21/08

Dnes začíná 2. Český a slovenský filmový festival v Austrálii

2. ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii, jehož oficiálním partnerem je i České filmové centrum a Národní filmový archiv, se uskuteční ve městech Melbourne a Sydney. Festival si letošním programem připomíná 25. výročí „sametové revoluce“ v Československu a pádu komunismu v Evropě. Speciální retrospektivu věnuje Janu Švankmajerovi u příležitosti jeho 80. narozenin.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii, který se letos uskuteční ve dvou vlnách – od 21. do 29. srpna v Melbourne a od 2. do 7. září nově i v Sydney – divákům nabídne více než 40 celovečerních hraných, dokumentárních a krátkých filmů z české a slovenské produkce. Jeho partnery jsou státní a kulturní instituce obou zemí, na filmovém programu se podílelo zejména České filmové centrum, Národní filmový archiv a Slovenský filmový ústav.

Festival v Melbourne zahájí a v Sydney uzavře, režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, o dvanáctiletém Tomášovi, který dostane jako dárek filmovou kameru a začne točit film, v němž se jeho otec stane nedobrovolným hercem. Slovensko-český koprodukční film Konfident Juraje Nvoty, jehož hlavní hrdina, který chce svou lásku zachránit před represemi StB, podepíše „smlouvu s ďáblem“ a stane se profesionálním agentem, otevře festival v Sydney.

Dalšími filmy přehlídky jsou například slovensko-český Kandidát Jonáše Karáska, který sleduje zákulisí politické kampaně kandidáta na prezidenta a ukazuje, jak mohou média manipulací s událostmi ovlivňovat jejich vývoj. Festival publiku představí i cenami ověnčený Hořící keř Agnieszky Holland o Janu Palachovi a událostech, které následovaly po jeho sebeupálení. V programu festivalu je i soutěžní snímek z MFF Karlovy Vary, Rozkoš Jitky Rudolfové o různých formách lidské posedlosti a psychologické drama Líbánky Jana Hřebejka, zabývající se možností odpuštění provinění z minulosti.  FilmKmotr Petra Nikolajeva je příběhem mafiánského bosse, který začínal v 80. letech jako vekslák a postupně zbohatl na podvodech s nemovitostmi, bankovními machinacemi a kuponové privatizaci. Novou českou hranou tvorbu zastupuje i filmJako nikdy Zdeňka Tyce, komorní příběh o umírajícím umělci a dvojici žen, které s ním tráví jeho poslední dny.

Dokumentární tvorbu zabývající se dobou normalizace zastupuje film Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová, který zkoumá šokující zákulisí nejrozporuplnějšího soudního případu v dějinách československé justice – znásilnění a vraždy studentky medicíny, Ludmily Cervanové.  Autor filmu se osobně zúčastní projekce v Sydney a bude odpovídat na dotazy diváků. Další slovensko-český dokument, Sametoví teroristé Petera KerekeseIvana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, mapuje teroristické akce jednotlivců v normalizačním Československu, které často zůstaly pouze nerealizovanými pokusy a dnes představují osamělé hrdinské výkřiky v této temné historické době.

Součástí programu festivalu jsou i vybrané krátké filmy z obou zemí, jejichž českou část připravilo České filmové centrum. Jsou prezentovány jednak v rámci speciálního pásma Czech Shorts a také jako předfilmy k celovečerním filmům.

Důležitou část programu tvoří projekce digitálně restaurovaných pokladů české a slovenské kinematografie z šedesátých let 20. století. Nechybí mezi nimi Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, Vtáčkovia, siroty a blázni Juraje Jakubiska nebo Kým sa skončí táto noc Petra Solana.

Speciální sekci, kterou spolupořádá Melbourne Cinémathèque a Národní filmový archiv tvoří retrospektiva filmů Jana Švankmajera, kterou si festival připomíná 80. narozeniny tohoto mezinárodně oceňovaného výtvarníka a filmového režiséra.  Program mapuje jeho krátkometrážní animovanou tvorbou a představuje také hrané a kombinované celovečerními filmy:Něco z AlenkySpiklenci slastiLekce Faust nebo Otesánek. Přehlídku filmů doplní i výstava Švankmajerových výtvarných děl nazvaná „Dialog mezi filmem a výtvarným uměním“, která bude zážitkem zdaleka nejen pro jeho fanoušky a obdivovatele.

V souvislosti s 25. výročím „sametové revoluce“ určitě zaujme i další výstava nazvaná „Praha objektivem tajné policie, které se v rámci festivalu uskuteční v obou městech. Představí fotografie a texty související s praktikami StB. Filmoví fanoušci a návštěvníci festivalu nepochybně uvítají příležitost setkat se s historikem z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze Adamem Hradilkem, který je jedním z hostů festivalu.

Pro filmové odborníky uspořádal festival 5. září v kině Dendy Newtown v Sydney koprodukční panel o možnostech filmové spolupráce mezi Austrálií a Českem a Slovenskem.