Program

01/2021 (Změnit)
 • 4. týden
 • Po 25/01

  Ponrepo online | Obrazy Podkarpatské Rusi v prvorepublikovém filmu

  Odkaz na stream: http://bit.ly/podkarpatskarus

  Ve sbírkách Národního filmového archivu se nachází celá řada filmových záznamů dokumentující tajemnou Podkarpatskou Rus, která přitahovala dobrodružnější turisty již od roku 1919. V rámci filmového pásma se budeme moci na některé unikátní filmové záznamy opět podívat. Kromě zpravodajských a dokumentárních filmů vznikaly v této části tehdejšího Československa i hrané snímky. Z nich je patrně nejznámější Marijka Nevěrnice, kterou natočil Vladislav Vančura v roce 1934 v okolí obce Koločava. Večerem bude provázet archivář Národního filmového archivu Luboš Marek.

 • Ne 31/01

  Ponrepo dětem online | Animace materiálu I. - látka

  Cyklus → Ponrepo dětem

  Odkaz na stream i dílnu zveřejníme v den projekce.

  Pohádkový animovaný svět by nebylo možné stvořit bez různých materiálů. Loutky a kulisy lze vyrobit nejen z látky, vlny, hlíny nebo plastelíny, ale i z věcí, které se těžko tvarují. I za pomoci dřeva, skla, kamene nebo předmětů, které každý den používáme, můžeme vytvořit animované hrdiny, jejichž dobrodružství jsou stejně zajímavá jako u kreslených postaviček.

  V prvním pásmu krátkých filmů ze série věnované animaci materiálu uvidíme, jak rozmanitě lze využít obyčejnou látku. Režisérce Hermíně Týrlové se ve Vlněné pohádce a Dvou klubíčkách podařilo odvyprávět jednou dojemný a podruhé hravý příběh o vlněných hrdinech. Ve Věnečku písní nás hadrové panenky provedou oblíbenými lidovými písněmi.

  Na toto pásmo bude v následujícím týdnu navázána on-line dílna s animací látky s lektorkou ze sdružení Ultrafun. I vy si tak budete moci vyzkoušet, jak jednoduše oživit postavičky z vlastních materiálů.
  Dvě Klubíčka, r. Hermína Týrlová, Československo, 1962, 8 min.
  Vlněná pohádka, r. Hermína Týrlová, Československo, 1964, 9 min.
  Věneček písní, r. Hermína Týrlová, Československo, 1955, 10 min.