Film a klima

Pravidelný cyklus zaměřený na projekce filmů s hosty, kteří reflektují globální klimatické změny v co možná nejširším kontextu a z nečekaných perspektiv. Vstup na projekce je volný.

14.10. 18:00
Pod sluncem tma
uvádí: Petr Doubravský a hosté
téma: Rozvojová pomoc a její vliv na klima
Dokument režiséra Martina Marečka Pod sluncem tma přibližuje střízlivě a zároveň vtipně rozporuplnost rozvojové pomoci, konkrétně v odlehlé zambijské vesnici s internátní školou a nemocnicí: Česká republika zde financovala vznik poměrně rozsáhlé solární elektrárny (pilotní projekt probíhal v letech 2006-2010
a byl svého času největší elektrifikací v nedotčené oblasti subsaharské Afriky).
 Pod_sluncem_tma_2
11. 11. 18:00
Budoucnost životního prostředí?
uvádí: Petr Doubravský, Kateřina Chromková a Jan Trnka
Jiří Lehovec / Miliony na dlažbách / Protektorát Čechy a Morava 1939 / 10 min.
Vladimír Kabelík / Hmoty zítřka / ČSR 1960 / 10 min.
Jiří Trnka / Kybernetická babička / ČSR 1962 / 29 min.
Vladimír Horák / Malý raketový přírodopis / ČSR 1965 16 min.
Jan Svěrák / Ropáci / ČSR 1988 / 21 min. / 35mm
Pásmo krátkometrážních filmů je průřezem vizí budoucnosti od 30. do 80. let minulého století. Jednotlivé snímky spojuje téma technického pokroku ve vztahu k člověku a k přírodě, se zvláštním důrazem na proměny ekologického uvažování. Na jedné straně dokumentární a téměř až apelativně radostná perspektiva plynoucí z víry v techniku a její vývoj, který nám mnohé usnadňuje, na druhé straně skeptický a kritický pohled a deziluze z toho, jakým směrem se náš svět vyvíjí a jak lidská snaha předčit přírodu nakonec vede k její zkáze.

Seznam filmů