebe, přátelství, sexuality i pohledu na svět nebylo nikdy tak reálné jako v tomhle seriálu. SKAM zaznamenal úspěch po celém světě jako jedna z nejoriginálnějších sérií pro mladé.

 • So 22/08

  YFF: Young Shorts 2

  Výběr nejlepších krátkých filmů z Evropy pro studenty primárně ve věku 12 - 14 let v rámci festivalu Young Film Fest. Projekce vhodná pro všechny od 12 do 99 let. Vstup zdarma.

  PROČ SLIMÁCI NEMAJÍ NOHY
  Švýcarsko, 10 min.
  režie: Aline Höchli

  Slimáci mají problém udržet pracovní nasazení se zbytkem hmyzího světa. Jejich pomalé tempo je všem na obtíž, zvlášť v prostředí včel workoholiček. Odlišná rychlost se nepromíjí, a když udeří finanční krize, včely musí svoji produktivitu navýšit jediným možným způsobem...

  ÚTERÝ OD OSMI DO ŠESTI
  Francie, 26 min.
  režie: Cecilia de Arce

  Névine působí jako výchovná poradkyně, která je mezi studenty velmi populární. Sama se ale musí potýkat s neporozuměním ze strany nadřízených i přemírou byrokracie. Když se rozhodne dát studentu Loganovi kšiltovku ze ztrát a nálezů, sama netuší, co tím všechno způsobí. Pro ni totiž její povolání není jenom práce „od osmi do šesti“, ale poslání, díky kterému se nebojí čelit problémům.

  VOŘEŠI
  Kanada, 18 min.
  režie: Halima Ouardiri

  Mezi jílovými zdmi marockého útulku bují život naplno. 750 opuštěných psů se ale pohybuje po pozemku stejně bezcílně jako mezi každodenním krmením a nekonečným čekáním. Obrovská smečka má svoji dynamiku, pravidla i hierarchii. Zatímco se upozorňuje na problematiku milionů lidí bez domova, kdo si vzpomene na opuštěná zvířata, čekající na svůj nový domov pod horkým africkým sluncem?

  toni_with_an_i
  Velká Británie, 12 min.
  režie: Marco Alessi

  Čtrnáctiletá Toni díky své jinakosti naráží u spolužáků na nepochopení. Její pokoj je jediným místem, kde může unikat před realitou. Když se připravuje na školní prezentaci, je jen na ní, jestli zůstane svá nebo se rozhodne zapadnout do unifikovaného kolektivu. Nepochopení jedněch ale snadno převáží úcta a respekt druhých... A flitrů není nikdy dost!


  ELBE DOCK: Pásmo krátkých začátků

  Festival ELBE DOCK představuje krátké filmy tvůrců nominovaných na celovečerní 14. Cenu Pavla Kouteckého.

  Morava, krásná zem I
  Česko, 30 min.
  režie: Petr Šprincl
  Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, všem přeje dobrý den s písničkou. Tentokrát ji ale posílá panu svatému Václavovi, který se vydává na svoji pouť za bratrem Boleslavem. Ten jako správná zombie vylézá z vinného sklípku a poznává krásy moravského folklóru. Epický střet obou bratrů je nevyhnutelný.

  100 dnů
  Česko, 22 min.
  režie: Viera Čakanyová
  Béla je molekulární vědec, kterému pětašedesátka klepe na dveře. Ve svém věku pochopil přírodní i životní cykly, včetně každodenních rutin. Nerozumí ale tomu, proč lidé nepřišli už na něco lepšího než se jen rozmnožovat, stárnout a umírat. Někoho prostě nebaví být důchodcem a pořád dokola chodit nakupovat do Tesca. Jediná radost se tak naskýtá v nákupu pořádně velkého mrazáku.

  Kov o kov
  Česko, 4 min.
  režie: Greta Stoklassa
  Mechanická srdeční chlopeň v těle milovaného člověka. Jaký vydává zvuk, a je vůbec slyšitelný? Žít s pocitem, že v sobě nosím cizí těleso, je daň za zachráněný život. Cesta do hlubin lidského srdce začíná…

  Hotel Atol****
  Česko, 10 min.
  režie: Adéle Komrzý
  Opuštěný hotel na benzinové pumpě v Rudné u Prahy. Pozůstatek z časů JZD, který připomíná i půdorys ve tvaru traktoru. Jako poslední strážci se snaží místo udržovat ti, kteří stáli u jeho zrodu. Zašlá sláva budovy je však nic proti historkám, které k sobě váže přilehlé parkoviště.


  ELBE DOCK: Fikční světy Petra Zelenky

  15:00 Visací Zámek 1982-2007
  Česko, 48 min.
  režie: Petr Zelenka
  Mystifikační dokument Petra Zelenky mapuje pětadvacet let punk rockové kapely Visací zámek. Vhledy do minulosti ukazují vývoj kapely na pozadí českých dějin, kdy Visáči vystihují naturel českého národa – „ve špatný okamžik na nesprávném místě“. Z STB se nakonec stávají kvalitní archiváři všech hudebních materiálů a ze Sametové revoluce jedna velká demonstrace za povolení koncertu Visáčů. Stejně absurdně vypadá i pohled do budoucnosti kapely, blížící se věštění z křišťálové koule.

  16:15 Rok Ďábla
  Česko, 108 min.
  režie: Petr Zelenka
  Kultovní fiktivní dokument Petra Zelenky, který svedl dohromady písničkáře Jaromíra Nohavicu, Karla Plíhala a Čechomor. V zemi věčného ticha a chlastu, kde se lidé samovolně rozpadají, hledáme odpověď na otázku, jaká je úloha písní v životě člověka... Tvůrci filmu získali sedm Českých lvů a hlavní cenu karlovarského filmového festivalu, Křišťálový glóbus.

  18:30 Mňága - Happy End
  Česko, 62 min.
  Mystifikační dokument Petra Zelenky podává generační výpověď obyčejných, ne moc hezkých, zato hodných kluků z kapely Mňága a Žďorp. Nedlouho po revoluci společnost BGM vybírá na castingu členy pro novou, uměle vytvořenou skupinu. Mňága tak zažívá svůj první koncert, učí se komunikovat s médii, nahrává desku a vyráží na první turné. Jenže pak BGM pohltí ovocnářský koncern, a kapela musí koncertovat v ovocných kostýmech a přihlížet vzniku filmu s Markem Vašutem. Show must go on…


  ELBE DOCK: Česká soda

  Režie → Petr Zelenka
  / 298 min.

  Petr Čtvrtníček nebo Alles Gute jsou jen střípky dokonalé satiry, kterou zná celý národ. Psal se rok 1993 a na obrazovky se dostal pořad, který posouval hranice tehdejšího pojetí televizního humoru. Parodie na reklamy i úderné hlášky se nesmazatelně zapsaly do povědomí naší země. Nekompromisní a nekorektní – ikonická Česká soda a jejích prvních 16 dílů.