Program

06/2019 (Změnit)
 • 22. týden
 • Ne 02/06

  Animace ke dni dětí

  Cyklus → Ponrepo dětem

  pásmo krátkých filmů / animační dílna / HD / 3+

  Alergie / r. Alexandra Hetmerová / ČR 2008 / 3 min.
  Ferda v cizích službách / r. Hermína Týrlová / ČSR 1977 / 10 min.
  Chybička se vloudí / r. Aneta Kýrová Žabková / ČR 2009 / 7 min.
  Potkali se u Kolína / r. Břetislav Pojar – Miroslav Štěpánek / ČSR 1965 / 13 min.

  Přijďte oslavit den dětí do Ponrepa! Uvidíte hned čtyři animované snímky, potom si při dílně vyzkoušíte, jak se takový film dělá a nakonec dostanete ještě malý dárek. Těšit se můžete na pohádku o třech princeznách a tříhlavé sani, o tom, co všechno zažil Ferda Mravenec při svém zajetí v cizině, o dvou medvědech, kteří se potkali u Kolína, nebo o tom, jaké následky může mít jedna nechtěná záměna.

 • 23. týden
 • Po 03/06

  Nylonový měsíc

  Režie → Eduard Grečner
  Původní název → Nylonový mesiac
  Slovensko 1965 / 84 min. / 35mm
  Hrají → František Velecký, Helena Šmihulová, Dezider Ursiny

  I ve svém druhém filmu adaptoval Eduard Grečner literární předlohu – tentokrát stejnojmennou novelu Jaroslavy Blažkové (kvůli její emigraci v roce 1968 pak byl snímek stažen z distribuce). Milostný příběh architekta a mladé ženy je pobídkou k hlubší sondě do slovenského intelektuálního a kulturního života šedesátých let (včetně neopomenutelné bigbeatové hudby – viz účast Deža Ursinyho, kapely The Beatmen ad.).

 • Út 04/06

  Bytosti

  Režie → Agnès Vardová
  Původní název → Les créatures
  Francie 1966 / CZT / 92 min. / 35mm
  Hrají → Michel Piccoli, Catherine Deneuveová, Eva Dahlbecková
  Cyklus → Agnès

  + krátký film
  Agnès Vardová / Azurové pobřeží / Du Côté de la côte / Francie 1958 / 25 min. / 35mm

  Když nikdo ještě nic netušil o nové vlně, Agnès Vardová už režírovala La Pointe Courte. A po několika letech, dávno předtím, než se začalo debatovat o postmoderně, natočila Bytosti, film, v němž si dva autoři hrají s živými postavami, jako kdyby to byly (a pro ně jsou) figurky na šachovnici. Tím se zhruba v polovině snímku rozbíjí veškerá divácká identifikace s postavami, která přitom na počátku díla byla nejen přesvědčivá, ale měla v sobě až bergmanovskou úzkost (jistě i díky Evě Dahlbeckové ve vedlejší roli). To vše v oslnivých kontrastech černé a bílé. Postupně se do děje začínají „nepatřičně“ vkrádat prvky burlesky a nakonec stojíme – díky potměšile změněným pravidlům hry – před hromadou střepů. Můžete si být ale jisti, že v každém z těch střepů najdete víc vizuální invence a krásy než v 99 procentech dnešních festivalových filmů.

 • Ne 09/06

  Vinnetou

  Režie → Harald Reinl
  Původní název → Winnetou I
  SRN – Jugoslávie – Itálie 1963 / český dabing / 97 min. / 35mm / 9+
  Hrají → Pierre Brice, Lex Barker, Marie Versiniová
  Cyklus → Ponrepo dětem

  + krátký film
  Władysław Nehrebecki / Bolek a Lolek na lovu / Polsko 1988 / 9 min. / 35mm

  Napříč územím indiánského kmene Apačů se staví železniční dráha. Porušením smlouvy s Indiány chce bandita Santer ušetřit peníze, přičemž se neváhá spojit s odvěkými nepřáteli Apačů, Kiowy. Cestu mu však zkříží mladý inženýr přezdívaný Old Shatterhand, který byl vyslán, aby dohlédl na dodržení původních plánů. Není však již příliš pozdě?

 • 24. týden
 • Po 10/06

  Kniha obrazu

  Režie → Jean-Luc Godard
  Původní název → Le Livre dʼimage
  Francie 2018 / CZT / kamera: Fabrice Aragno / 90 min. / DCP

  Nejnovější film Jeana-Luka Godarda a zároveň vyvrcholení celé jeho dosavadní tvůrčí dráhy.
  Cannes 2018 – Zvláštní Zlatá palma.

  "V Cannes pokaždé v určitý moment zažijeme kulminační bod, v němž se celý festival jakoby překlopí. Vlastně ne pokaždé… jenže když k tomuhle nedojde, tak to je, jako kdyby se v daný rok festival vůbec neodehrál, jako kdyby svou existenci jenom předstíral. Proto na takový kulminační bod čekáme, abychom se pak mohli s úlevou vrátit z festivalu domů, protože jsme TO viděli.

  V roce 2018 byly TO halucinační minuty v závěru Godardovy Knihy obrazu. Prodlužovaný konec, kdy filmař jako by ani skončit nechtěl a šel stále hloub a hloub. Podobně jako jím s oblibou citovaný Samuel Beckett, když říká: „Vytvořil jsem obraz – tady je!“ V šíleném sem-a-tam zvukové stopy nabývá hlas stále větší síly, plátno potemní a emoce vystoupají až k dosud nedosaženým vrcholkům.

  Filmař často říká věci tím nejjednodušším způsobem: Je třeba dělat revoluci. Co na tom, nebude-li žádná nebo nepovede-li se, hlavní je naděje!
  A všechna melancholie Godardových Příběh(ů) filmu (1989), celý ten smutek století plného válek se najednou promění. Namísto melancholie: naléhavost a volání na poplach.

  Tenhle chaos, tuhle změť, tuhle komplexnost jsme potřebovali. Tuhle podanou ruku, která se náhle vynořila z plátna, aby nám dala všechnu odvahu světa.

  Vděk, který pak člověk cítí při odchodu z kinosálu, se nedá popsat."
  Stéphane Delorme

 • Pá 14/06

  Čarodějnictví v průběhu věků

  Režie → Benjamin Christensen
  Původní název → Häxan
  Švédsko 1922 / CZT / 68 min. / 35mm
  Hrají → Oscar Stribolt, Tora Teje, Benjamin Christensen, Astrid Holmová
  Cyklus → Midnight Movies

  Projekce z živým hudebním doprovodem.

  Obtížně zařaditelný film, který překračuje hranice žánrů, díky poctivé práci s historickými prameny především pak dokumentárního filmu. Dánský filmový průkopník Benjamin Christensen v něm vytvořil originální a ve své době tísnivé až hororové dílo, které si zachovalo své makabrózní kouzlo až do dnešních dnů.

 • So 15/06

  UMPRUM / projekce bakalářských a diplomových prací 2019

  Ateliér filmové a televizní grafiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze si Vás po roce opět srdečně dovoluje pozvat na premiérové promítání bakalářských a diplomových filmů na velkém plátně v Ponrepu! Kromě absolventských filmů uvidíte ve dvou blocích nejen to nejlepší z tvorby absolventů, ale také to nejzajímavější, co se v ateliéru za poslední rok urodilo.
  Letos také zavzpomínáme na staré časy a oprášíme několik pozapomenutých ateliérových perel, které znovu na plátně asi jen tak neuvidíte! Kapacita je omezena, doporučujeme si zakoupit lístek předem (platí na oba projekční bloky).
  Letošní diplomanti ateliéru: Dávid Lipkovič, Julie Lupačová, Linda Retterová, Jan Šimsa, Matouš Valchář Bakaláři: Kateřina Fairaislová, Martina Chlebounová, Vojta Kočí, Filip Tatýrek, Gábina Zajícová.