KVIFF Classics

V návaznosti na tradici uvádění digitálně restaurovaných filmů a filmových retrospektiv na karlovarském festivalu se jeho pořadatelé rozhodli filmovým legendám věnovat samostatnou přehlídku – KVIFF Classics.

Celý sobotní program bude ve znamení Jeana-Luka Godarda. Před jeho filmem Dvě či tři věci, které o ní vím (03/12 ve 20:30) uvedeme dva klasické snímky, které jako kritik vysoce hodnotil: Stopaře Johna Forda a Hořké vítězství Nicholase Raye.

Karlovarský festival přehlídku pořádá ve spolupráci s Národním filmovým archivem.

„Co všechno dnes znamená, když se řekne klasický film, o tom se vedou ve světě docela zajímavé diskuse. Filmů vzniká stále víc a ty nové docela rychle mizejí z oběhu, takže se rychleji ucházejí o nálepku „klasika“. Já bych takové označení šetřil pro tituly, které filmoví kurátoři, archiváři, kritici a historici vracejí na plátna kin proto, že představují určité styly a inovace, kterými se rozvíjel jazyk kinematografie. Právě tyto hodnoty je potřeba zpřístupňovat novým generacím diváků,“ říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

 

 


Seznam filmů