Program

08/2020 (Změnit)
 • 34. týden
 • Pá 21/08

  YFF: Industry program

  Industry program Young Film Festu je určen pro filmové profesionály a pedagogy se zájmem o filmovou výchovu. Propojení tvůrců a pedagogů je jednou z možností k otevření dialogu o současné podobě kinematografie pro mládež. Laura Cesar ve své přednášce představí možnosti využití krátkého filmu do oblasti filmové výchovy, které doloží praktickými zkušenostmi z jejího působení na Mezinárodním festivalu krátkých filmů pro děti a mládež Kuki v Berlíně. Panelová diskuse se bude následně tematicky zabývat současnou českou audiovizuální tvorbou v kontextu internetu.

  Vstupné zdarma.

  Délka trvání: 3 hodiny

  Jazyk: angličtina, čeština

  Moderátorka úvodu: Radka Hoffmanová

  Hosté: Laura Cesar, Jakub Košťál, Michal Kučerák, Táňa Zabloudilová

  Přihlašování: radka@youngfilmfest.cz


  YFF: Young Shorts

  Výběr nejlepších krátkých filmů z Evropy pro studenty primárně ve věku 15 - 17 let v rámci festivalu Young Film Fest. Dva z filmů získali nominaci na Oscara za animovaný film. Projekce vhodná pro všechny od 12 do 99 let.

  Vstupné zdarma.

  IKKI ILLA MEINT // JÁ TO TAK NEMYSLELA

  Dánsko | 21 min. | Andrias Høgenni

  Elinborg omylem narazí na svoji kamarádku Maritu v obchodě s potravinami. Konverzace se zdá být příjemná do chvíle, než Marita zjistí, že Elinborg zapomněla na její narozeniny. Maritu ale štve ještě jedna věc. Proč si ji Elinborg zablokovala na Facebooku? A proč o tom odmítá mluvit? To, co začíná jako obyčejný rozhovor, se může lehce zvrtnout v konfrontaci celého přátelství. Uvědomujeme si, jak konflikty digitálního světa mohou vstupovat do toho opravdového? A dokážeme nést následky našich příspěvků na sociálních sítích?

  ---

  MÉMORABLE // NEZAPOMEŇ NA MĚ

  Francie | 12 min. | Bruno Collet

  Malíř Louis tvoří se svojí manželkou Michelle harmonický starší pár. Louisovi se ale začne vše hroutit, pozbývat svůj význam i tvar. Pokročilé stádium demence ho dostává do spirály ztráty vzpomínek, myšlenek i symbolů kolem něj, až se stává cizím i vlastní odraz v zrcadle. Hluboká láska k Michelle je tak to jediné, co mu zůstává.

  Působivý film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film.

  ---

  SAGRADA FAMÍLIA // SVATÁ RODINA

  Portugalsko | 21 min. | Margarida Lucas

  Hořká komedie vypráví příběh rodiny, ve které žije pět bratrů, svobodná matka a babička – a všichni bydlí v malém bytě v portugalském Lisabonu. Matka Bela je neustále nezaměstnaná a překypuje bujnou fantazií. Devatenáctiletý Liliana je drogově závislý a má problémy ve škole. Jednadvacetiletý Zé pracuje v prodejně potravin. Jedenáctiletý Artur je sice zádumčivý a musí se starat o dvojčata Gila a Ricarda, ale je to zároveň ta nejzodpovědnější osoba v domácnosti. A nesmíme zapomenout na babičku Dona Lauru, výstřední starou dámu, která miluje fotbal. Všechno se zkomplikuje ve chvíli, kdy zmizí maskot místního fotbalového klubu, a účast na šampionátu je tak v ohrožení.

  ---

  DAUGHTER // DCERA

  Česká republika | 15 min. | Daria Kashcheeva

  Intimní vyprávění o vztahu otce a dcery, které nepotřebuje slov. Animovaný příběh odkrývá vše, co se člověku honí hlavou před posledním vydechnutím. Dynamická kamera a detailní záběry loutek ukazují to, co je nám tolik lidské – potřebu pochopení, obejmutí a touhu být si nablízku.

  Daria Kashcheeva byla s filmem nominována na Oscara v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film a získala Českého lva v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film.

  ---

  TOGRØVERE // VLAKOVÍ LUPIČI

  Norsko | 20 min. | Martin A. Walther

  V polovině devadesátek začaly v norském městě Trondheim mizet věci z nákladních vlaků. Zvlášť podezřelé bylo, že se jednalo o velké objemy piva. Po dvou letech byli viníci odhaleni. K překvapení všech se jednalo o skupinu teenagerů ve věku 11-15 let. Kluky, kteří nezapadli do školního kolektivu ani fotbalového týmu, a společnost se na ně tak vykašlala.

  ---

  FRAGMANTS // PRÁZDNOSTI

  Německo | 6 min. | Neozoon

  Lidé uctívají konzumní zboží pomalu jako náboženské relikvie. Náboženstvím se pro mnohé stává právě povrchní a bezvýznamný konzum. Nabušené počítače, luxusní hodinky a drahé kabelky reflektují naši snahu po dokonalosti a touhy někam zapadnout. Často se tak stáváme jen prázdným odrazem sama sebe. Ženská umělecká skupina Neozoon využívá principy koláže a nebojí se naplno ponořit do palčivých témat naší společnosti.


  YFF: Seriálový maraton

  V rámci festivalu Young Film Fest představíme nejzásadnější quality TV seriál současnosti, který vznikl za mimořádně obtížných podmínek, ale přitom svojí kvalitou převyšuje většinu světové produkce.

  Vstupné zdarma.

  SKAM

  Norsko | 11 x 20 min. | Julie Andem

  Osudy dospívajících studentů střední norské školy sledujeme díky dějové lince konkrétních párů. S ní se za velkého přispění aktivit na sociálních sítích prolínají příběhy členů party. Noora, Sana a ostatní se připravují na v Oslu známý Russ – slavnost norských maturantů, kdy všichni nosí stejnokroje a bouřlivě oslavují. Hledání sama sebe, přátelství, sexuality i pohledu na svět nebylo nikdy tak reálné jako v tomhle seriálu. SKAM zaznamenal úspěch po celém světě jako jedna z nejoriginálnějších sérií pro mladé.