pevnost Antonioni

Petr Král a Alain Robbe-Grillet patřili mezi obdivovateli díla Michelangela Antonioniho jistě k těm nejhlubším. Český básník přispěl naprosto originálním způsobem do bohaté antonioniovské literatury, zatímco Robbe-Grillet ještě kolem milénia plánoval natočit film s názvem Pevnost, v němž měl Antonioni sehrát hlavní roli. „Pronikavý pohled, němá ústa…“ (Z projektu se zachovala pouze krátká synopse, přeložená do češtiny v roce 2003.)

K filmovému dílu Alaina Robbe-Grilleta, od jehož narození uplynulo 18. srpna sto let, se v Ponrepu v blízké budoucnosti vrátíme.

 

„Dva základní a spojité prvky zároveň mne přitahují na Antonioniho filmech a na Michelangelově osobnosti: jeho pohled plný cílevědomosti a ticho jako způsob vyjadřování. Jeho dílo jedinečné svou soudržností a záhadnou krásou si lidé pletli s lítostivou a osamocenou zprávou o nemožnosti komunikace.

Mně naopak připadá, že jde o komunikaci účinnou a živou, zanícenou, plnou vášně. A ve srovnání s upovídanými dialogy, které zahlcují plátna kin: mnohem konkrétnější. Žádné výlevy – opravdové sdělení je promítnutí nás samých mimo nás. Jak říká Antonioni: když upřeme pozornost na nějaký bod, ať už je to předmět nebo osoba, staneme se tímto bodem.“

Alain Robbe-Grillet

Seznam filmů