Filmy

August 68 - November 89

170,00 Kč
Skladem: 2 ks

režie: Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Jaroslav Pogran, Otakar Krivánek, Ivan Húšťava, Iľja Ruppeldt, Eva Štefankovičová, Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák

vydal: SFÚ

znění: slovenské

titulky: slovenské, francouzské, anglické

délka: 114 min., 139 min.

2 DVD v papírovém obalu

 

DVD August 68 obsahuje tři filmy, které vznikaly od ledna 1968 do ledna 1969. Celovečerní dokumentární film o obrodném procesu v Československu v roce 1968 Čas, ktorý žijeme (1968) natočili režiséři Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Jaroslav Pogran, Otakar Krivánek a Ivan Húšťava. Podařilo se jim přinést sugestivní výpověď o společnosti, která uvěřila, že socialismus s lidskou tváří je reálný a uskutečnitelný. Jako druhý se na DVD nachází dokument Čierne dni (1968), mimořádné vydání týdeníku Týždeň vo filme, o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy ve dnech 21. a 22. srpna 1968, který natočili Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický a Ctibor Kováč. Tematicky nejbližší obsahu filmu Hořící keř je dokument Tryzna (1969) trojice režisérů Vlado Kubenko, Peter Mihálik a Dušan Trančík, který přináší záznam událostí předcházejících manifestačnímu pohřbu Jana Palacha. Je doplněný o výpovědi významných osobností politického, hospodářského a kulturního života.

Obsahem DVD November 89 jsou také tři tituly. Jedním z nich je celovečerní dokument Iľji Ruppeldta Letová správa 89–90, zachycující události období jednoho roku od léta 1989. Dalším je dlouhometrážní dokument Evy Štefankovičové Všetci spolu… (slovensky) a reportáž o vlaku Sametové revoluce a zároveň o tvorbě plurality názorů i politických stran a o populární hudbě s názvem Sonda 1/1990 – Vlak Nežnej revolúcie, na kterém se režisérsky podíleli Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák.

Tato dvě DVD nabízejí divákovi možnost připomenout si historické události, které zásadním způsobem ovlivnily život naší společnosti. Kromě filmů obsahují oba nosiče profily tvůrců a zamyšlení nad srpnem 68 od dramaturga a publicisty Rudolfa Urce; na Sametovou revoluci vzpomíná aktér historických událostí, publicista Eugen Gindl.

Cena: 170,- Kč


Mohlo by vás také zajímat