Agnès

Dne 29. března 2019 zemřela Agnès Vardová, jedna z nejvýraznějších uměleckých osobností evropského filmu, nenahraditelná inspirátorka a patronka všech žen, které se kdekoli na světě rozhodly (či teprve rozhodnou), že budou dělat filmy.

 

Dcera řeckého otce a francouzské matky se narodila 30. května 1928 v belgickém Bruselu. Dějiny umění studovala v akademii pařížského Louvru, na Sorbonně studovala literaturu, dále sinologii a filozofii, posléze absolvovala vysokou školu fotografie. Bez jakýchkoli profesionálních zkušeností na poli kinematografie se v roce 1954 pouští do realizace celovečerního debutu La Pointe Courte, který neujde pozornosti čelných kritiků, od André Bazina po Françoise Truffauta. Alain Resnais, který film stříhal, vzbudí v mladé autorce zájem o dějiny filmu, který ji už neopustí. Brzy se stává producentkou, pod hlavičkou Ciné Tamaris vzniknou všechny její snímky. V roce 1958 uzavírá legendární svazek s Jacquesem Demym, nezařaditelným mistrem z generace „nové vlny“, manželství přetrvá až do Demyho smrti v roce 1990.

Film Cléo od pěti do sedmi patří k nejcitovanějším „ženským filmům“ v historii, snímek Bez střechy i bez zákona vynesl režisérce Zlatého lva v Benátkách; nejprestižnější trofeje získala v Cannes i v Hollywoodu za své celoživotní dílo.

„Mysleli jsme si, že ta tolik svobodná, ba šibalská žena bude se svou něžnou a zvědavou kamerou ještě dlouho procházet kolem věcí a bytostí. Že se vždy náhle odněkud vynoří, křehká a jakoby překvapená, že se tu ocitla,“ napsal ve svém kondolenčním dopise francouzský prezident Emmanuel Macron.

 

Celý letošní festival v Cannes bude ve znamení Agnès Vardové, počínaje oficiálním plakátem připomínajícím natáčení filmu La Pointe Courte.


Seznam filmů