21/09

Praha založila filmový fond Praha ve filmu

Pražské zastupitelstvo 15. září schválilo založení Nadačního fondu „Praha ve filmu“ (Prague Film Fund). Účelem tohoto fondu je podpora pozitivní reprezentace hlavního města Prahy v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby.

Z fondu bude možné poskytnout finanční prostředky jak pro celovečerní filmy a televizní filmy určené k zahraniční distribuci v kinech, tak i pro televizní filmy a seriály vysílané na zahraničních televizních stanicích. Zásadní podmínkou bude, aby Praha v natáčeném projektu hrála skutečně Prahu.

O přidělení příspěvku bude rozhodovat správní rada fondu, která je složena ze zástupců filmových institucí, odborníků z oblasti filmového průmyslu, expertů z oblasti turismu, ekonomie a marketingu a ze zástupců volených orgánů hlavního města Prahy.

„Praha zahraniční produkce přitahovala vždycky, kromě jiného i svou schopností nahradit své dražší sestry jako je Paříž či Londýn,“ říká Ludmila Claussová z Czech Film Commission a pokračuje: „Dobrou zprávou je, že v poslední době stále častěji hraje sama sebe. Letos například v bollywoodské romantické road movie s názvem The Ring (Prstýnek) a v hlavní roli s hvězdným Shah Rukh Khanem, v seriálu Genius pro National Geographic Channel, který se v jedné z epizod věnuje i pobytu Alberta Einsteina v Praze. Dobové drama v britsko-české koprodukci Interlude in Prague (Mezihra v Praze), které se tu letos rovněž natáčelo, je pro změnu inspirováno pobytem Mozarta v Praze v roce 1787 a spojeno se vznikem opery Don Giovanni. Právě teď se pro německou televizi ZDF točí romantické drama Ein Sommer in Prag (Léto v Praze), jehož protagonistka v Praze hledá svou dávnou lásku.“

Založení pražského fondu iniciovala Eliška Kaplický, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP, a do tvorby a nastavení fondu byla zapojena také Czech Film Commission.

Finanční prostředky alokované pro fond v letošním roce činí 10 mil. Kč, stejná částka má být každoročně čerpána z rozpočtu hl. m. Prahy i v dalších letech.