01/10

Skončilo natáčení filmu “Anthropoid”

V neděli 6. září padla poslední klapka filmu Anthropoid britského režiséra Seana Ellise. Historické drama sleduje osudy Jozefa Gabčíka a Jána Kubiše, kteří v roce 1942 spáchali atentát na Reinharda Heydricha. Natáčení začalo zimními scénami 20. července v uměle zasněženém Vojenském újezdu v Brdech, odkud se pak britsko-francouzsko-česká produkce přemístila do Prahy.

Zde se filmaři museli vypořádat s několika výzvami: například ulice  V Holešovičkách, ve které k atentátu došlo se za více než 70 let změnila k nepoznání a bylo třeba najít náhradu. Tou se stala zatáčka před Bílkovou vilou u Chotkových sadů. Druhou produkční výzvou bylo velmi náročné natáčení závěrečných scén z chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde odbojáře dopadne gestapo a rozhodne se je vytopit. Řešením byla kompletní replika interiérů chrámu vystavěná v barrandovských studiích. Dekorace o rozměrech 15 x 35 x 14 metrů vznikala osm týdnů a na její stavbě se podílelo 40 lidí. Exteriérové scény se pak točily přímo před chrámem v Resslově ulici. Mezi další lokace patřily například Invalidovna, Zvonařka, Šafaříkova ulice či první nádvoří Pražského hradu, kde se natáčela poslední scéna filmu.

Během natáčení však museli producenti natáčecí plán včetně lokací přísně tajit, protože účast dvou hvězd, Jamieho Dornana a Ciliana Murphyho, vzbuzovala takové ohlasy u fanynek, že by davy selfiechtivých dívek mohly zkomplikovat natáčení.

S filmem mají producenti velké plány a věří ve světovou premiéru příští rok v květnu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.