Program

11/2019 (Změnit)
 • 44. týden
 • So 02/11

  Vai

  Režie → 9 režisérek
  Původní název → Vai
  Nový Zéland 2019 / English friendly / české podtitulky / 90 min. / BD
  Hrají → Mereani Tuimatanisiga, Betsy Luitolo, Evotia-Rose Araiti, Hinetu Dell, Agnes Pele, Fiona Collins, Maliaga Erick

  Vai je netradičně poskládaný film o síle tichomořských žen, natočený devíti filmařkami v sedmi různých tichomořských zemích (Fidži, Tonga, Šalamounovy ostrovy, Cookovy ostrovy, Samoa, Niue, Nový Zéland). Autorky ve svých osmi příspěvcích přibližují zkušenost žen, které kvůli práci či vzdělání opouštějí rodinu nebo tradice. S každou hrdinkou, pokaždé ztvárněnou jinou domorodou herečkou, se setkáváme v různé životní etapě. Ale všechny mají stejné jméno Vai, což ve všech těchto ostrovních zemích znamená vodu.

  Vai is an unconventional portmanteau film about the strength of Pacific Islander women. It was made by nine female filmmakers and filmed in seven different countries of the Pacific (Fiji, Tonga, Solomon Islands, Cook Islands, Samoa, Niue and New Zealand). In each of the eight stories, the individual filmmakers focus on the experiences of women who leave their families or traditions behind in search of work or education. We meet the individual protagonists of the stories – which are played by a different indigenous actress each time – at various stages of their lives. All of them however are called Vai, a word that mean water in all of these Pacific nations.


  Hibiscus a Ruth

  Režie → Stallone Vaiaoga-Ioasa
  Původní název → Hibiscus & Ruthless
  Nový Zéland 2018 / English friendly / české podtitulky / 97 min. / BD
  Hrají → Suivai Autagavaia, Anna-Maree Thomas, Lafitaga Mafaufau

  Svobodomyslná, bujará a věčně hladová Ruth a vážná, pedantická Hibiscus, vždy se svačinou na rozdání. Od dětství obě kamarádky vyznávaly nepsaná pravidla – žádná zábava, žádní nápadníci, na prvním místě studium. Teď mají poslední rok na univerzitě a o Hibiscus se začínají intenzivně zajímat chlapci. Proto požádá kamarádku Ruth, aby jí pomohla držet si odstup. Ostatně chce tím vyhovět především své dominantní matce. Komedie odehrávající se v Aucklandu je samojsko-novozélandský příspěvek k ženské i přistěhovalecké tematice. A zároveň poselství o tom, že je dobré umět si rozhodnout o svém vlastním životě.

  Independent, constantly hungry rebel Ruth and serious, pedantic Hibiscus who is always ready and waiting with a snack. Ever since childhood, these two friends have abided by the rules – no fun, no boyfriends and study comes first. But now that they are in their final year of university, boys are starting to take a serious interest in Hibiscus. So to please her overbearing mother, Hibiscus enlists Ruth’s help to fend off any temptation. This comedy set in Auckland is a Samoan New Zealander take on themes around women and ethnicity all the while delivering the message that it’s good to be the one who makes decisions in your own life. A favourite with audiences in New Zealand cinemas.

 • Ne 03/11

  Chlapec a pelikán

  Režie → Shawn Seet
  Původní název → Storm Boy
  Austrálie 2019 / English friendly / české podtitulky / 98 min. / DCP
  Hrají → Jai Courtney, Geoffrey Rush, Finn Little, Trevor Jamison, Morgana Davies, Erik Thompson

  Když vysoce úspěšný podnikatel v důchodu (Geoffrey Rush) začne vidět věci, pro které nemá vysvětlení, jeho život nabere dramatické obrátky. A když jeho vnučka začne protestovat proti svému otci kvůli ochraně životního prostředí, je nucen přehodnotit svůj život a jednat tak, aby si ho nepřestala vážit. Rozhodne se vyprávět jí svůj příběh, kdy jako chlapec žil sám se svým otcem na opuštěném pobřeží a zachránil tam osiřelého pelikána, pana Percivala. Neobyčejné pouto mezi ním a pelikánem změnilo navždy jeho život. Snímek o síle přátelství natočený v národním parku Coorong přibližuje nejen krásu a divokost australské přírody, ale i život původních aboriginských obyvatel.

  When a successful, retired businessman (Geoffrey Rush) starts seeing things which he can’t explain, his life takes a dramatic turn. And when his granddaughter starts rebelling against her father over environmental issues, he is forced to reassess his life and to start behaving differently in order to keep her respect. He decides to tell his granddaughter the story of when he lived alone on a deserted beach with his father as a boy and he saved an orphaned pelican, Mr Percival. The unusual bond between him and the pelican forever changed his life. This movie about the power of friendship, filmed in the Coorong National Park, brings you up close to the beauty and wildness of Australia as well as with the lives of its original Aboriginal inhabitants.


  Svatba na horním konci

  Režie → Wayne Blair
  Původní název → Top End Wedding
  Austrálie 2019 / English friendly / české podtitulky / 103 min. / HD
  Hrají → Miranda Tapsell, Gwilym Lee, Kerry Fox, Huw Higginson, Shari Sebbens

  Mladá právnička Lauren se vrací do rodného Darwinu se svým snoubencem Nedem, aby zde uskutečnila svatbu svých snů. Po příjezdu zjistí, že její matka zmizela. Všeho nechá, aby ji do svatby, do níž zbývá deset dní, našla. Při pátrání po matce Lauren objevuje nejen krásu odlehlých australských končin a jejich svérázné obyvatele, ale především znovuobjevuje své vlastní aboriginské kořeny. Romantická komedie nejen o rodinných vazbách a kulturních střetech mezi původními a bílými Australany.

  Young lawyer Lauren returns to Darwin with her fiancé Ned to have the wedding of her dreams. But on arrival, she finds out that her mother has disappeared. She drops everything and goes in search of her mother in order to find her in the ten days left until the wedding. On her search, Lauren not only discovers the beauty of the farthest reaches of Australia along with its peculiar inhabitants but she also rediscovers her own Aboriginal roots. A romantic comedy not just about family connections and the clash between Aboriginal and European cultures.

 • 45. týden
 • Út 05/11

  Mauri

  Režie → Merata Mita
  Původní název → Mauri
  Nový Zéland 1988 / English friendly / české podtitulky / 101 min. / DCP
  Hrají → Anzac Wallace, Eva Rickard, James Heyward

  V kdysi prosperujícím, nyní izolovaném maorském městečku na severovýchodním pobřeží žije pevně uzavřená maorská komunita a její matriarcha. Je to nesmírně moudrá a uznávaná žena. Jedním z hrdinů, který potřebuje její pochopení, je Rewi, muž pronásledovaný minulostí a svými běsy. Ságu ze života maorské společnosti završuje úchvatné finále. Snímek byl na konci osmdesátých let významným mezníkem v rozvíjející se maorské kinematografii a je i po třiceti letech jediným celovečerním filmem natočeným maorskou ženou-filmařkou. Aussie & Kiwi Film Fest uvede novou digitálně restaurovanou verzi filmu, která měla svou světovou premiéru na Benátském filmovém festivalu 2019.

  In a once prosperous but now isolated Maori town on the north eastern coast of New Zealand lives a tight knit Maori community along with its matriarch. She is an enormously wise and revered woman and Rewi, a man haunted by his past and his fears is one person in need of her understanding. This is a saga of life in Maori society which climaxes with a sweeping finale.
  At the end of the 1980s when it was first released, this movie was an important milestone in the burgeoning Maori screen industry and even after 30 years, it is still the only feature length film directed by a female Maori filmmaker.

 • St 06/11

  Vzpomínkový večer na Katarínu Minichovú

  / HD / 35mm

  Projekce za účasti slovenských hostů.

  Katarína Minichová (2. 10. 1949 - 12. 8. 2019) byla režisérka a scenáristka filmů pro děti a mládež. Věnovala se také filmové kritice a teorii. Pracovala v Slovenské televizi, přednášela scenáristiku a dramaturgii animované tvorby na FTV VŠMU v Bratislavě a od roku 2006 byla programovou ředitelkou Bienále animácie Bratislava.
  Program je připraven ve spolupráci s Bienále animácie Bratislava u příležitosti Dne české a slovenské kulturní spolupráce.


  Narcisy

  Režie → David Stubbs
  Původní název → Daffodils
  Nový Zéland 2019 / English friendly / české podtitulky / 93 min. / DCP
  Hrají → Rose McIver, George Mason, Kimbra Lee Johnson

  + řízená degustace australských a novozélandských vín / a guided wine tasting of Australian and New Zealand wines

  Netradiční muzikálová romance s kultovními novozélandskými písněmi, v níž jednu z hlavních rolí hraje hudební pop star Kimbra. Zpěvačka Maisie (Kimbra) se od umírajícího otce dozvídá podrobnosti o vztahu svých rodičů. Před jejíma očima tak ožívá milostný příběh plný radostí i zklamání, který začíná romantickým setkáním v šedesátých letech a končí bolestným rozchodem o dvacet let později. Snímek prodchnutý nostalgickou atmosférou po životě v šedesátých až osmdesátých letech a legendární dobovou hudbou je současným diváckým hitem novozélandských kin.

  Starring New Zealand pop star Kimbra in one of the lead roles, Daffodils is a very original romantic musical crammed full of cult New Zealand hits. Singer Maisie (Kimbra) learns about her parent’s relationship from her dying father. A love story which begins with a romantic meeting in the 1960s and ends with a painful breakup 20 years later, comes alive before her eyes, filled with joy and disappointments. This movie is imbued with nostalgia for life as it was in the 60s to 80s and the legendary music of that era. It was a box office hit in New Zealand cinemas in 2019.

 • So 09/11

  Serafino

  Režie → Pietro Germi
  Původní název → Serafino
  Itálie – Francie 1968 / CZT / 97 min. / 35mm
  Hrají → Adriano Celentano, Ottavia Piccoloová, Saro Urzi

  Adriano Celentano jako hýřivý vesnický Casanova, jemuž spadlo do klína velké dědictví. Drazí příbuzní se Serafinovy rozhazovačnosti děsí a mají pro ni lék: manželství. Další Germiho satira, jistě trochu méně závažná, než byly ty předchozí, zato s o to peprnějším humorem.

 • 46. týden
 • Po 11/11

  Film a klima: Budoucnost životního prostředí?

  Jiří Lehovec / Miliony na dlažbách / Protektorát Čechy a Morava 1939 / 10 min. / HD
  Vladimír Kabelík / Hmoty zítřka / ČSR 1960 / 10 min. / HD
  Jiří Trnka / Kybernetická babička / ČSR 1962 / 29 min. / HD
  Vladimír Horák / Malý raketový přírodopis / ČSR 1965 16 min. / HD
  Jan Svěrák / Ropáci / ČSR 1988 / 21 min. / 35mm

  Pásmo krátkometrážních filmů je průřezem vizí budoucnosti od 30. do 80. let minulého století. Jednotlivé snímky spojuje téma technického pokroku ve vztahu k člověku a k přírodě, se zvláštním důrazem na proměny ekologického uvažování. Na jedné straně dokumentární a téměř až apelativně radostná perspektiva plynoucí z víry v techniku a její vývoj, který nám mnohé usnadňuje, na druhé straně skeptický a kritický pohled a deziluze z toho, jakým směrem se náš svět vyvíjí a jak lidská snaha předčit přírodu nakonec vede k její zkáze.
  Po projekci následuje diskuse.
  Vstup zdarma.